Mustafa UĞURLU

Temel At Unutma

08 Haziran 2013
3 dk Okuma
9 yıl önce
Temel At Unutma

Perşembe günü DSİ 4. Bölge Müdürlüğü’nün yatırım planındaki KOP projesini yerinde inceleme fırsatımız oldu. Bu fırsatı sağlayan AK PARTİ Konya il Başkanı Ahmet Sorgun ve ekibine, DSİ 4. Bölge Müdürü Sayın Mustafa Uzun ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyoruz.
KOP, 200 yıldır dillendirilen ama bir türlü başarılamayan Konya’nın hayallerini süsleyen bir proje. Nihayet 2010 yılında başlanmış Konya ve havalisinin sulama, 2045 yılına kadar İçme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyacının karşılanmasını hedeflemektedir.
Yerinde yaptığımız incelemelerde gördük ki; artık ülkemizde, yatırım anlayışından tutun da fiilen çalışma ve yatırımlara ayrılan ödeneklere kadar birçok şey eskisi gibi değil. Yapılan kamulaştırma çalışmalarında da kimse mağdur edilmemiş
Gezimizde en çok dikkatimizi çeken Bölge müdüründen müteahhidine, Mühendisinden işçisine kadar bu projede çalışan herkesin büyük bir azim ve gayret ile, ülkemize ve bölgemize katkılar sağlayacak bir projede görev almanın gurur ve mutluluğunu yaşıyor olmaları. Onlar evlerinden, ailelerinden, sevdiklerinden uzakta, ama bunun hiç önemi yok, tek amaçları geceli gündüzlü çalışarak bu projeyi bitirip bir an önce yöre halkının faydasına sunmak.
Çalışmalar 2 vardiya ile devam ediyor. Her şantiye de geri sayım saati. İşin bitimine kaç gün, kaç saat, kaç dakika kaldı onu gösteriyor. O geri sayım saatinin akıp gitmesi çalışanları ayrı bir motive ediyor. Her biri belirtilen tarihten önce nasıl bitirebiliriz gayreti içindeler.
Her şeyden önce masa başı yöneticiliği ve teknik elemanlığı artık bitmiş, Müdürü, Mühendisi, hepsi sahada. Sayın Bölge Müdürümüz Mustafa Uzun, projeye ve yöreye tamamen hakim, makamında oturmamış, mesaisinin büyük bölümünü yatırım alanlarında geçirmiş dolayısıyla bölgeyi en ince teferruatlarına kadar incelemiş, çalışmaların her aşamasını takip eden bir bölge müdürü.
Ödenek yokluğu gibi bir sıkıntı da yok hatta ödeneklerin artırılması için teşvik bile var.
Ödenek yokluğundan temeli atılıp, yarım kalmış zamanla yapılanların bile harabeye dönüştüğü bir dönem tarih olmuş. Artık işin teslim süreleri günü, saati, dakikası ile belirtiliyor.
KOP projesinde yaklaşık 3 bin çalışan var. Yorulmadan bıkmadan, usanmadan geceli gündüzlü çalışıyorlar. Onların yorgunluğu proje tamamlanınca bitecek. Ülke hizmetine kazandırılan eserde kendilerinin de payı olması onların yorgunluğunu alıp götürecek. Bir de bu hizmette emeği geçenlere edilecek dualar.
Gezimiz Afşar Hadimi barajı incelemesiyle noktalanırken geri dönüş hazırlıkları başlamış ülkemizin, devletimizin gücünün yerinde görmüş olmanın gururu ile otobüslerimize bindik.
Dönüş yolcuğunda; Hadim’in dağlarında bu ülke için fedakarca, aşk ve şevk ile bir amaç uğruna çalışanlarımızın vatan sevgisi ile; son günlerdeki eylemcilerin vatan sevgisi düşüncelerimizden sadece birisiydi…
DSİ 4. Böle Müdürümüz Sayın Mustafa Uzun ve ekibini can-ı gönülden tebrik ediyor. Başarılar diliyorum.
 

Yorum Yazın