Duran Çölcü
Duran Çölcü

Yöresel ürünler tanıtılarak, desteklenmelidir

02 Ekim 2019
3 dk Okuma
2 yıl önce
Yöresel ürünler tanıtılarak, desteklenmelidir

Anadolu'nun binlerce yıllık mirası olan yöresel ürünlerin tanıtımı ve desteklenmesinde yetersiz kaldığımız görülmektedir.

Ülkemizin her yöresine ait olan bu ürünlerin, bin bir çeşit lezzeti ve tadı da vardır.

Bu ürünlerde dünyanın en zengin ülkelerinden birisi olmamıza rağmen, tanıtımında, pazarlanmasında ve ihracatında da istenilen düzeyde de değiliz.

Söz konusu ürünlerin yeterince tanıtımına önem verilip, pazarlansa, ihracatına ağırlık verilse kazanan üreticilerimiz ve bizler oluruz.

Bundan dolayı da yöresel ürünlerimizin tanıtımına, pazarlanmasına hatta ihracatına da önem verilmesi gerekiyor.

Yapılması gerekende bu ürünler ekonomiye kazandırılarak, ihracatına da özen gösterilmesinde önemli bir kazanç elde ederiz.

Yöresel Ürünlerin yeterince değerlendirilmesi konusunda Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken’in açıklamasını sizlerle paylaşmak istedim.

Bendevi Palandöken;“Dünyada hazır yiyeceklerin, fast - food ürünlerin tüketimi hızla artıyor. Genelde sağlıksız ve bir tek beslenme tipine dayalı bu kültür maalesef yöresel lezzetlerin de unutulmasına neden oluyor. Ülkemiz kültürü, coğrafi yapısı, yöresel lezzetleri, çeşitliliği açısından en zengin ülkelerden biridir. Yok, olmaya yüz tutan halen yeteri kadar bilinmeyen birçok lezzet var. Bu ürünlerin bilinilirliğinin artırılması, tanıtımının yurtiçinde olduğu kadar yurtdışında da yapılması, bu doğrultuda üreticilerin desteklenmesi gerekiyor. Yöresi ile bütünleşen ürünlerin kültürü ile birlikte tanıtılması, kültüründe lezzetinde nesiller boyu yaşatılması, kuşaktan kuşağa aktarılması demektir.”

Bendevi Palandöken, Yöresel Ürünlerin lezzetlerin yurtiçinde olduğu kadar, yurtdışında da tanıtımının en iyi şekilde yapılıp yeni pazarlara açılması lazımdır diyor.

Bunun yanında, sağlıksız ve bir tek beslenme tipine dayalı beslenme kültürünün yöresel lezzetlerin de unutulmasına neden olduğunu hatırlatıyor. 

Söz konusu ürünlerin bilinirliğinin attırılıp, yurtiçi ve yurt dışı pazarlarda tanıtımı yapılarak ihracatına gereken önemin verilmesini istiyor.

Tanıtım, reklam bir ürün ve ülke için olmazsa olmazdır. Bu sayede dünyanın birçok ülkesine ve insanına ulaşırsınız.

Dolayısıyla yöresel ürünlerinde tanıtımı, satışının artması, ülkemiz içindeki pazarda ve yurt dışı pazarda satışının çoğalması ekonomik anlamda kazandıracaktır.

Tabi ki yöresel ürünlerin tanıtımı ve pazarlanması noktasında yeterince destek verilmesi de gerekir.  

Öncelikle tanıtım günleri düzenlenerek, fuarlar, mağaza ve marketlerde açılan stantların kiraları düşük olmalıdır.

En önemlisi internet ve görsel basınında bu ürünlerin tanıtımını bir milli görev sayarak, sürekli yapmalıdır.

Perakende Yasasının yeni yasa taslağında zincir marketlerde yöresel ürün kullandırma, belirli rafları bu ürünlere ayırma zorunluluğu getirilmelidir.

Sonuçta Yöresel Ürünlerin daha çok satılması, ihracatına ağırlık verilmesi daha çok para kazandırması tek amaç olmamalıdır.

Asıl amaç, yöresi ile bütünleşen ürünleri, kültürüyle birlikte tanıtılması, yaşatılması ve kuşaktan kuşağa aktarılmasını sağlamak olmalıdır.

Avrupa’nın birçok ülkesinde olduğu gibi, Dünya çapında markalaşmış, beğeni kazanmış, tüketicinin bilincinde kalite, eşsizlik, nadirlik gibi hususlarla özdeşleşmiş olan Yöresel Ürünler, yüksek fiyata satılırken, üretim bölgesine ve ülke ekonomisini büyük katkılar sağlamaktadır.

Özellikle şehrimizde ve ülkemizdeki oldukça potansiyeli yüksek olan Yöresel Ürünler her anlamda yeterince desteklenmelidir.

Bizler de bu ürünlerin tüketimine yönelerek, ekonomiye bir katkı yapmış oluruz.

Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?

Yorum Yazın