Ümmühan YAĞMURKAYA
Ümmühan YAĞMURKAYA

TAMAM O VÜCUT SENİN, AMA!

12 Ağustos 2017
3 dk Okuma
5 yıl önce
TAMAM O VÜCUT SENİN, AMA!

Genelde etrafımızda “postür bozukluğu” tabirini sıkça duyar olduk. Peki bu postür, postür bozukluğu nedir? Postür; Kemik, eklem, kasların yerçekimi etkisi ile bedeni basit bir şekilde tutmasıdır, vücut kısımlarının diziliş ve düzenidir. Kısacası postür, vücudumuzun duruşudur. Postürümüzü belirleyen ana etken kas dengesi olsa da alışkanlıklarımız, vücut tipimiz, duygusal durumumuz, kalıtımımız gibi etkenlerinde postürümüz üzerinde etkisi vardır.

Bu yazımda genel olarak alışkanlıklarımıza değinip, vücudumuzu daha dikkatli nasıl kullanabileceğimizden bahsedeceğim:

 1. Yataktan kalkarken aniden bele yük bindirmekten kaçının, önce yan dönüp, dirseklerden destek alarak doğrulun
 2. Ağır cisim kaldırmayın, çekmeyin, itmeyin. Taşıyacağınız yükleri her iki elinize eşit bölün. Bu işleri yapmak zorunda kalırsanız da, yerden yük kaldırırken mutlaka dizleri kırarak çömelin, yükü sonra kaldırın.
 3. Omuz üzerine yük kaldırılırken (perde asma, dolap yerleştirme vb.) dikkat edin, varsa merdiven-tabure gibi bir yükseklik üzerinden bu işleri yapın, yukarı doğru uzanmayı en aza indirin.
 4. Ayakkabılarınızı mümkünse oturarak giyin.
 5. Okul yıllarında ağır sırt çantalarını tek omuzda taşıyan çocuklarınızı uyarın.
 6. Ergenlik döneminde hızlı gelişen çocuklar, kendi duruşlarına dikkat edemez ya da özenti sebebiyle öne eğik dururlar. Sözlü ifadelerle sıkça doğru duruş şeklini onlara hatırlatın.
 7. Hareketsizlik ve yorgun hissetmeden dolayı omuzların çökük durması zamanla kalıcı olur, sıklıkla bu konuyla ilgili farkındalık oluşturun.

Postür Bozukluğu Nelere Sebep Olabilir?

 • Kronik boyun, omuz, sırt ve bel ağrılarına
 • Kas- eklem yorgunluklarına
 • Kifoz(kambur), skolyoz, lordoz denilen omurga şekil bozukluklarına
 • Omuzlarda bulunan düşüklük ve öne eğrilik problemi zamanla kürek kemiği altından geçen damar ve sinirlerin sıkışmasına
 • Yanlış duruş diyaframı sıkıştırdığı için doğru nefes almamızı engelliyor
 • Görüntü bozukluğu sebebiyle psikolojik olarak kişiyi etkileyebilir ve çekimser olmasına sebep olabilir.

Postür bozukluklarının en önemli sebeplerinden biri de yanlış planlanan egzersiz programıdır. Önerilen egzersizlerde ön grup kasları ile arka grup kaslarında oluşacak kuvvet dengesizliği size saydığım gibi bir çok bozukluğun ana etkeni olacaktır. Her postür bozukluğunun farklı şikayetleri ve egzersizleri olduğu unutulmamalı ve bir fizyoterapiste danışılmalıdır. Size doğru bir değerlendirme ve doğru egzersizler ile yardımcı olacaktır.

Haftaya “ÖNCE SOĞUK, SONRA SICAK” başlıklı yazı ile aynı gün ve aynı köşede görüşmek dileğiyle...

SAĞLICAKLA KALIN...

 

Yorum Yazın