Selma DEMİREL
Selma DEMİREL

Su Döngüsü Değil İyilik Döngüsü

13 Ekim 2018
3 dk Okuma
3 yıl önce
Su Döngüsü Değil İyilik Döngüsü

Yaptığınız bütün iyilikler size geri döner. Çoğunlukla bu dünyada bazen de öbür dünyada.
Bazı iyilikleriniz beş dakika sonra bazıları ise yıllar sonra sizi bulur.
Sizi ya bir kötülükten alıkoyar ya da bir işinizi kolaylaştır, ama mutlaka geri döner ve sizi bulur. Bu yüzden her işimizi bunun bilinciyle yapmalıyız.
Mesela Ayşe teyze,hasta olan komşusunun evine yemek yapıp götürürken yıllar sonra o bir kap yemeğin onun kendisine rahmet olarak döneceğini bilemezdi.
Sonra mesela Mehmet Dede bir iş adamı ve durumu da çok iyi.
Mehmet Dede babadan zengin değil.Bu konuma en dipten gelmiş birisi.Bu yüzden de herkesin halinden anlar hiçbir zaman şımarmaya meyletmez.Buralara nerelerden geldiğini çok iyi bilir ve ona göre davranır.Mehmet Dede her sene okul masraflarında sıkıntı yaşayan öğrencilere burslar verir ve bunu kendisinin üstünde bir borç olarak görür.Tabi seneler sonra bursların kendisini nelerden koruyacağını bilmeden. Mehmet Dede,ailesinin iyiliği için şirketle ilgili gelininin hoşuna gitmeyen bir karar alınca gelini kendisini akıl sağlığı raporu almak üzere akıl hastanesine gönderiyor.Akıl sağlığını sorgulayan heyetteki doktorun verdiği burslarla kendi okuttuğu öğrencilerden olduğundan habersiz bir şekilde Mehmet Dede sorulan soruları kendinden emin ve şirketteki bu kararı vererek neyi amaçladığını güzel bir şekilde anlatıyor.Doktor,Mehmet Dedeyi hiç görmemiş.Ama tabi kimin kendisini okuttuğunu,sadece adı soyadı da olsa biliyor.Neyse Mehmet Dedeyi bir gün hastanede tutuyorlar.Ertesi gün doktor gözleri yaşlı odaya giriyor ,her şeyi anlatıyor ve diyor ki Mehmet Dede siz hayatımdaki en aklı başında ve benim burada doktor olarak görev yapabilmemi sağlayan insansınız.Tabi Mehmet Dedenin de gözleri doluyor.Bu doktorun kendisinin okuttuğu öğrencilerden biri olduğunu anlıyor.Hikaye böyle devam ediyor.Mehmet dede bursları verirken bu bursların kendisini akıl sağlığı yerinde olmayan bir raporla şirketini kaybetmekten kurtaracağını bilemezdi.
Hayat böyledir.
Allah’ın mükemmel bir sistemi vardır.
Siz olmaz dersiniz,  O olur der.
Siz çok günahkarım artık bittim dersiniz O affettim der.Derdim çok büyük çare bulamıyorum dersiniz,O’nun rahmeti derdinizden büyük çıkar.Derdiniz hallolur gider.
İyilik de böyledir.Bazen zaman kaybı gibi gelir bazen fedakarlık gerektirir.Ama en sonunda yaptığınıza asla pişman olmayacağınız şeydir.
Atalarımız ne ekersen onu biçersin demiş.Ne kadar doğru söylemiş.İyilik ekelim ki iyilik biçelim.
Tabi bu durum kötülük için de geçerlidir.
Bugün yaptığınız gıybetle yarın ki bir işinizin yolda gitmemesi arasındaki alakayı kuramazsanız veya dünkü bir namazınızı bilerek aksatmanızla bugünkü sınavdan kötü not almanız arasında bir bağ kurmazsanız bu döngüyü anlayamazsınız.Sonunda da kaybeden siz olursunuz.Bir eylemde bulunurken bu döngüyü aklımızın bir köşesinde bulundurabilsek aslında ,dünyada soruna sıkıntıya ne hacet kalır.Aslında bu döngü muhteşem bir zihni rahatlık formülüdür.Bu formül aklınızda olursa İsrail’in yaptıklarının karşılığını en şiddetlisinden alacağını biliriz.Türkiye’nin belki de mazlumlara kapılarını açtığı için on beş temmuz denen felaketten kurtulduğunu idrak edebiliriz.
Bu örnekleri aklınızda çoğaltabilirsiniz.
Konunun özü bu.
Hayatın kanunu bu.
Yaptığımız eylemlerin bizlere hayırlar getirmesini umut eder iyilik yapıp iyilik görmemizi dilerim.
Vesselam.
 

Yorum Yazın