Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI
Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Yeni Yılımız Kutlu Olsun

30 Temmuz 2022
3 dk Okuma
4 ay önce
Yeni Yılımız Kutlu Olsun

Başlığı okuyunca hemen ‘bu da nereden çıktı, şimdi?’ dediğinizi duyar gibi oluyorum. Öyle ya, öteden beri bizim alıştığımız bir takvim var ki, daha yılın ortasında bulunuyoruz. Halbuki, bizler Müslüman olarak yaptığımız ibadetlerimizi günümüzde kullandığımız takvime göre değil, Müslümanların kullandıkları takvime göre yerine getirmekteyiz. Bu takvim ise ‘hicrî takvim’dir.

Bilindiği gibi, günümüz takvimi dünyanın güneş etrafında dönmesinden meydana gelen gün, ay ve yılları belirlemekte; Müslümanların kullandıkları takvim ise ay’ın, yani ‘kamer’in dünya etrafında dönmesinden meydana gelen gün ay ve yılları belirlemektedir.

Bu sebeple günümüzde her ne kadar, dünya işlerimizi belirlerken, güneş takvimini kullanıyor olsak da yılın dört mevsiminde bu takvimin verilerine göre değil, ay takvimi yani kameri takvimin belirlediği zamanlara göre ibadetlerimizi belirliyor ve yerine getirmeye çalışıyoruz.

İşte bu takvime göre yani, on iki ‘kameri ay’ olan hicri takvime göre yıl dün sona erdi ve bugün yeni bir yılın ilk gününü idrak ettik. Bu sebeple ben de Müslümanlar olarak bizlerin yeni yıllarını tebrik ederek kutlamak istedim.

Buna göre başlıkta temelde bir yanlışlık söz konusu değildir. Bu vesile ile Müslümanlar olarak bir taraftan dünya işlerimizi görürken ve onları yerine getirirken, diğer taraftan da Allah’a karşı olan görevlerimizi yerine getirmek durumundayız. Fakat ne yazık ki, kullandığımız yeni takvime, yani güneş takvimine göre günlük işlerimizi yerine getirmeye çalıştığımız halde, dini görevlerimizi yerine getirirken ay takvimini kullandığımızı unutur olduk. İşte bu sebeple yazının başlığını bir hatırlatma olarak tercih ettim.

Öyle sanıyorum ki, başlığı gören bazı kardeşlerimiz bu konuda ilk hamlede bir şaşkınlık geçirmişlerdir.

Ne yazık ki, günlük hayatımızda kullandığımız bu günkü yani ‘milâdi takvim’, bize bizim de bir takvimimizin bulunduğunu unutturmuştur. Ben de istedim ki, Müslümanlar olarak bizlerin de kendimize özel günlerimizin olduğunu ve bu günleri bize bildiren bir takvimimizin de bulunduğunu hatırlayalım.

İşte bizim takvimiz olan ‘hicrî takvim’e göre bir yılı geride bıraktık ve bugün yen yılımızın ilk gününü de idrak etmiş bulunuyoruz.

İşte bu sebeple ‘yeni yılımız kutlu olsun’ diyorum.

Gelecek yazılarmda bu takvimleri daha ayrıntılı olarak tanıtmak isterim. İnşaAllah!

Yorum Yazın