Ümmühan YAĞMURKAYA
Ümmühan YAĞMURKAYA

VÜCUDUMUZUN ALARM SİSTEMİ; AĞRI

15 Temmuz 2017
3 dk Okuma
5 yıl önce
VÜCUDUMUZUN ALARM SİSTEMİ; AĞRI

Yeryüzünde birçok mekanın güvenliği kendiliğinden sağlanamamakla beraber bu yola ciddi paralar harcanmaktadır. Ama bizde öyle bir güvenlik sistemi, öyle bir alarm sistemi var ki tüm sistemleri gölgede bırakır. Sistem aslında bizim hafife aldığımız çoğu kez de şikayetçi olduğumuz bir durumdur: Ağrı...

Bu ağrıya bir bakalım bize ne anlatıyor, anlatmak istedikleri nelermiş bir öğrenelim.

Ağrı, olası bir doku hasarına karşı vücudumuzu uyarmak için sinyaller üreten sinir sisteminin hayati fonksiyonlarındandır. Evet ağrı hoş olmayan duygusal bir deneyim olmanın yanısıra gerçek ya da potansiyel bir korunma mekanizmasıdır. Ağrı durumu kişiye ve koşullara göre değişir. O kadar çok çeşidi ve örnekleri vardır ki bu köşede sadece birkaçına değinebilirim.

  • Eğer ağrınız keskinse ve ani başlayıp iyi lokalize oluyorsa; deri, kas ve eklemleri ilgilendiren bir probleminiz var demektir. Eğer dolaşımda bir problem yoksa ağrıya eşlik eden kızarıklık ve şişlik de görebilirsiniz.
  • Eğer ağrınızın yanma, zonklama, karıncalanma, elektrik şokuna benzer bir tarzı varsa bu durum akla ilk sinir sisteminin herhangi bir bölümünde hasar olduğunu gösterir.
  • Eğer ağrınız deriden gelip ani ve patlayıcı bir seyir gösteriyorsa bu durum sinir lifi kaybını gösterir.
  • Eğer ağrı gece oluyorsa aktif bir iltihap söz konusudur. Hareketle azalacaktır.
  • Ağrı hareketle artıyorsa yaralanma var demektir.
  • Vücudumuzdaki sinir sistemi karmaşık ve birbiriyle yakından bağlantılı olup vücuttan toplanan bilgiler beyinde işlenirken karışır ve farklı dokulara uyarılar gönderilmesine neden olur. Ağrı problemden uzak bir bölgede açığa çıkıyorsa yansıyan ağrı adını alır. Örnek olarak kalp ağrısının göğse ve omuza vurması, mide ağrısının iki kürek kemiğinin arasına vurması buna verilecek örneklerden bazılarıdır.
  • Hep vücut sistemleri sorunlarının beraberinde getirdiği ağrılardan bahsettik. Bazı hastalar var ki bir anlamda ağrıyı kullanmakta, çeşitli kişisel, ekonomik ve toplumsal sorunlarını ağrı biçiminde ifade ederek ilgi çekmeye ve toplumun kendisi üzerinde dikkatini toplamaya çalışır.

 

Belki gözden kaçırdığım noktalar vardır, affola ama şikayet ettiğimiz ağrı kabataslak bu şekilde.

Vücudunuza kulak verin, tabi kulak verirken çok da abartmayın yukarıda psikolojik etkilenimi de gördük. J şaka bir yana vücudumuz o kadar nimetlerle dolu ki bazen bir ağrıya bile şükretmek gerekir; vücudumuzun dili olup bize yolunda gitmeyen işleri haber verdiği için.

Dikkatinizi çeken bir ağrı ve problem olduğunda mutlaka uzman hekiminize ve fizyoterapistinize danışın, sizin için en doğru tedavi programını ve egzersizleri vereceklerinden şüpheniz olmasın.

Ağrısı olan olmayan tüm okurlara buradan selam olsun.

Haftaya “AMAN EVLADIM MASABAŞI BİR İŞİN OLSUN!” başlıklı yazı ile aynı gün ve aynı köşede görüşmek dileğiyle...

SAĞLICAKLA KALIN...

Yorum Yazın