Ahmet ÖZER
Ahmet ÖZER

Yeni eğitim öğretim yılı 12 Eylül’de başlıyor

05 Eylül 2022
3 dk Okuma
2 ay önce
Yeni eğitim öğretim yılı 12 Eylül’de başlıyor

2022 – 2023 eğitim yılı eksikliklerine rağmen milyonlarca öğrenci ve yüzbinlerce öğretmen için 12 Eylül’de ilk ders zilinin çalması ile başlayacak.

Veliler için okulların açılması demek sonu gelmez masraf demek...

Bu masraflar 2022 yılında yaşanan yüksek enflasyon ve ekonomik sıkıntılar sebebi ile geçtiğimiz yıllara göre daha da arttı.

Masraflar sadece defter, kırtasiye ürünleri ve okul kıyafetlerinden ibaret de değil.

Okul servis ücretleri, yemek ücretleri, yurt ücretleri, özel okul ve özel üniversitelere yapılan ödemeler de düşünüldüğünde hiç de yabana atılamayacak tutarlara ulaşıyor.

Yardımcı Kitap

AK Parti iktidara geldiği yıldan itibaren ders kitaplarını ücretsiz vermeye başladı.

Hükümet yardımcı kitap konusunda adım attı ve okullarda eğitim öğretim döneminde yardımcı kitapların da öğrencilere ücretsiz verileceğini açıkladı.

Ancak iş bununla kalmadı. Her eğitim öğretim yılında devletin verdiği kitapları yetersiz gören bazı öğretmenler özel okullar ile girdiği yarış sebebi ile öğrencilerden yardımcı kitap almalarını istiyor üstelik bunu yaparken de yayınevi ismi veriyorlardı.

Önceki yazılarımızda da söylediğimiz gibi eğer devletin dağıttığı kitaplar yetersiz ise devlet biran önce bu eksikliği gidermesi, yok kitaplar yeterli ise bazı öğretmenlerin velilere yaptığı yardımcı kitap zulmüne şimdilik son verilmiş gözükmektedir. Ancak okullar açıldığı zaman bu uygulamanın ne kadar etkili olduğunu göreceğiz.

Bakanlığın bu uygulaması takılacak mı? Kabul edelim takan yok. Öğretmenler bu sefer bakanlığı takacak mı okullar açılınca yine öğrencilerden yardımcı kitap talep etmeye devam edecekler mi. Göreceğiz. Çünkü bu işte büyük rant var.

İnşallah bazı işgüzar öğretmenler bu seferde başka bahaneler ile öğrencileri tekrar ek ders kitapları almak zorunda bırakmaz.

Vatandaşların bu eğitim yılında çocuğundan ek kitap isteyen öğretmen hakkında şikâyette bulunmalı ve MEB’in şikâyeti hakkında hangi işlemi yaptığını da sormalı.

Tek Tip Kıyafet zorunluluğu

Okulların açılması ile beraber velilere yapılan bir başka zulüm, kıyafet dayatması…

Tek tip kıyafet zorunluluğu da hem eğitimin, hem de velilerin en büyük dertlerinden biri.

Nedense okullarımızı askeri kışlaya çeviren “okullarda tek tip kıyafet” olayına kimse dokunmak istemiyor.

Güya zenginle fakir arasındaki fark kapanacak ama kıyafet fiyatları zenginlere göre belirlenir.

Konu hakkında daha önceki yazılarımızda Milli Eğitim Bakanlarına yaptığımız çağrılar hiçbir karşılık bulmadığı için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a çağrıda bulunuyorum.

Saygıdeğer Cumhurbaşkanım okullarda velilere yapılan yardımcı kitap zulmüne çare bulduğunuz gibi tek tip kıyafet zorbalığına da ve ancak siz çözüm bulabilirsiniz.

Komünist rejimlerde görülen tek tip kıyafet okullarımızda halen uygulanmaya devam ediyor.

Her okulun kendine özgü kıyafeti olacakmış.

Kıyafetler bir örnek olacakmış.

Bir öğrenci bile ayrı bir pantolon giyerse yok yazılacakmış falan tam bir askeri kışla uygulaması.

Elbette her okulun kendine özel bir arması olabilir.

Ancak! Her okulun kendi özel renkler belirleyip o formaları da birkaç yerden temin edilmesi mecburiyeti olması velilerin soyulması, birkaç firma sahiplerinin zengin edilmesine sebep olmaktadır.

Normalde mağazalardan daha kaliteli bir pantolon ve penyenin daha uygun fiyata alınırken sadece bir okulun özel rengi diye satılması neredeyse on katına satılması zulüm değilse nedir?

Bu uygulama olduğu dönemde birkaç mağaza sadece okul kıyafetleri üzerine çalışıp bir yılda satacağı kıyafetin çok daha fazlasını birkaç ayda satmaktadır.

Ülkemizin içinde bulunduğu İşsizlik ve ekonomik krizde göz önüne alındığında velilere yapılan bu zulme biran önce son verilmesi gerekir.

Bu tür masraflar insanlar bir ikiden fazla çocuk yapmasını da engelliyor. Bu da sizin haklı çok çocuk talebinizle çelişiyor.

Yeni eğitim öğretim yılının tüm öğrencilerimize ve öğretmenlerimize hayırlı olmasını dilerim.

Kayıt Parası

Her yıl yaşanan bir diğer sorun da okullarda velilerden öğrenci kayıt ettirmek için talep edilen kayıt parası sorunu bulunmaktadır.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer bu eğitim yılında da diğer bakanlar gibi kayıt parası alınmayacağını söylese de maalesef halen kayıt parası alındığı yönünde bilgiler gelmektedir.

Kayıt parasının adını bağış diye değiştiren okul yönetimleri farklı çözüm yolları bulmuşlardır.

Daha önceleri Okul Aile Birliklerinin hesabına yatırılan paralar bu sefer bası meslek gruplarına ödeme yaptırarak alındığı yönünde bilgiler gelmektedir.

Velilerin okulda çocuklarının eğitimlerine sıkıntı gelmemesi için bu duruma sessiz kaldıkları ve şikâyet edemediklerini biliyoruz.

Bakan ne derse desin bazı okul yönetimleri bildiklerini okumaya devam etmektedirler.

e-mail: aozer42@gmail.com

 

Yorum Yazın