Mustafa UĞURLU

Yüksek Rakımda Selçuklu

20 Haziran 2013
3 dk Okuma
9 yıl önce
Yüksek Rakımda Selçuklu

18 Haziran Salı günü Selçuklu Belediyesi tarafından yürütülen ve Sayın Cumhurbaşkanımızın himayeleri ile gerçekleştirilen “Büyük Selçuklu Mirası” projesi cumhurbaşkanlığı Köşkü’nde düzenlenen resepsiyonla tanıtıldı.
Resepsiyona Cumhurbaşkanımızdan, Meclis Başkanımıza, bakanlarımızdan, milletvekillerine, belediye başkanlarımıza kadar üst düzey bir katılım yanında davetliler de vardı.
Bir ilçe Belediyemizin çalışmasının devletin en tepesinde kabul ve ilgi görmesi, Konya’mızın Köşk’te temsil edilmesi bizleri hayli gururlandırdı.
Selçuklu Belediyemizin Koordinesi ile Konya basını ve Selçuklu Belediyesi Meclis üyeleri de katılımcılar arasındaydı.
Sayın Cumhurbaşkanımızın deyimiyle; “kendisinden sonra kurulan Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyetine temel taşı olan bir medeniyet”in sanatı, kültürü, eserleri gün yüzüne çıkmalı ve gelecek nesillere aktarılmalıydı. Bunu da yapması gereken bu büyük medeniye başkentlik yapmış Konya’mızdan başkası olamazdı.
Ve de öyle oldu.
Selçuklu Belediyemizin duyarlılığı ile ilk adım atılmış, Selçuklu Belediyesi, Aydınlar Ocağı ve TİKA’nın destekleri ve Sayın Cumhurbaşkanımızın himayeleriyle proje hayata geçmiş oldu.
2009 yılında başlayan “Büyük Selçuklu Mirası Projesi” ile 12 ülkedeki Selçuklu eserleri taranmış ve 250 civarında şehir ve beldeden 320 Selçuklu eseri belgelenmiş ve 2 ciltlik bir kaynak eser oluşturulmuş.
Bu proje bir büyük medeniyetin zenginliklerinin envanteri olduğu kadar, Belediyeciliğe bakış açısından da çok önemlidir. Selçuklu Belediye Başkanı Sayın Uğur İbrahim Altay’ın deyimiyle artık “belediyecilik fiziki belediyecilikten çıkmış”, tarihine, sanatına, kültürüne, önem veren, dahası; bunlara kaynak ayırabilen belediyecilik anlayışının örneklerinden biri olması açısından da büyük önem taşımaktadır.
Resepsiyonda gözler Dışişleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ile Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tahir Akyükrek’i aradı.
Hatta Cumhurbaşkanımızın “Büyükşehir Belediye Başkanınız Nerde” sorusuna muhatap olduk.
Sayın Dışişleri Bakanımızın resepsiyonun düzenlediği saatte bir başka programının olması dolayısı ile katılamadığını belirterek resepsiyon sonunda Ankara Palas Devlet Konuk Evi’nde basına kapalı olarak, Konya basını ile sohbet etti. Sohbette “Büyük Selçuklu Projesi” ne emeği geçenlere teşekkür edip diğer ülkelerdeki tarihi eserlerimizin ülkemize getirilmesi hususunda çalışmalar başlatacağı müjdesini verdi.
Büyük Selçuklu Projesi’nde emeği geçen herkesi kutluyoruz…

Yorum Yazın