Ümit ÖZEL
Ümit ÖZEL

Yol farklı, hedef aynı!

04 Ocak 2017
3 dk Okuma
5 yıl önce
Yol farklı, hedef aynı!

Acının, ihanetin, entrikaların bir gün bile eksik olmadığı 2016 yılını geride bırakmanın heyecanını tüm dünyayla birlikte ülkemizde yaşıyordu. Ancak her yıl olduğu gibi bu yılbaşı öncesinde de yılbaşını kutlamanın Müslümanlığa uyup uymadığı günlerce tartışılıyordu. Sonuç itibariyle herkes hür iradesine göre seçimine uygun bir yerde yeni yıla girmeye karar verdi.
31 Aralık gecesine geldiğimizde kimse kimsenin ne yaptığını umursamadan kendi halinde Mekke’nin fethini kutlayanlar bir yerde, yılbaşını kutlayan bir yerde, ailesiyle sıradan bir gece geçirenlerde evlerinde kendine göre vakit geçiriyordu. Ancak hainler yeni bir ihanetin yeni bir vicdansızlığın hesabını çoktan yapmışlardı.

Saatler gece yarısını geçerken son aylarda sıkça gördüğümüz ve kesinlikle alışmak istemediğimiz bir son dakika haberini gördük. İstanbul’un en bilindik gece kulüplerinden birinde terör saldırısı yaşandığını ve yabancı ağırlıklı 39 kişinin hayatını kaybettiğini gördük. Evet, buraya kadar olan nokta 2016 yılında çokça duyduğumuz terör saldırılarına benziyor.
Şimdi oturup düşünelim, terörün ve terör saldırılarının amacı neydi? İnsanlara korku salmak, kaos havası oluşturmak vs. Ancak Türkiye üzerine yapılan bu hain girişimlerin amacı aynı ama tarzı her zaman farklı oldu. Şöyle ki, 7 Haziran 2015 sonrasında hendek siyaseti ile başlayan terör olaylarının hedefi Doğu ve Güneydoğu’da Kürt kardeşlerimizin desteğini alarak bölgeyi ve ülkeyi kaosa sürüklemekti. Sonrasında askerlere ve polislere yönelik yapılan saldırılar insanları galeyana getirip, sosyal medya üzerinden Kürtler sanki bu saldırıları destekliyor gibi gösterip yine bir iç kargaşaya sürüklemekti. Türk ve Kürtlerin bu oyuna gelmeyip teröre karşı birlikte tepki vermeleri bu şekilde yol alınamayacağını hain girişimlerde bulunanlara ispat etmişti. Devamında yaşananlarda darbe girişimi ile halk ve polis askere karşı getirilmeye, taraftar grubuna maç sonu yapılan saldırıda holiganları kışkırtmaya ve Antep’te düğünde bomba patlatarak vatandaşlar yine galeyana getirilmeye çalışıldı. Aslında baktığımızda hepsinin ortak amacı aynıydı. İnsanları birbirine düşürmek.

Şimdi yılbaşı gecesi yaşanan saldırıya gelelim. Ülkenin büyük çoğunluğunun tasvip etmediği bir mekanda kutlama yapan insanların üzerine ateş açılıyor. Saldırının yapıldığı mekan sahibinin alevi olduğu hatta çalışanlarının da alevi olduğu gibi gereksiz bir bilgi sosyal medya üzerinden insanlara farklı emellerle duyuruluyor. Amaç? Amaç her zamanki gibi… İnsanlar diyecek ki; öldüler, alkol alıyorlardı, yılbaşı kutluyorlardı ve günaha giriyorlardı. İşte bu noktada hassas bir detay kasıtlı olarak yeniden vatandaşlarımıza empoze edilmeye çalışılıyor. Diğer saldırılarda ölenlere şehit dedik, bu saldıra hayatını kaybedenlere ne diyeceğiz?

İşte bu soruya cevap aramak kesinlikle saldırıyı gerçekleştirenlerin ekmeğine yağ sürecektir. Hedeflenen şey budur. Ama unutmayalım, unutma Türkiyem kim nereden saldırırsa saldırsın aynı amaca hizmet ediyor. Dertleri aynı dert. Birlikte güçlüyüz diyen ülkemizi parçalara ayırmak. Yerli veya yabancı, Müslüman ya da değil, hepsi Türkiye’ye, vatanımıza kast eden hain eller yüzünden canından oldu. Suçsuz ve sebepsiz. Tek suçları Türkiye’de yaşıyor olmaktı, birlikte yaşamayı sürdürmekti. Hainlerin yolu farklı, hedefi her zaman aynı.
Alışma Türkiye’m, unutma Türkiyem, İstanbul, Ankara, Gaziantep, Kayseri her yerde biz varız. Nerede olursa olsun hedefte hep ben varım, sen varsın, biz varız…
Saldırılarda hayatını kaybeden yurttaşlarımıza Allahtan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar, acılı ailelerine de sabırlar diliyorum.
 

Yorum Yazın