Ümit ÖZEL
Ümit ÖZEL

Toprak kokusunu özletmeyin!

11 Şubat 2017
3 dk Okuma
5 yıl önce
Toprak kokusunu özletmeyin!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre hesaplanan şehirlerin nüfuslarını geçtiğimiz günlerde kamuoyuna duyurdu. Açıklanan verilere göre Konya’nın nüfusu 2 milyon 161 bin 303 kişiye ulaştı. Şehir nüfusu 2016 yılında gelişen yaşam şartları ve imkanların da etkisiyle 30 bin 759 kişi daha arttı.
Konya’daki nüfusun arttığına yönelik veriler kentin geleceği açısından olumlu mesajlar alınmasını sağlasa da, veriler biraz daha ayrıntılı incelendiğinde tarım şehri olma özelliği taşıyan Konya’nın bu özelliğini yakın tarihte yitirebileceği ihtimali göze çarptı. Özellikle ilçe ve kent merkezinde nüfusun artması yaşam kalitesi, iş, sağlık, eğitim ve sosyal imkanlarının artmasına işaret ediyor. Tamam imkanlar gelişsin, sanayilerimiz, eğitim kurumlarımız, sağlık tesislerimiz gelişsin ve buna bağlı olarak nüfusumuz artsın bunlar ülkemizin kalkınması adına da olumlu gelişmeler. Ama beni tedirgin eden konu kırsal kesimlerin nüfusunu incelediğim zaman karşıma çıktı. Benim gibi birçok kişinin de dikkatini çeken şey köy ve mahallelerden, hatta ilçe merkezlerinden nüfus kayıpları yaşandığı oldu.
Şehir merkezinde organize sanayilerle üretime yoğunlaşan Konya’da, çevre ilçeler ve beldelerde ise tarıma yoğunlaşmış bir yapı var. Nüfus kaybı yaşayan bölgeler incelendiğinde neredeyse hepsinin çiftçilik ve hayvancılıkla uğraştığını görmek duruma (bence) ciddiyet kazandırıyor. Tarımsal alanlardan göçler bu hızla devam ederse kaç yıl sonra bu ilçelerde çiftçi kalmayacak? Bu üzerinde yoğun bir şekilde çalışılması gereken bir konu gibi görünüyor. Çiftçilere, hükümet tarafından verilen destekler ve teşvikler tam olarak bunu hedeflese de henüz başarıya ulaşıldığı söylenemez. Bu desteklerin ya da çiftçiye sunulan çeşitli imkanların geliştirilmesi mi? Arttırılması mı? Bu yetkililer ile uzman kişilerin araştırıp incelemesi gereken bir konu.
Çiftçilerimize naçizane bir çağrıda bulunacak olursam, bende kırsal kesimdi, çiftçi bir dedenin torunu olarak büyüdüm. Maddi gelirini vs. boş verin dedemin yanında, tarlada geçirdiğim huzurlu zamanı şimdi şehir merkezinde arıyorum. Öyle bir yaşamın kültürün içinden gelip uyum sağlamak zor. Çocuklarınızı torunlarınızı köy huzurundan, yağmurdan sonra gelen toprak kokusundan mahrum bırakmayın. Bu benim tarafımdan bakınca işin özlediğim kısmı. Asıl olan konu ise ülkemizin ve Konyamızın geleceği. Ekonomisinin ve istihdamının büyük bölümü tarıma bağlı olan şehrimizde, tarımdan kopmayın. İnanın bu hızla çiftçi kaybetmeye devam edersek, yakın tarihte ekmeğimizin kat kat pahalıya almak zorunda kalan, tarladan gelen mahsule hasret bir toplum olacağız. Bunun önüne geçmek için devlet tarafından her türlü destek veriliyor. Gelin bu destekleri birlikte değerlendirelim, doğru kullanalım. Hem kendimiz kazanalım hem de ülkemize kazandıralım.
Çocuklarınıza, torunlarınıza yağmurun ardından gelen toprak kokusu özletmemeniz dileğiyle…
 

Yorum Yazın