Zafer KARAKUŞ
Zafer KARAKUŞ

Yeniden kavuştuk…

07 Eylül 2021
3 dk Okuma
1 yıl önce
Yeniden kavuştuk…

Eğitim öğretimde yüz yüze döneme yeniden kavuştuk.

On sekiz milyona yakın bir öğrenci, bir milyon öğretmen okullarda ilk gün heyecanı yaşadı.

Kavuşma özlemi bitirdi.

Cıvıl cıvıl her yer.

Bahar havası geldi okullarımıza şükürler olsun.

 Bu mutluluğumuzu inşallah tekrar yitirmeyelim!

Alınan tedbirlere harfiyen uyalım, uymayanları nezaket kuralları içerisinde uyaralım.

Okulların açılması ile gündemimizde salgına rağmen okulları nasıl açık tutalım önerileri konuşulmakta.

Öncelikle aşı olmayan öğretmen kalmamalı, aşı olmayan öğretmene (gerekirse yasal düzenlemelerle) okul idarelerince ücretsiz izin verilerek sert tedbirler alınmalı, ek ders verilmemeli, Öğretmen Odaları ile ilgili (odalar dahi ayrılarak) bir müeyyide getirilmelidir. Bu tekrar kapatılma yaşanmaması için zorunlu bir tedbir olarak düşünülmelidir.

Seyreltilmiş öğrenci sayıları, hijyen şartlarına riayet, maske, mesafe, temizlik gibi önerilerin tamamı bir buçuk yılı bulan eğitim öğretim de yaşanan kayıplarımızın telafisi için gerekli.

Bakanlığın ders telafileri konusunda bir eylem planı hazırladığını biliyoruz.

Bu plan uygulayıcılar tarafından uygulanabilir hale dönüştürülerek geleceğimizin teminatı göz bebeğimiz çocuklarımızın kendi yaşıtları arasında dezavantajlı duruma düşmelerini önleyebilecektir.

Bu konuda ülkemizde akıl karışıklığı yaratan zaman zaman bir kaos yaratma gayretinde olan mahfiller mevcut olsa da eğitim camiamızın değerli insanları gereken fedakarlıkları göstererek eksiklikleri kendi geliştirdikleri metotlarla gidereceklerdir. Bu konuda ekranlardaki her konuda fikir beyan edebilen akıl danelerin olumsuz hava estirerek hele hele bir kısmının felaket tellallığına soyunarak seslerini yükseltmelerine eğitim camiamızın değerli mensupları hiç kulak asmayarak işine odaklanacaktır.

Salgın döneminde öğretmen ve idarecilerimizin ortaya koydukları çabaları görmemek adına yapılan değerlendirmelerin ne kadar boş olduğu bilinmelidir.

Öncelikle bu dönemde velilerimize büyük bir görev düşmektedir.

Her için bir ehli var, değil mi?

Okula kadar getirdiğiniz çocuğunuzu öğretmene teslim ediyorsunuz. İçiniz rahat olsun, sizin “biriciğiniz “ evet öğretmenlere emanet. Onlara güvenin.

Lütfen öğretmenlere de öğretmenlik yapmaya kalkmayın!

Unutmayın, herkes kendi işini yapmalı.

Çocuklarınızın eğitim ve öğretimle ilgili eksikliklerini izleyip tespit edecek ve bu eksiklikleri giderecekte onlar. Siz ebeveyn olarak bilgi aktarıp, tespitlerinizi paylaşınız fakat “şöyle yap, böyle yap!” şeklinde bir dil yerine, işi ehline bıraktığınıza inanınız, içiniz rahat olsun.

Tekrar kapanmaların yaşanmaması için lütfen birlikte sorunların üstesinden gelmeye çalışalım.

Yeni öğretim yılı öğrencilerimize, öğretmenlerimize, velilerimize, ülkemize ve insanlığa sağlık, huzur ve hayırlar getirmesini dilerim. Tüm cehaletlerin bilgi aydınlığında eriyeceği günlere kavuşmamız dileğiyle…

Yorum Yazın