Mesut Ercüment
Mesut Ercüment

YERLİ OTOMOBİL GİDİCİ PARÇALARI KALICI OLSUN

02 Kasım 2017
3 dk Okuma
4 yıl önce
YERLİ OTOMOBİL GİDİCİ PARÇALARI KALICI OLSUN

Yerli otomobilin üretilmesi için düğmeye basıldı. Bugün atılması planlanan imzalarla yerli otomobil üretiminin yol haritası da belirlenecek. Yerli otomobilin hangi illerde yapılacağı ise en önemli konu.

Bu noktada Konya Sanayi Odası ve iş adamları, üretimin Konya’da yapılabilmesi adına yoğun bir mesai harcadı ve harcamaya devam ediyor.

Yerel basın temsilcileri de hemen hemen her hafta yerli otomobil ile ilgili haberlere yer vererek lobi oluşturma çalıştı.

Ancak yapılan girişimler sonuçsuz kalacak gibi. Konya’nın Bursa’ya nazaran şansın çok düşük görünüyor.

Zira Selçuk Üniversitesi Rektörü Mustafa Şahin, birkaç hafta önce yaptığı açıklamada, yerli otomobilin Konya’da yapılmayacağını bildirmişti.

Sebep olarak ise, Bursa’nın liman şehri olması ve burada kurulan test fabrikası olduğunu söyledi. Tek tesellinin ise, yerli otomobilin önemli parçalarının Konya’da üretilebilir olması. En azından yedek parçaları tedarik konusunda Konya öncü şehir olma yolunda yerini sağlamlaştırabilsin…

***

İYİ Mİ OLDU KÖTÜ MÜ OLDU?

Meral Akşener’in öncülüğünde kurulan İYİ Parti ses getirmeye devam ediyor.

Hemen hemen her gün yeni kurulan parti hakkında siyasi liderler açıklama yapma gereği duyuyor ve bilerek veya bilmeyerek İyi partinin reklamını bir güzel yapıyor.

Yeni parti için İyi oldu farklı bir ses bir soluk getirecek diyen de var, siyasi parti mezarlığına gidecek, sesi seçimlerden sonra kesilir diyen de var.

Meral Akşener’in FETÖ’cü olduğunu söyleyenlerin sesi arşa kadar yükselmiş durumda.

Madem bu kadın FETÖ’cü, madem dış mihrakların desteğiyle parti kurdu, madem Türkiye’ye karşı önemli bir tehdit oluşturuyor, o zaman neden hala dışarda ve sesi hiç olmadığı kadar gür çıkıyor?

Sırf oy alabilmek, koltuğunu kaybetmemek ve gündemde olabilmek adına Meral Akşener hakkında olmadık laflar ve söylemler söyleyen çok ama kanıt getiren ya da hukuki bir süreç başlatan yok. Çok enteresan…

İYİ Parti barajı geçer mi geçmez mi, siyasi parti çöplüğüne gider mi gitmez mi bilmem ama; bu seçilerde çok canlar yakacağı kesin. O yüzden özellikle MHP ve diğer partiler süreci iyi analiz etmeli ve buna uygun stratejiler belirlemeleri şart.

***

AGNOTOLOJİ KAVRAMINI HİÇ DUYDUNUZ MU?

Bilgisizliğin bilimi olarak tanımlanıyor. Agnotoloji de ya bir ürünü satmak ya da çıkar elde etmek için kasıtlı olarak kafa karışıklığı ve yalan bilgi yaymanın incelenmesi oluyor.

Cahilliği kullanarak siyasi ya da ticari rant elde etme bilimi.

Biz fark etmesek de bu kavram her zaman karşımıza çıkıyor.

Bazı güçler, karşı tarafın doğru ve sağlıklı bilgi elde etmesini istemiyor. Toplumun kafasını karıştırarak yalan bilgilerle donanmasını sağlıyor.

Cehalet yayan bu güçler, en iyi ben bilirim, en iyi ben yaparım mantığıyla hareket eder.

Günümüzde en çok karşılaştığımız tiplerde bunlar değil mi zaten?

Ekonomide, siyasette, sporda, köşe yazarlığında kısaca her alanda en yetkin olarak kendilerini gören insanlarla dolu memleketimiz.

Bu tür insanları görmeye o kadar çok alışmışız ki, görmeyince şaşırır hale geldik.

Bu insanların tek amacı ise, ticari veya siyasi rant elde etmek…

Biz de her gün bunları izleyerek, okuyarak, takip ederek, ilgi göstererek çanak tutmuş oluyoruz…

 

Yorum Yazın