E. Reha KORKMAZ
E. Reha KORKMAZ

Yalnız Değilsin, Mücadelen Mücadelemizdir

06 Aralık 2016
3 dk Okuma
5 yıl önce
Yalnız Değilsin, Mücadelen Mücadelemizdir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçti-ğimiz hafta İstanbul Alibeyköy'de 'Biz Cevahir Haliç AVM'nin açılışında yaptığı açıklama izleyenleri de-rin düşüncelere itti. “Yalnızlığımı biliyorum ama mücadelemi sürdüreceğim.” Sözleri açıkçası sev-enlerinin kanına dokundu. Bu sözler Cumhurbaş-kanımızın hislerini mi yoksa sitemlerini mi yansıtıyordu?

Önce konuşmayı hatırlatalım isterseniz.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ifadeleri şu şekil-deydi: “Anlaşamadığımız kişi, kurumlar olabilir. Şu anda yatırımcıların oluşturduğu bir Meclis'te bir aradayız. Faiz meselesini çözmeliyiz. Yalnızlığımı biliyorum ama mücadelemi sürdüreceğim. Faizi önemli bir sömürü aracı olarak görüyorlar. Emper-yalist mantığın sömürü aracı olarak görüyorum. Yatırımcıyı köşeye sıkıştırma aracı olarak görüyo-rum. En yüksek parayı kazanan reel yatırımcı de-ğil, finans sektöründe olanlar. Kendi öz sermayeleri ile değil, tüm yatırımcılardan vurgunu vuruyor.”
Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde 6 Aralık 1997'de Siirt'te yaptığı konuşmada Ziya Gökalp'in şiirinden "Minareler süngü, kubbeler miğfer, camiler kışlamız, müminler asker" mısralarını okumuştu. Bu konuşma nedeniyle 10 ay hapis cezası aldı.
Bu kararın bir yıl sonra Yargıtay'ca onanması üzerine başta Hürriyet Gazetesi olmak üzere Doğan Medyası Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasi hayatının bittiğini belirterek artık muhtar bile olamayacağını yazmışlardı. Ancak, infaz yasası gereğince 4 aya inen mahkûmiyetini Pınarhisar Cezaevi'nde tamamlayan Erdoğan, 24 Temmuz 1999'da tahliye oldu.
Recep Tayyip Erdoğan 2002 yılında yapılan genel seçimden galip çıkarken, 2003 yılındaki milletvekili ara seçimlerini de kazandı. 2004 Yerel Seçimleri'nde partisiyle birlikte ipi önde göğüsleyen Erdoğan, 2007 yılında genel seçimlerdeki başarısıyla bir kez daha Başbakan seçildi.

2007 yılında Anayasa Değişikliği Referandumu'nu da yüzde 68'lik oyla kazanan Erdoğan, 2009 yerel seçimlerinde de partisini birinci sıraya taşıdı. 2010 yılındaki Anayasa Referandumu'nu kazanan Erdoğan, 2011 Genel Seçimlerinde 3'üncü kez Başbakan koltuğunu rakiplerine bırakmadı. 2014 yerel seçimleriyle birlikte Erdoğan üç yerel seçimi de art arda kazanmış oldu.
Siyasi kariyerine 1975 yılında Millî Selamet Partisi Beyoğlu Gençlik Kolu Başkanlığına seçilerek başlayan Recep Tayyip Erdoğan, 10 Ağustos 2014 yılında Cumhurbaşkanlığı seçimi için adaylığını koyarak ilk turda aldığı %51,79'luk oy oranıyla ikinci tura gerek kalmadan ülkemizin 12. Cumhurbaşkanı seçildi.

Bu kadar seçimde seni yalnız bırakmayan bu millet “Yalnızlığımı biliyorum ama mücadelemi sürdüreceğim” sözlerini nasıl yorumlamalı bilemiyorum. Ancak her fırsatta “Milletim” sözünü dilinden düşürmeyen Cumhurbaşkanımız acaba bu sefer kimlere mesaj gönderdi. Ve en önemlisi mesaj yerine ulaştı mı? Zira her fırsatta desteğini esirgemeyen millet bence bu sitemi üzerine alınmadı. Bunu 2017 yılının ilk çeyreğinde gerçekleşecek olan referandumda gösterecek ve her zaman olduğu gibi desteğini verecektir.
“Yalnızlığımı biliyorum ama mücadelemi sürdüreceğim” sözünü duyar duymaz o meşhur karınca meselesi aklımıza geldi. Bu hafta yazımızı bu kıssayla tamamlayalım: Nemrud, İbrahim Peygamber'in ateşte yakılması emrini verdikten sonra meydan yere odunlardan büyük bir yığın yapılmış.

Odunları tutuşturmuşlar sonra. Alevler o kadar yükselmiş ki bulutların tutuşacağını sanmış çocuklar. Korkmuş kaçmış bütün hayvanlar.
İbrahim Peygamber'i mancınıkla ateşin tam orta yerine atacaklarmış askerler. Atacaklarmış ki Nemrud'un ne güçlü bir kral olduğunu anlasın, görsün; bir daha ona karşı gelmesin İbrahim Peygamber.
Bu sırada bir karınca ağzında küçücük bir damla su ile koşa koşa gidiyormuş. Hem de boyu göklere varan cehennemi ateşe doğru.
Başka bir karınca onun bu telaşını görüp sormuş hemen yanına yanaşıp: "Bu acelen niye? Nereye böyle?" Ağzında bir damla su taşıyan karınca o bir damlayı ellerinin arasına alıp, "Duymadın mı" demiş, "Nemrud, İbrahim Peygamber'i ateşte yakacakmış. İşte ateşin olduğu yere su götürüyorum.”
Bu sözleri duyan karınca kendini tutamayarak uluorta kahkahalarla gülmeye başlamış. "Sen şu ateşe dönüp yüzünü hiç bakmadın mı?" diye sormuş. "Ne kadar büyük. Senin bir damla suyun ona ne yapabilir ki?”
Su taşıyan karınca, "Olsun" demiş. "Hiç olmazsa hangi taraftan olduğum anlaşılır."

Yorum Yazın