Mustafa KARGA

Teknoloji tüketerek ekonomik atılım yapılır mı?

17 Şubat 2018
3 dk Okuma
4 yıl önce
Teknoloji tüketerek ekonomik atılım yapılır mı?

Türkiye teknoloji tüketen ülkeler arasında yer alıyor. Her ne kadar büyük atılımlar yapılsa da bunun yeterli olmadığını hepimiz kendi hayatımızda, arkadaş çevremizde görüyoruz.
Büyük bir ekonomik atılım içerisinde olan Türkiye’yi engelleyen en önemli konu ise bilgi üretiminin yetersiz olması. Yani bilgin olacak, bu bilgiyle de mesela cep telefonunu üreteceksin. Sadece cep telefonu üretmek de yetmiyor elbette. Ürettiğin cep telefonu hem fiyatta hem de teknik özellikleri bakımından rakiplerle ne kadar yarışabiliyor bu önemli…
Şimdi gelelim asıl meselemize 2007-2017 döneminde sizce ne kadar cep telefonu ithal etmişizdir? 80 milyonluk bir ülke olarak 2007-2017 arasını kapsayan 10 yıllık dönemde 142 milyon 400 bin cep telefonunu yurtdışından almışız. Buna 23 milyar 708 milyon 146 bin dolar ödemişiz. 
Bu şu anlama geliyor: İstanbul’a yapılan dünyanın en büyük havaalanının maliyeti yaklaşık 12.8 milyar dolar olacak. Yani 10 yılda cep telefonuna verdiğimiz parayla, şu anda dünyanın en büyük iki tane havaalanını inşa edebilirdik. 
AK Parti iktidarı Konya’ya 15 yılda yaklaşık 35-40 milyar liralık yatırım yaptı. Ancak bu yatırım cep telefonuna verdiğimiz paranın yarısı bile etmiyor.
Aynı şeyi otomobil ithalatı için de söyleyebiliriz. 
Sanayide çalışan bir işçi, bir ay çalışıp bir cep telefonu alabiliyor. 
Önceki gün, MHP Milletvekili Sayın Mustafa Kalaycı da bu konuya dikkat çeken bir açıklama yaptı. Kalaycı, şöyle dedi: “Otomobil ve cep telefonu ithal ederek ekonomik atılım gerçekleştirilemez. Elde edilen kıt ve maliyetli kaynakları inşaata, betona gömen, özelleştirme yaparak ve yabancılara toprak satarak, otomobil ve cep telefonu ithal eden bir anlayışla ekonomik bir atılım gerçekleştirilmesi mümkün değildir. Hem sanayimiz hem de ihracatımızın ithalata bağımlılığı kaygı verici boyutlara yükselmiştir. Sadece ara malı ithalatı, toplam ihracattan fazla duruma gelmiştir. Bunu sadece enerji ithalatıyla, altın ithalatıyla açıklamak da mümkün değildir.”
Aslında hepimiz kalkınmanın, gelişmenin nasıl sağlanacağını biliyoruz. Bu bir süreç işi… Ancak bu süreçte ortaya çıkan sıkıntıları da görmezden gelmemeli, bir an önce çözüm üretmeliyiz.

Yorum Yazın