Adem BAŞ
Adem BAŞ

Tarım Fuarı şehre değer katıyor

26 Mart 2017
3 dk Okuma
5 yıl önce
Tarım Fuarı şehre değer katıyor

Konya Tarım Fuarı 15 yılda sadece şehrimizin değil Türkiye’nin gururu oldu. Şu anda yapılan Tarım Fuarları arasında sadece Türkiye’nin değil, Ortadoğu’nun ve Doğu Avrupa’nın en büyük Tarım Fuarı olma özelliğini taşıyor. Bu yılki fuar; 7 ayrı salonda 66 bin metrekare kapalı, 24 bin metrekare açık alan olmak üzere toplam 90 bin metrekarelik sergileme alanında 15 ülkeden 1180 marka, 400 firma ve firma temsilciliğinin katılımı ile gerçekleştirilerek, 5 gün boyunca 60 ülke ve 70 ilden gelecek 300 binin üzerinde ziyaretçiye ev sahipliği yapacak. Ramaklar bile organizasyonun büyüklüğünü ortaya koyuyor. Tabi bu fuarın Konya’ya otelcilik sektöründen, hizmet sektörüne, turizmden sağlığa birçok alanda katkı sağlıyor.

Konya Tarım Fuarı bile tek başına birçok alanda şehrimize ve Türkiye’ye örnek teşkil ediyor. Örneğin bir fuarın marka olması için nelerin gerektiğini gösteriyor. TÜYAP’ın ve şehrin ilgili kurumlarının emekleri elbette yadsınamaz… Ancak Konya Tarım Fuarı’nın marka olmasındaki etkenler bence başka… Örneğin Tarım Fuarı yapılacak şehrin bir tarım şehri olması önemli… Yine o şehirde Tarım aletleri ve ekipmanları üretiminin yoğun olarak yapılması gerekiyor. Ve o şehrin stratejik konum itibariyle ulaşımının hem ülke içinde hem de yurtdışından ulaşımının kolay olması gerekiyor. Konya’nın bu 3 maddede de tek eksiği yurtdışı uçuşları. Ancak şimdilik bu eksiklik bile çok fazla göze batmıyor. Bir fuar ya da ticari bir organizasyon yapıldığında Konya Tarım Fuarı örneği çok iyi bir çıkış noktası olabilir.

Tarım Fuarı, 15. Yılında artık şehrimiz ve ülkemiz için bir değerdir. Bu fuara hep birlikte sahip çıkmamız, eksiklikleri çözmemiz gerekiyor. Tarım sektörünün, tarım aletleri sektörünün, gıda sektörünün gövde gösterisi haline gelen fuar, yoğun ilgi nedeniyle zaman zaman aksaklıklara sahne oluyor. TÜYAP da bu eksikliklerin giderilmesi için katılımcı firma ve ziyaretçilerle sık sık anketler yaparak, çözümler üretiyor. Bu konuda hem belediyelerimizin hem de Sanayi Odası, Ticaret Odası, Ticaret Borsası başta olmak üzere diğer kurumlarımızın TÜYAP’a destek vermesi gerekiyor. 

TÜYAP’ın da Konya’nın bu desteğine artık bir karşılık vermesi gerekiyor.

Örneğin Tarım Fuarı hazırlıkları devam ettiği süreçte Makine Fuarı’nın Konya’dan alınıp İzmir’e kaydırılacağı yönündeki söylentiler şehirde dolaşmaya başladı. TÜYAP’ın bu konularda dikkatli olması gerekiyor. İtirazım Makine Fuarı’nın başka şehre almasında değil. Fuarcılık işine biraz da stratejik açıdan bakmamız lazım. Tarım Fuarı örneğinde olduğu gibi bir şehrin potansiyeline uymayan fuarlar düzenleseniz dahi, piyasa buna cevap vermez. Geçmişte Konya’da moda veya otomobil fuarı benzeri fuarlar düzenlendi. Ancak bu fuarların yaşama şansı çok fazla olmadı. Makine Fuarı’nın Konya’daki potansiyeline bakılır, değerlendirilir, uygun değilse Konya’dan alınır. Ama burada önemli olan bu fuarın yerine ne koyduğunuzdur.

Makine Fuarı’nın yerini şehre uyan daha iyi bir fuarla doldurursanız, Konya’da itirazların önünü alırsınız. Ancak maalesef, hem şehir hem de TÜYAP Tarım Fuarı dışında Konya’ya markalaşacak bir fuar kazandıramadı.

Konya Tarım Fuarı’nın Konya’mıza, ülkemize ve tarım sektörüne hayırlı olsun. Umarım herkesin beklentilerinin karşılandığı bereketli bir fuar olmuştur. Hakimiyet Gazetesi Yayın Grubu olarak her zaman şehrimize değer katan çalışmaların yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Bu bağlamda şehir olarak öncelikle katılımcı firmalara teşekkür etmemiz gerekiyor.

 

 

 

Yorum Yazın