Ahmet ÖZER
Ahmet ÖZER

Ülke tarihinin en büyük mesken hamlesi

19 Eylül 2022
3 dk Okuma
2 ay önce
Ülke tarihinin en büyük mesken hamlesi

AK Parti iktidara geldiği günden bu yana her zaman fakir fukaranın yanında olmuş ve bunu yaptığı çalışmalar ile ispat etmiş bir parti.

Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krizden halkın en az şekilde etkilenmesi için birçok çalışma başlattı.

Enflasyonda büyük bir dalgalanma yaşanması üzerine asgari ücrete beklentinin de üstüne bir zam yaptı.

İcraya düşen 2 bin liranın altındaki borçların silineceğini açıkladı. Bu da en az 5 milyon kişiyi ilgilendiriyor.

Son olarak başlatılan 500 bin sosyal konut hamlesi ile yılbaşından bu yana bazı açgözlü ev sahiplerinin ev kiralarında ki yüzde 300 yüzde 400 civarından yaptığı artışlar sebebi ile kira ödemekte zorlanan vatandaşları için bir umut oldu.

500 bin sosyal konut projesi ise, AK Parti’ye hiç oy vermeyen oldukça geniş bir kesimin bile ilgisi çekti.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesinde bulunan Toplu Konut İdaresi TOKİ vasıtası ile dar gelirli vatandaşların yararlanacağı Cumhuriyet tarihinin en büyük konut hamlesinin başarıya ulaşması özellikle kiracılığa mahkûm olmuş kimseler açısından son derece önemli bir çıkış kapısı.

Dünya’da yaşanan ve Türkiye’nin de hissettiği içinde bulunduğumuz ekonomik krize rağmen böyle bir büyük hamle başlatması vatandaşlar tarafından da olumlu karşılandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasında ilk etapta 250 bin konut 100 bin konut yapmak için alt yapısı hazırlanmış arsa ve 10 bin işyerinin vatandaşlara 240 ay yanı 20 yıl vadeli olarak verileceğini ve en geç 2 yıl içinde teslim edileceğini ve bunun devamında yine 250 bin konut daha yapılacağını duyurdu.

Yapılacak konutların hane içi toplam gelirin İstanbul için 18 bin TL, diğer şehirler için 16 bin TL tutulması orta sınıfı da kapsamasına sebep oldu.

Ayrıca bu konutlardan öncelikle emekliler, gençler, engelliler, şehit yakınları ve gaziler faydalanacak olması da ayrıca önem taşımaktadır.

Başvuruların 14 Eylül’de başlayıp 31 Ekim’e kadar devam edeceği söylenmesine rağmen ve bugün itibari ile 2 milyonu geçen bir başvuru sayısına ulaşıldı.

Buda gösteriyor ki bu milletin Erdoğan’a olan güveninin devam ettiği ve Erdoğan söylerse yapar anlamına geldiğini göstermektedir.

TOKİ 2002 yılında bu güne kadar yaklaşık 1 milyon iki yüz bin adet konut dar gelirli vatandaşa teslim etti.

Hükümet’in bu hamlesine muhalefet her zaman olduğu gibi yine karşı çıksa da vatandaşlar tarafından olumlu karşılamıştır.

İnşaallah kiracıların ev ihtiyacına çözüm olur.

Ancak şunu da belirtelim ki, insanların betondan hapishanelerden de kurtarılması lazım. Çünkü bu ev tipi mahalle ve komşuluk kültürünü öldürüyor. Bunun içinde eski mahalle kültürüne dönecek çareler üretilmesi gerekiyor. Yani konut inşaa ederken büyük gökdelenler değil, mahalleyi yeniden kuracak çareler şart.

E:mail: aozer42@gmail.com

Yorum Yazın