Zafer KARAKUŞ
Zafer KARAKUŞ

Üniversite giriş sınavları kaldırılmalı/ mı?

24 Ağustos 2021
3 dk Okuma
1 yıl önce
Üniversite giriş sınavları kaldırılmalı/ mı?

Bunca meselenin arasında bu soru(n)un bir anlamı var mı diye içinizden geçirebilir, bu meseleyi hiç ciddiye de almayabilirsiniz.

Unutmayalım eğitim-öğretim ile ilgili sorunlarımız her geçen gün katmerleşerek büyümekte.

Bu sorunlarımızın odaklandığı temel soru/n sınav sistemi.

Ülkeye bir katma değer üretmekten ziyade tüketim eksenli bir yapıya hizmet etmekte olan bir sistem.

Her yıl nüfus artışına bağlı artan öğrenci sayısı.

Kontenjanlar sebebiyle sürekli yaşanan yığılma.

Umut pazarlayan sınav hazırlık kursları.

Boşa giden yıllar.

Bir başka gerçek ise yaklaşık 42 trilyonluk bir ticari büyüklüğe sahip bir sektörü besleyen bir sistem var karşımızda.

Bu kaosu çözme iradesi yetkililerce bir türlü ortaya konulamamakta.

Bu soruna kısa vadeli bir çözüm yerine aşamalı olarak bir sistem oturtmalıyız.

Bu sistemin uygulamasının ilk adımını üniversite giriş sınavlarını kaldırarak başlamalıyız.

Bu teklifimiz bir temenni olmaktan çok acilen yapılmasını istediğimiz reformdur.

Hemen bu teklifimize önyargı ile bakanlar olacaktır.

Haydi oradan! Bu da nereden çıktı! Olur mu böyle şey? Yerine ne getirilecek? gibi uzayıp giden sorular yöneltilerek teklifimizi kulak arkası eden, görmezden gelen, umursamayıp ciddiye almayanlar da bulunacaktır, biliyorum.

Bu düşüncede biri iseniz sözümüz size değil. Yok böyle düşünen biri değil iseniz; mevcut duruma ya yabancı biri siniz, ya okula giden bir öğrenciniz yok, ya bu tür işler sizin hiç umurunuzda değil ya bu sistemden beslenen birisi siniz ya da en kötüsü ülkemizin geleceği ile ilgili bir kaygı taşımamaktasınız.

“Üniversite giriş sınavları kaldırılmalıdır.” düşüncesini siyasi bir zeminde tartışmaya açanların aslında kanayan bir yaramıza parmak bastıklarından şüphemiz yok.

Bu meseleyi politik bir söyleme dönüştürme çabasında yapılmış arayışlar olarak değerlendirmeler de doğal karşılanabilir. Bu düşünceden hareketle söylenen bir söz olarak görülebilir. Bu düşüncenin gençlerle temas kurarak, oya çevrilebilecek bir alan açma metodu olduğu da söylenebilir.

 Bazıları meseleyi görmezden gelerek halı altına süpürmeye çalışanlarda olabilir.

Burada siyaset üstü bir sorun olarak “Üniversite giriş sınavları kaldırılmalıdır.” düşüncesini irdelemek ve bu sorunu somutlaştırarak tanımak, tanımlamak, teşhis ve tedavi etmek hususunda düşünce üretmek sorunun muhatapları tarafından kafa yorulması gerektiğine inanıyorum.

 “Üniversite giriş sınavları kaldırılmalıdır” fikri üzerinde düşmek, bu sorunu çözmek için uygulanabilir ve kullanılabilir bir yöntem bulmak zorunda olduğumuza inanıyorum.

Bu konu popülizmden uzak, siyaset malzemesi olmayacak kadar hassas, ülkemizin gelecek tasarımı ile ilişkili acil ele alınması gereken, stratejik bir meseledir.

Sosyal ve ekonomik, boyutları olan bir konudur.

Öncelikle eğitim sistemimizde sürekli gündemde tutulan ev gençlerini, okullardaki eğitim öğretim gören gençlerimizi, ebeveynlerimizi, siyasetçilerimizi kısaca toplumsal katmanların tümünü ilgilendirmektedir.

Bu sorun yıllardır karşımızda dururken üç maymunu oynamaya kimsenin hakkı yoktur.

Meseleyi bağlamından kopararak kıymetsizleştirmek, bir takım manipülasyonlar ile geçiştirerek görmezden gelmek en büyük eksiğimiz olacaktır.

 Unutmayalım mızrak çuvala sığmamaktadır.

Yorum Yazın