Mesut Ercüment
Mesut Ercüment

Tramvay karmaşası

18 Ocak 2017
3 dk Okuma
5 yıl önce
Tramvay karmaşası

Toplu taşıma araçlarında özellikle tramvaylarda her gün onlarca sorun ve bazen de güzel şeylerle karşılaşıyorum. Ama takdir edersiniz ki sorunlar güzel şeylerin önüne geçiyor.
Konya son yılların en etkili kar yağışıyla karşı karşıya kaldı. Kar yağışının yoğun olması trafiği de felç etti. Ama tramvaylar durmadan gece gündüz çalıştı. Otobüslerin, dolmuşların çalışmadığı saatlerde bütün yolcu yükünü tramvaylar çekti. Bu yönden ne kadar faydalı ve gerekli olduğunu da göstermiş oldu.
Gel gelelim bu kadar önemli olan tramvaylara vatandaşlar ne kadar saygı gösteriyor? Tramvaya nasıl bineceğini dahi bilmeyen, yolcuların inmesini beklemeden yer kapmak için kapının önünde dikilen, kapıların üstünde yapıştırılmış olan uyarıları sökenler, , delici bir aletle yazı yazanlar… Bunları daha çok uzatabiliriz.
Tramvaylarda sorunlar bitmiyor ve bu sorunların tamamı bilinçsiz ve toplu taşıma araçlarında uyulması gereken kuralları bilmemekten kaynaklanıyor. Tramvaylarda her durakta sesli bir uyarı olmasına rağmen vatandaşlar bunları hiç dinlemiyormuş gibi hep aksi yönde hareket ediyor.
Öncelikle tramvaylar varacağı durağa doğru geldiğinde vatandaşlar inmek için kalkar ve çıkış yapacağı kapının yanında bekler. Tramvay durduktan sonra iş inmeye gelince orada sorun başlıyor. Çünkü tramvaya binmek için bekleyen vatandaşlar, inmelerine izin vermeden binmeye çalışıyorlar. Hal böyle olunca ne inmek isteyenler inebiliyor, ne de binmek isteyenler binebiliyor. Sarıla sarıla inmeye ve binmeye çalışıyoruz. Bu sorun hemen hemen her gece karşılaştığım sorunların başında geliyor.
Kimsenin kimseye saygısı kalmamış ve en basit nezaket kurallarını bile yok hükmünde sayılıyor. Sorun sadece tramvaya inmek ve binmekle de kalmıyor. Tramvay içerisinde grup halinde oturup kahkahalar atarak, yüksek sesle sohbet ederek ve etrafındaki insanların rahatsız olup olmayacağını düşünmeden keyfine bakan insanlarla dolu.
Bazıları da kulaklıklarını takmış son ses müzik dinliyor. Kendisiyle beraber herkes o müzikle haşır neşir oluyor. Hele ki sabahın köründe çılgın müzikler açarak bize de dinlettiren gençlerimiz saygımızı kazanıyor diyebilirim. Uyardığımız zamanda kötü bir şey yapmışız gibi alınarak yanımızdan kalkıyor.
Yaşlılara yer vermeyenleri geçtik, hamile olan ablalarımız ve elinde çocuğuyla ayakta kalan ablalarımızı görünce biraz daha utanıyorum.
Tramvayda kitap okumaya karar vermişseniz çoğu zaman yanmışsınız demektir. Öyle ki kitap okumanızı gören vatandaşlar sizin rahatsız olmanızı önemsemeyerek işine bakmaya devam ediyor. Kitap okumanız her zaman çileye dönüşmüyor tabi. Geçen gün kitap okuyan bir arkadaşı gören bir amca, etrafındakilere sessiz olmalarını söyledi ve ardından arkadaşa kitap okuduğu için teşekkürlerini illetti. Böyle güzelliklerin olması aslında bütün olumsuz şeyleri silmenize neden olabiliyor.
Toplum olarak karşılıklı saygı ve kurallara uymadıkça daha iyi bir toplum olamayız. Bu yazım sadece tramvayda karşılaştığım çok küçük sorunlar. Hayatın her alından daha saygılı olmalıyız ki daha yaşanılır bir dünya olsun.
Selam ve dua ile…

Yorum Yazın