Dursun Seyis
Dursun Seyis

Türkiye Manzarası…

20 Eylül 2022
3 dk Okuma
2 ay önce
Türkiye Manzarası…

Dün haftanın ilk günü ve Eylül ayını sonuna doğru yaklaşıyoruz. Bugün 20 Eylül’ü yaşıyoruz.

Şimdi size tespit edebildiğim Türkiye manzaralarını sunuyorum.

+++Doların ateşi düşmüyor. Bir dolar  18,5 buçuk liraya dayandı. Bunun yanı sıra gram altında da bir düşme var ama, sonu ne olur iyi düşünmek lazım.

+++Hatırlar mısınız, çok yakın geçmişte AVM’lerdeki fiyat artışlarına karşın Cumhurbaşkanı  R. Tayyip Erdoğan Tarım Kredi kooperatiflerine talimat verdi ve 40 ürünün fiyatının düşürülmesini istemişti. Aradan geçen yaklaşık 20 günde sadece  kırmızı mercimek fiyatı aynı kaldı. Diğer ürünler nerede ise AVM fiyatlarına ulaştı, hatta geçti bile. İnanmazsanız gidip bakın.

Herhalde Cumhurbaşkanı Erdoğan yanlış bilgilendiriliyor.

+++  Hızlı tren  rahat yolculuk için mükemmel.  Fiyatları da makul seviyede idi. Ancak  9 ayda 5 zam yapıldı ve Son yapılan yüzde 10 zam ile  zam oranı  yüzde 160’a dayandı.

+++  Konya Belediyeleri kış hazırlığı içinde yoğun çalışmaktadır. Diğer yatırımlarda devam ediyor. İnsanlar bundan memnun görünmektedirler.

+++  Okulların  açılması ile 2. Hafta başladı. Servis ücretleri  cep yakıyor. Bunula da kalmıyor. Dar gelirli aileler çocuklarına harçlık vermek şöyle dursun, Beslenme çantalarına bile yeterli ürün koyamıyor. Çocuklar yeterli şekilde beslenemiyorlar. Okul kantinlerindeki fiyatların yüksekliğinden  dert yanılmaktadır.

+++  Sosyal konut  projesi için talep  yüksek. Yaklaşık 3,5 milyona ulaşan talep sonunda ne olacak ciddi bir bilgi sahibi olan insan yok.

+++ 2. El oto satışlarında yapılan hileye rekor ceza yapılıyor. Belki bu şekilde fırsatçılar buna cesaret edemez ama, bizde de bir söz vardır “ Minareyi çalan, kılıfını hazırlıyor”

+++  Terör ve PKK ile mücadele hız kesmeden devam ediyor. Son yapılan açıklamalara bakılırsa  bu hainlerin yüksek şekilde etkisiz hale getirildiği, çok sayıda hedeflerin imha edildiği bildirilmesine karşın, hemen her gün 2-3, hatta 4 şehit vermekteyiz. Bu terörist ve  PKK’lılar  neden bitirilemiyor. Çünkü arkalarında bizim dostumuz dediğimiz başta ABD, sonra Rusya var.

Cumhurbaşkanı  R. Tayyip Erdoğan “Terörün karanlık gölgesini bölgemizden muhakkak kaldıracağız” derken, bizde Amin demekten başka bir şey yapamıyoruz.

+++  Pazar çarşı da fiyatlar yükselişte. Şimdiden insanlar “Kışın ne yapacağız” diye kara kara

düşünmektedirler. Bu kadar görüntü yeter diyeceğim ama, sanki  100 yıl önce vefat eden  Sultan Vahdettin için  Ak Parti, MHP-  CHP arasında bir gündem oluşturularak, bir taraf hain diyor,bir taraf ise kahraman.

Hangisi doğru, hangisi yanlış bunu tartışmanın ne anlamı var bilmiyorum. Tarih önünde yargılanmış ve Allah’a dönmüş kişiyi tartışmak, acaba Türkiye’nin sorunlarına ne ölçüde çözümde katkı yapar , bunu takdirini sizlere bırakıyorum.

Yalnız; 

Ülkenin silah arkadaşları ile birlikte  kurtarıcısı, Cumhuriyetin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal, Padişah Vahdettin için hem TBMM gizli oturumunda hem de ulusal kurtuluş destanını anlattığı büyük eseri Nutuk’ta “ hain” diyor.

Dileyelim bu  yanlış olsun.

25 Eylül 1920 TMMM Gizli Oturumda Mustafa Kemal: “Türk milletinin ve onun tek temsilcisi olan yüce Meclis’in, vatanın ve milletin bağımsızlığını, hayatını kurtarmaya çalışırken, hilafet ve saltanatla, halife ve sultanla bu kadar çok meşgul olunması sakıncalıdır.Şimdilik bunlardan hiç söz etmemek yüksek menfaatlerimiz gereğidir.

Uzun söze gerek yok.

+++  

Yorum Yazın