Yaman ADAM
Yaman ADAM

Usta Konya’daydı

28 Nisan 2014
3 dk Okuma
8 yıl önce
Usta Konya’daydı

Usta’nın muhteşem Konya ziyaretiyle yaptığı açılışlar tam bir bayram havası içinde geçti. Konyalılara, seçim zaferine olan yüksek orandaki katkılarından dolayı teşekkür etti.
Kendi ülkesine ve millî iradeye tezgâh kurmakla meşgul Persinvalya’daki F tipi örgüt liderine Mevlânaca seslendi ve “Gel, gel, ne olursan ol gel! İster Konya’ya, ister Bursa’ya, İster Ankara’ya, ister İstanbul’a, ister memleketin olan Erzurum’a gel!” çağrısında bulundu. Şantaj-montaj çetesinin AYM Başkanı Haşim Kılıç-daroğlu’nu ve üyelerini bile dinleyip tehdit ettiğinin emarelerinin görüldüğü noktasından; Tezgâh kuranların üzerinde de bir tezgâh kurucunun olduğunu ince mesajlarla bir kez daha hatırlattı.
Kon TV’nin yeni binasının ve Bilim Merkezi’nin açılışlarını yaptı. TÜBİTAK ve Konya Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile kısa zamanda tamamlanan ve işletmeye açılan Bilim Merkezi’nin açılışında kültüre, bilime ve sanata önem veren AKPartili Belediye başkanlarına övgüler yağdırdı.
Konya-Ereğli ve Karaman’da gerçekleştirilen mitinglere katılımın yüksekti. Bir zafer sarhoşluğundan ziyade bir bayram havası hâkimdi.
Persilvanya’daki F tipi ihanet örgütüyle kirli ittifak içine giren muhalefet partilerinin 30 Mart sonrasında günah çıkarma, iç hesaplaşma ve ayrışma sürecine girdikleri gerçeği de göz ardı edilmemelidir.

Aynı saatlerde TYB Konya Şubesi’nin de mutat programı vardı. Bu nedenle program saati 14.00’den 15.00’e alında; fakat mitingin sarkması ve dağılmasının uzun sürmesi sebebiyle ancak 16.00’da başlayabildik.
TYB Konya Şubesinde bu hafta “Sanat Edebiyat Neyimize!” üzerine konuşuldu. Konuşmacı, Yeni Şafak Gazetesi yazarlarından Ömer Lekesiz’di. İl Halk Kütüphanesinin konferans salonunda yapılan sohbete katılım oldukça fazlaydı.
Bir Müslüman sanatçının halkın işine yaramayacak bir sanatla uğraşmaması gerektiğini; sanatın insana, Allah(cc)’ın verdiği bir kabiliyet/yetenek olduğunu ve bu özelliğin insanlara yansıtılması gerektiğini söylüyor Ömer Lekesiz.
Romanla ilgili de ilginç bir tespitte bulunuyor Lekesiz. Romanın doğduğu yerin günah çıkarma odaları olduğunu; birer itiraf ve zihnin altındakileri dışa dökmek/fa’ş etmek olduğunu söylüyor. Bizim sanatımızın ifşa etmeye, tahrik etmeye dayalı bir sanat olmadığının ve bilakis örtmeye, gizlemeye; açsa bile açarken de örtmeye, örtünün hakkını vermeye devam eden; her örtü sonrası, örtüyü açarken de yeni bir örtü görmek suretiyle “Rabb’im sana ulaşmak imkânsız, Sen, bilinmemekliğinle bilinensin!” diye imâ etmektir, olduğunun altını çiziyor…
Roman, bizi bu gerçekten uzaklaştırıyor. Bizim zihniyetimizle bağdaşmıyor. Bu nedenle romanı kabul etmediğini; iyi roman yazdığını iddia eden Nazan Barbarosoğlu ve Cihan Aktaş gibi kıymetli yazarlarımızın da aslında yazdıklarının birer roman olmadığını; yazdıkları şeylerin içerik, söylem ve şekil açısından birer uzun hikâye olduğunu; fakat kendilerinin roman yazdıklarını zannediyor olduklarını ve Müslüman olan roman yazarlarının durdukları yerin burası olduğunu iddia ediyor.
Bu yazarlar bir şeyin zannından hareket ediyorlar. Romanda trajedi vardır. Bir Müslüman ise trajediyle uğraşamaz. Allah(cc) var, gerisi yok! Diyen bir Müslüman’ın trajediyle ne ilgisi olabilir ki?! Herşiye Allah(cc)’a öteleyen, Allah(cc)’a, ahret gününe bağlayan bir inanışa bağlı olacaksın, hem de trajediyle uğraşacaksın?! Bu ne perphiz bu ne turşu? Demezler mi adama? Zihniyet nedeniyle bizim roman yazmamız mümkün değil, yoksa yazamadığımızdan, başaramadığımızdan, tenezzül etmediğimizden değil…
Şiirle ilgili de önemli bir tespit yapıyor Lekesiz; “Şair, eğer şiir yazacaksa, rüyasında bile rüyada olduğunun bilincinde olacak kadar bilinç sahibi olmalıdır…”
Bir diğer önemli tespiti de; “Devletin tiyatrosu var, balesi var, musîkîsi var; fakat devletin edebiyatı yok!”
Evet, devletin edebiyat sanatçıları da olmalıdır, bence de...
TYB Konya Şubesi’nin bu yıl da dolu dolu geçen etkinliklerinden dolayı Başkan M. Ali Köseoğlu’na ve Yönetim Kurulu üyelerine teşekkür ediyoruz.
Allah(cc)’a emanet olunuz.


Yorum Yazın