Mesut Ercüment
Mesut Ercüment

Suriyeli mülteci karmaşası

16 Kasım 2017
3 dk Okuma
4 yıl önce
Suriyeli mülteci karmaşası

Hafta sonu Basın Yayın Enformasyon Müdürlüğü tarafından basın mensuplarına yönelik düzenlenen Göç ve Mültecilik konulu seminere katılma şansı buldum

4 hafta boyunca süren seminere yurdun 7 ayrı bölgesinden 700’den fazla gazeteci katıldı

Bu seminerde mülteciler ve yapılan göçler hakkında uzun uzadıya sunumlar yapıldı, tartışmalar yaşandı ve basın mensuplarının bu durumlar hakkında yapması gerekenler anlatıldı

Bilindiği üzere ülkemizde yaklaşık olarak 3,2 milyondan fazla Suriyeli var. 400 binden fazla farklı ülkelerden de mülteciyi sayarsak kayıt dışılarla birlikte toplamda 4 milyonluk bir mülteci olduğunu söyleyebiliriz.

Suriyelilere geldikleri tarihten bu yana toplamda 30 milyar doların üzerinde harcama yapıldığını da biliyoruz.

***

Bu bilgileri verdikten sonra, gelelim esas meseleye…

Toplantıda farklı bölgelerden gelen gazetecilerin olduğunu söyledik. Bu gazetecilerden de mülteciler ve göç sorunuyla ilgili düşünceleri alınarak bir tartışma ortamı oluşturuldu.

Konuya farklı yaklaşıp sorunu bizde arayan da oldu, tek sorunun Suriyeliler olduğunu söyleyende.

Suriyeliler neden sorunlu diye sorulduğunda ise, bir gazeteci arkadaşımız; “Suriyeliler her yerde gettolaştılar, Türkçe öğrenmek yerine Arapça tabelalar koyuyorlar, onlar yüzünden kiralar arttı, asgari ücretle geçinen aileler kira ödeyemez hale geldi” vs. gibi eleştirilerde bulundu.

Moderatör ise çok haklı bir şekilde şu cevabı verdi kendisine; “Almanya’ya giden Türk kardeşlerimizde gettolaştılar, onlarda Türkçe tabelalar koydular. Kira meselesine gelince, o evleri Suriyelilere kiralayan yine biz değil miyiz? İçinde insan yaşayamaz denilen evleri bin 500 liraya kiralayan biz olduğumuz halde kiralar arttı demenin bir mantığı yok.”

Bu cevaptan sonra olumsuz bir eleştiri yapan olmadı. Çünkü kendi ayıbımızı görme şansımız oldu en azından birkaç saniyeliğine de olsa…

Ben kira meselesine daha çok takıldım. Çünkü bizim milletimiz Suriyelilere uyguladığı kira politikasını maalesef öğrenciye de gösteriyor. Ederi 400 lira olan evi sırf 3-4 öğrenci kiralayacak diye 800 liranın altında kiralamıyor olmasına şaşmamak lazım.

***

Suriyelilerin Türkiye’ye gelmesini yadırgamayan ama sorunu hükümet kanadında bulanda vardı.

Suriyeliler yerinden yurdundan edildi ve zorunlu olarak Türkiye’ye geldiler. Bizde ümmet bilinciyle bu kardeşlerimizi Türkiye’ye aldık.

Ancak sorun şu ki; hükümetimiz belirli bir standarda ve bir politikaya bağlı kalmadan Suriyelilerin Türkiye’nin her yerine dağılmasına ve düzensiz bir giriş yapmasına neden oldu.

Buda beraberinde bazı sorunları getirdi.

Kilis’te yaşayan bir gazeteci arkadaşımız yaşanan bir takım sorunu şöyle ifade etti: “İstanbul’un nüfusu 15 milyon ve oraya giden 500 bin Suriyeli eriyip gidecektir. Ama 128 bin nüfuslu Kilis’e gelen Suriyeli sayısı 127 bini buldu. Bu yoğun mülteci akınından sonra devlet ne yaptı Kilis’e? 128 bine yetmeyen hastane, okul, sağlık ocakları ve konutlara ek olarak bir yatırım da yapılmadı.”

***

Sözün kısası, sorun Suriyelilerin ülkemize gelmesi, kendi dillerini kullanması, kiraları arttırması, işsizliği arttırması falan gibi hikayeler değil…

Sorun, bizim Suriyelileri kazanç kapısı görerek fırsatçılık yapmamızda, tam zamanlı çalıştırarak yarı yevmiye vermemizde, 100 liralık evi bin liraya kiralamamızda, bilinçsiz ve kontrolsüz şekilde ülkeye giriş yapmalarına izin vermemizde.

Her şey devletin kontrolünde yapılmış olsaydı hiçbir sorun olmayacağı da gün gibi ortada…

 

Yorum Yazın