Mustafa ÇAMLI

Vurun Davutoğlu’na

06 Mayıs 2016
3 dk Okuma
6 yıl önce
Vurun Davutoğlu’na

Aylardır “aralarında problem var” denilen ama her defasında bunun fitne çıkarmak isteyenlerin işi olduğu cevabıyla karşılanan durum aydınlığa kavuştu ve Başbakan -istifa etmedi ama-kongrede aday olmayarak “ benden buraya kadar “ dedi.

Bugünden bakıldığında bu noktayı hazırlayan birçok faktörden söz edilebilir,onları sıralayacak değilim.

Ama beni düşündüren şu ki; Reis ve Hoca’nın bu noktaya gelmesi sadece yaşadıkları fikir ayrılığı ve uygulama farklılıklarının bir sonucu mu yoksa her iki tarafta-hadi biraz daha açık söyleyelim-özellikle kendisini saraya adamış bazı kalemşörlerin de bu işte payı var mı?
Ben Ankara kulislerini filan koklayan biri değilim,öyle bir iddiam da yok.Ne var ki son birkaç gün içinde yaşananları ve bu süreçte söylenenleri alt alta koyunca bunun normali aşan bir durum olduğu ve siyaset dizayn etmeyi iş edinenlerin artık aleni olarak bunu uygulatmaya çalıştıklarını düşünüyorum.
Çok eskiye gitmeden son üç günden iki cümle ile meramımı netleştirmeye çalışayım.
Davutoğlu;”bir faninin terk etmeyeceği düşünülen her makamı elimin tersiyle iterim.”
Erdoğan: Önemli olan bulunduğunuz yere nasıl geldiğinizi, orada ne yapmanız gerektiğini ve hedeflerinizin neler olduğunu unutmamanızdır.”
Ve nihayet Beştepe’deki olağanüstü olağan görüşme,arkasından gelen kongre kararı .Hemen sıcağı sıcağına Mehmet Metiner’in tweeti; "Biz hangi makamlara nasıl geldiğimizi unutanlardan olmayız. Unutanları da kendimizden bilmeyiz"

Allah aşkına Davutoğlu’nu “makamlara nasıl geldiğini unutmak”la itham etmek Metiner’e mi kaldı?
Ya da “AKP artık Davutoğlu ile devam edemez” demek nasıl bir psikolojinin ürünüdür.
Haksız mıyım” normal bir durum değil bu,karıştırıcılar bu işi hazırladı” derken.
Peki hiç mi gerçek sebep yok derseniz derim ki;
Elbette bir sürü ayrılık noktası sayılabilir ama bunlar doğal olan ve tolere edilebilir şeylerdi.Bana göre sebeplerin en sebebi Sayın Başbakan’ın anayasa konusunda söylediği“Biraz da demlenmeye bırakmak lazım. Belli bir olgunluk içinde yürütürüz” cümleleri idi.Biraz suhuletle çözmek gerektiğini düşünüyordu Sayın Davutoğlu. Ne var ki Reis için bu ağırdan alma anlamına geliyordu ve Reis’in kaybedecek vakti yoktu. Gerisi dolgu malzemesi

Yorum Yazın