Erol Kutlu
Erol Kutlu

Tüm kronik hastalıkların zihinsel nedenleri

22 Aralık 2018
3 dk Okuma
3 yıl önce
Tüm kronik hastalıkların zihinsel nedenleri

Louise L. Hay tarafından yazılan "Düşünce gücü ile tedavi" adlı kitap, sahip olduğumuz rahatsızlıklara farklı bir açıdan bakmamızı sağlıyor. Yazara göre her hastalığı kendi düşünce kalıplarımızla biz yaratıyoruz. 
Eğer o düşünce kalıbını keşfedip, onu değiştirebilirsek, hastalık da ortadan kalkmış oluyor. Yazarın kendisi de, kanser hastalığına yakalanınca, kendi düşünce ve davranış kalıplarını değiştirerek iyileşmiş. 
Batıda yapılan araştırmalarda belirli hastalıkların, belirli psikolojik yapıların içinde olan kişilerde daha fazla görüldüğü, örneğin mide problemlerinin aşırı stresten, böbrek sorunlarının kronik eleştirme alışkanlığından, bel ağrılarının ağır sorumluluk altında olmaktan, karaciğer probleminin öfkeden kaynaklandığı saptanmıştır. 
Yazar kitabında tüm hastalıkları ve bunlara neden olan düşünce kalıplarını tek tek belirtmiş, bunların yerine geliştirilecek yeni düşünce kalıplarını da ortaya koymuştur. Uzun zamandır olumsuz düşünceler, hasta ve yoz ilişkiler içinde olsanız bile, bu tutumunuzu değiştirmeye başlayarak, belli bir süre içersinde huzura ve sağlığa kavuşabilirsiniz.
Düşünceleriniz, kullandığınız cümleler, sözcükler, bu aşamada yaşamınızı ve deneyimlerinizi belirleyecektir. 
 

Yorum Yazın