Celal Arslan
Celal Arslan

Tedbirli olmalıyız

14 Aralık 2018
3 dk Okuma
3 yıl önce
Tedbirli olmalıyız

Hepimiz insan olarak belli çevrede yaşıyoruz. Yaşarken iyi günümüz, kötü günümüz, sağlıklı veya hastalıklı zamanlarımız olabiliyor.
Her konuda eskiyle yeniyi karşılaştırma hastalığımız var. Eskiden komşusu hasta olana yardımlar anlatılır. Doğrudur. 
Günümüzün insanı çok farklı, iyilik yapıyor gibi yapıp en büyük kötülüğü yapıyor.
Hastanenin birinde olan olaydan bahsedelim. Hastalığını tedavi ettirmek için varını yoğunu yanında taşıyan kişinin bir şekilde ulaşır, birisi ve yakınlık kurar.
Tanışılan kişi hemen yarım saat içinde hasta olanın parasının hepsini çalar. Büyüklerimiz hep anlatırlar. Dertlilere yardımcı olurduk derler. Bizimkiler yardımın belini kırıyor.
Zengin kişilerin nasıl, ne şekilde aldatılarak, korkutularak varlıklarını ellerinden alındığını hep dinliyoruz. Başkasının kazancı nasıl olurda boğazından geçer? Sorsak Müslümanım der. İnsan hem inanır hem de böyle insanları aldatır mı?
İnsanları anlamak çok zor bu dönemde, eskiyi bilmiyoruz. Eğer yardımcı olursan çok iyisin.  Yok elimden gelmez dersen senden kötüsü yoktur.
İnsanların isteklerine cevap verirsen yüceltiyorlar. Bir belediye başkanı televizyon programında anlattı. Şehirde köprü vardır. Oradan bir adam geçerken hep şunu dermiş; şu köprüyü kim yaptırırsa heykelini dikeceğim diye.
Hatta belediye başkanın makamına çıkar. Aynı sözleri söyler. Başkan adama söz verir. Başkan bu köprüyü yaptırır.
Sonunda o adamı davet eder. Bir türlü davete icabet etmez. Adamı bizzat başkan ziyaret eder. Adama der ki, isteğini yaptım. Şimdi de sen sözünü yerine getir.
Adam ben öyle bir söz vermedim der.
İşte hallerimiz budur. Hayatımızın içinden iyiler kötüler, gelip geçiyor.
Camilerin önünde ki musalla taşlarında da durum aynı, herkesin namazı kılınıyor. Aslında değer mi? Başkasının malını çalmaya, yalan atmaya?
Asla değmez. 

Yorum Yazın