Adem BAŞ
Adem BAŞ

Yabancı sermaye düşmanlığı

06 Mayıs 2017
3 dk Okuma
5 yıl önce
Yabancı sermaye düşmanlığı

Birçok ülkede yabancı düşmanlığı ile orantılı olarak yabancı sermaye düşmanlığı bulunuyor. Bu düşmanlık daha çok milliyetçi-muhafazakar çevrelerce yapılıyor, ama her ülkenin kendi tarihsel gelişimine paralel olarak ülkeden ülkeye de bu çevreler farklılık gösterebiliyor.

Yabancı düşmanlığı ve yabancı sermaye düşmanlığı temelde aynı nedenden ortaya çıkıyor.

İnsan bilmediğinden korkar…

 Yabancı dediğimiz kavram da zaten bunun tam karşılığı…  Geri kalmış ülkelerde daha fazla olan bu düşmanlık, en son Konya’da ortaya çıktı… Bazı çevrelerde Unilever’ın Konya’ya yaptığı yatırımın belli yönleriyle eleştirildiğini duymuşsunuzdur…

Düşünsenize 350 milyon euroluk bir yatırım şehrinize geliyor, koskocaman bir tesis kuruluyor. Bin 300 kişinin çalışacağı bu tesise yerli üreticiler hammadde sağlayacak. Yerel çözüm ortakları da yüzlerce kişiyi istihdam edecek…

Ama birileri çıkıp diyecek ki Unilever Global CEO’su Paul Polman, bakanın karşısında konuşurken eli cebindeydi. Başka biri de çıkıp diyecek ki, protokoldeki firma yetkilileri bacak bacak üstüne attı. 3. sınıf zihinlerden çıkmış fikirler…

Birilerinin bu zihinlere anlatması gerek, doğu toplumları gösterişe-gösteriye-şekle değer verir. Batı toplumları ise şekilden çok öze… Doğu toplumları duyguysa, Batı toplumları akıldır. En azından bizim yaşadığımız çağda bu böyle… Batının ortaçağı bizim dünyamızın altın çağıydı…

Konuşurken elinizi cebinize koymanız veya bacak bacak üstüne atmanız, (Bulunduğunuz ortama bağlı olarak) saygısızlık değildir.

 

***

Gelelim Unilever’in tesislerine… Birkaç ayrıntıyı paylaşalım.

*Unilever’in global çapta en büyük fabrika yatırımlarından biri olan yeni fabrikası, son 10 yılda Türkiye’de hızlı tüketim ürünleri sektöründe, Konya’da ise tüm sektörlerde yapılan en büyük yatırım olma özelliğini taşıyor.

*Unilever’in tedarikçileriyle birlikte kurmuş olduğu “Konya Tedarik Köyü”; 4 Unilever üretim tesisi, 2 şişe üretim tesisi, 1 dolum tesisi, 1 mega depolama-dağıtım merkezi ve 1 hammadde lojistik merkezi ile toplamda 9 ayrı tesisi içeriyor. Konya Tedarik Köyü, toplam 9 tesisle 1.300’ün üzerinde kişiye istihdam olanağı sağlıyor.

*Unilever’in yeni Ev ve Kişisel Bakım Ürünleri fabrikasında; OMO, Domestos, Yumoş, Cif, Rinso, Elidor, Clear ve Dove gibi pek çok markanın ürünlerinin üretimi gerlekleşecek. Fabrikanın yıllık üretim kapasitesi 750 bin ton olacak.

*Yeni fabrika artan üretim kapasitesiyle iç pazarın ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra 2016 sonu itibariyle, Unilever’in ev ve kişisel bakım ürünleri kategorisinde 21 ülkeye yaptığı 56 milyon ABD doları değerindeki ihracatı da güçlendirecek.

*Konya; stratejik bir lokasyonda olması, hammadde tedariğindeki kolaylık ve lojistik avantajı, ekonomik gelişim performansı, yüksek ve nitelikli iş gücü, sanayi altyapısı, deprem riskinin az olması gibi pek çok farklı sebepten ötürü Unilever’in yatırım odağında yer alıyor.

 

Yorum Yazın