Lütfi AYHAN
Lütfi AYHAN

Var mı Korono'ya Yan Bakan?

15 Ekim 2020
3 dk Okuma
1 yıl önce
Var mı Korono'ya Yan Bakan?

Tarihte tüm dünyanın, tekmil insanlığın aynı anda olumsuz etkilendiği hadiseler azdır. Bunların  başında savaşlar ve salgınlar gelir.

Tüm dünyayı etkisine alan son salgın (Kovit 19- Korona Virüsü ) bu mevzuda,  bu dönemde yaşayan insanlara büyük bir misal verdi. Yani bu günlerde yaşayıp, salgını gören insanların torunlarına anlatacağı çok şey olacaktır: “Günlerce evlerimizden çıkamadık, birçok insan işini kaybetti. Başta turizm ve eğlence sektörü olmak üzere birçok sektör çöktü. Tüm dünyada insanlar sanki bir moda gibi maske ile gezmeye başladı. Maske takmayanlara devletler ceza verdi. Koca koca firmalar iflas etti. O günlerde en çok merak ettiğimiz haberlerden biri de Türkiye'nin günlük coronavirus tablosu idi …”

BU SALGIN EŞİTLİKÇİ! ÇIKTI 

Kovit- 19,  zayıf-güçlü, zengin-fakir, Asyalı- Avrupalı, ABD li - Çinli, Siyah-Beyaz… Ayırt etmeksizin tüm kıtaları,  tekmil ülkeleri hem ekonomik yönden, hem psikolojik açıdan mahvı perişan etti, etmeye de devam ediyor. Salgının ne zaman biteceği, bittikten sonra insanlar üzerinde ne gibi maddi ve manevi(ruhsal, psikolojik) tesirler bırakacağı da insanlığın meçhulü.   

Salgının ekonomik yönden dünyayı nasıl etkilediği ile ilgili bazı haberleri internetten alıntılayarak buraya yazıyorum; “…Salgın nedeniyle 2020'de küresel ekonomi yüzde 5, kişi başı  (GSYH) da yüzde 6,2 küçüleceğini tahmin ediyor… Dünya Bankası'nın tahminlerinin tutması halinde, kişi başı GSYH'de yaşanacak olan düşüş, 1870'ten bu yana kaydedilen en büyük dördüncü daralma olacak...”“Bu öngörünün gerçek olması halinde, dünya ekonomisi İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en derin resesyonunu ( negatif büyüme ) ve son 150 yılın en kötü dördüncü ekonomik daralmasını yaşayacak… Küçülmenin boyutunun 2008-09 mali krizinin neredeyse iki katı olması bekleniyor…”

KOVİT GAZİLERİ!

 “… Ölümcül virüsün ABD, Japonya, Çin, Rusya ve Almanya başta olmak üzere dünyanın en büyük ekonomilerinde neden olduğu büyük hasarlar: “

a- ABD’nin yüzde 31,7

b- Japonya yüzde 27,8,

c- İspanya yüzde 22,1,

d- İngiltere yüzde 20,4

e- Fransa yüzde 19

f- İtalya yüzde 18

g- Almanya yüzde 10… Küçüldü”

Tabloda görüldüğü üzere Virüs “koca ekonomik devleri” bile dize getirdi.

BİZDE TABLO NASIL

Her ülke gibi Türkiye’de salgından olumsuz etkilendi. Zaten tersini düşünmek ülkemizin bu dünyada yaşamadığını iddia etmek gibi bir şey olur. Dövizdeki yükseliş, altındaki artış, işsizlerin çoğalması, kapanan işyerleri, başta turizm olmak üzere eğlence sektöründeki büyük kayıplar,. Korona, tıpkı tüm dünya gibi bize de vurdu. Ülkemizde de tıpkı tüm dünyada olduğu insanımız hem ekonomik yönden hem sağlık (bedensel ve ruhsal) yönünden sıkıntılar yaşadılar yaşamaya da devam ediyorlar.  Bu konuda benim dikkatimi çeken birkaç mevzuu var: Bunlardan biri bu sıkıntılı dönemde, bu ekonominin zayıfladığı devirde Araba fiytalarındaki inanılmaz artış. Firmalar şu anda vatandaşın talebine cevap veremiyor. Yani eline nakit paranı al ve bir otomobil bayisine git araba yok. Bu durum tüm dünyada nasıl bilmem ama bizde böyle. Çok ilginç değil mi? Buna ek olarak bir de salgının ilk günlerinde dip yapan emlak(ev arsa)  fiyatları da fırladı. Bunları nasıl izah edeceğiz?

ÂDEMOĞULLARI ÇOK ZAYIFMIŞ 

İş geliyor yine kadere dayanıyor. Rabbim neylerse güzel eyler. Korona bize gösterdi insanlar/devletler ne kadar güçlü, ne kadar zengin, ne kadar bilimde, teknolojide, sanayi de,  gelişmiş olursa olsunlar; Rabbimizin mahlûku olan, zerreden bile binlerce kez küçük bir varlığın (virüsün)  karşısında çaresiz kalıp diz çöküyorlar.

Yorum Yazın