Zafer KARAKUŞ
Zafer KARAKUŞ

Yardımcı kaynak desteği, ama nasıl?

26 Ekim 2021
3 dk Okuma
1 yıl önce
Yardımcı kaynak desteği, ama nasıl?

Millî Eğitim Bakanlığı öğrenci ve öğretmenlere destek olmak üzere yeni bir uygulama başlattı. Yardımcı kaynak desteği adıyla hazırlanan destek paketi "yardimcikaynaklar.meb.gov.tr" adresinden 4 Ekim 2021  tarihinde erişime açıldı.

Millî Eğitim Bakanlığı tüm sınıf ve kademelerde haftada beş gün yüz yüze eğitime devam ederken öğrenci ve öğretmenlere destek olmak üzere kaynak çeşitliliğini artırma kararı aldı. Yapılan açıklama ile yardımcı kaynaklar ile ilgili bir eksikliğin varlığını kabul etmiş oldu. Bu iyi bir gelişme. Bu eksikliğin giderilmesi konusunda geçte olsa adım atmış oldu.

Karar alıcıları kutluyorum.

 Karar çerçevesinde her ayın ilk haftası hazırlanan destek paketi açıklanacak. İlkokul 2. sınıftan 12. sınıfa, tüm öğrencilerin uzaktan eğitimde oluşan öğrenme kayıplarını da telafi edebilmek için kapsamlı yardımcı kaynak destek paketine "yardimcikaynaklar.meb.gov.tr" adresinden ulaşılabilecek. İnternet üzerinden ücretsiz olarak erişilecek kaynak paketleri ayrıca İl müdürlükleri tarafından ihtiyacı olan öğrencilere basılı olarak ulaştırılacak. Bu kapsamdaki ilk yardımcı kaynak destek paketi yayımlandı.

Yardımcı kaynak destek paketinde çalışma soruları, örnek sorular, etkileşimli sorular, tekrar testleri, LGS örnek soru kitapçığı ve YKS'ye yönelik TYT, AYT ve YDT örnek soru kitapçıkları yer alıyor. Yayımlanan destek paketinde 2. sınıftan 12. sınıfa, tüm sınıf seviyelerinde 5000 soruluk yardımcı kaynak bulunuyor. Bu kaynaklarla öğrencilerin derste işleyecekleri konuları pekiştirmeleri ve böylelikle öğrenme süreçlerine katkı sağlanması amaçlanıyor. Ayrıca paket, temel eğitim kademesinde 2. sınıftan 7. sınıfa kadar olan öğrencilere yönelik 750 sorudan oluşan Çalışma Sorularını da içeriyor.

8. sınıfta öğrenim gören öğrencilerin 2022 yılında yapılacak olan "Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezî Sınav"a yönelik hazırlıklarına destek vermek adına örnek soru kitapçığı da bu ay itibarıyla öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunuldu. Örnek sorular her ay düzenli olarak yayımlanmaya devam edecek. Sınava girecek öğrenciler için hazırlanan LGS Sayısal ve LGS Sözel kitapları da güncellendi. Bu kitaplarda da 1.375 soru yer alıyor.

 MEB, ilk kez 8, 9 ve 10. sınıf öğrencileri için elektronik ortamda etkileşimli sorular yayınladı. 450 soru bulunan çalışmada Türkçe, matematik ve fen bilimleri alanlarından çoktan seçmeli sorularla birlikte "açılır menü, sürükle bırak ve çoklu seçim" özelliklerinin kullanıldığı sorular hazırlandı. Etkileşimli sorularda üst düzey zihinsel becerilerinin ölçülmesine daha fazla olanak sağlayan ve öğrencilere kendi cevabını oluşturma fırsatı veren açık uçlu sorular da kullanıldı. Sorular, öğrencilerin gerçek yaşam durumlarını ekranda görmesini sağlayan simülasyonlar içerecek şekilde yapılandırıldı.

 Ortaöğretim öğrencilerinin eğitim ve öğretim süreçlerinde istifade etmeleri için hazırlanan birçok eğitim materyaline bir yenisi daha eklenerek Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na yönelik kaynak seti hazırlandı. Hazırlanan kaynak setindeki 6 TYT, 3 AYT ve 1 YDT kitapçığında 1600 soru bulunuyor.

İşte buraya kadar her şey çok güzel…

Bu uygulamanın faydalılığı konusunda kararı uygulamadan yararlanacak öğrenciler, öğretmenler ve velilerimiz verecek.

Umarım bu hizmet genişleyerek devam eder.

Şimdi bu konuda aklımızı karıştıran bazı sorularımızı paylaşalım:

1. Şimdiye kadar başka kaynakların gereksiz olduğu söylenmesine rağmen piyasada kaynak kitap yayınlayan kurum ve kuruluşların yaptığı çalışmalarında okullara kullanılması mümkün olacak mı?

2. Yardımcı kaynak ders kitapları yanında gerekli ise, hangi yardımcı kaynaklar alınabilecek?

3. Bakanlığın yardımcı kaynakları dışında kaynak kitap alınması yasak olduğuna göre bu tür materyallere yatırım yapanların durumu ne olacak?

4.  Yeni dönemde yardımcı kaynakların basım ve yayımında özel sektör nasıl bir yol izleyecek?

5.  Talim ve Terbiye kurulunun incelemesine özel sektörde hazırlık yapılan eserler sunulabilecek mi?

6.  Özel okullara da yardımcı kaynakları MEB’ mı temin edecek?

7.  Yardımcı kaynakları bakanlık tüm öğrencilere ücretsiz ve basılı olarak mı sunacak?

Tüm bu sorularında izah edildiği bir açıklamayı önümüzdeki günlerde yetkililerin yapması ve  ilgilileri aydınlatması en büyük temennimiz.

Yorum Yazın