Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI
Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Yabancı Futbolcu Yetmedi

14 Mayıs 2022
3 dk Okuma
4 ay önce
Yabancı Futbolcu Yetmedi

Bilindiği gibi içinde bulunduğumuz sezonda futbol kulüplerimiz başarılı olabilmek veya daha doğrusu kendilerini başarılı gösterebilmek için ellerinden geldiği kadar, yabancı futbolcu ithal etti. Nerdeyse bir çok kulüp yerli futbolcuları kenara çekmiş bulunuyordu ki, Federasyon her maçta en az üç yerli futbolcu oynatılmasını mecburi kıldı.

Oynanan maçlara baktığımızda adlarını taşıdığı şehrin Futbol kulüpleri adlarını taşıdıkları şehrin yerlisi olan bir gence bile yer vermemektedir. Fakat kulübün adına bakarsanız o bir şehrin adını taşımaktadır. Diğer bir ifade ile o kulüp o şahri temsil etmektedir.

Bu durumda konuyu kendi üzerimden değerlendirecek olursam, eben an ceddin (yani atalarından itibaren) bir Konyalı olarak ben ‘Konya Spor’ adını taşıyan kulübün beni temsil ettiğini nasıl kabul edebilirim? Çünkü içlerinde bir tane bile Konyalı futbolcu göremiyorum.

Bu takım bir galibiyet alırsa bir Konyalı olarak nasıl sevinebilirim? Veya bir mağlubiyet alırsa nasıl üzülebilirim? Bana göre gelmiş bir takım yabancı futbolcular bir araya gelerek belki bir futbol gösterisi yapmış ve bunun karşılığında da dolarları alıp gitmişlerdir. Bundan ibaret olan bir davranışın arkasında şehir olarak gençlerimizin kazandıkları veya kazanacakları ne olabilir? Zaman zaman üzerinde düşünmüş olmama rağmen kendimi tatmin edecek bir cevap bulamadım ve mevcut durumu haklı bir davranış olarak göremedim ve öyle bakamadım. Diyeceksiniz ki, bu futbolcuların yer aldığı takımda bulunan futbolcularımız da onlar gibi olsunlar; onları görsünler, onlarla top koştursunlar ve böylece kendilerini yetiştirsinler ve yetişsinler istedik.

Anlattığım bu durum böyle bir düşüncenin eseri ise, neden onbir kişinin oynadığı bir takımda sadece üç yerli futbolcu yer alıyor? Yok eğer yabancı takımların nasıl futbol oynadıkları bize gösterilmek isteniyorsa, bu kadar yabancı futbolcuya döviz vererek getirmenin bir âlemi var mı? Ben kendim, yabancı futbolu ve futbolcusunu seyretmek istersem, açarım televizyonumu istediğim takımın futbolunu izlerim.

Durum bu kadar basit ve kolay iken, zorla elde edebildiğimiz milyonlarca dövizi yok yere harcamanın bir âlemi ve bir gerekçesi var mı?

Bu durum yetmezmiş gibi, şimdi bir de yabancı antrenör getirme isteği ortaya çıkmış bulunuyor. Şöyle bir düşünelim: Futbolcu yabancı, antrenör yabancı Peki, bunlar neden bizim paramızla bizim memleketimizde bulunmaktadırlar. Bir takımdaki yabancı futbolcu sayısına bakarak gelen yabancı antrenörün kime katkısının olacağı apaçık ortada.

Eğer futbolcularımızın eksikliği oyun stilini ortaya koymakta ise, o zaman yabancı futbolculara güle güle demeliyiz. Yabancı antrenör bizim bizim futbolcularımızı çalıştırıp yetiştirsin. Çünkü futbolcu yabancı, antrenörü yabancı zorla elde ettiğimiz dövizi bizim memleketimizde yabancılara saymanın akıllılıkla bir ilgisini kurmak bana çok zor geliyor.

Yorum Yazın