Mehmet Kanmaz
Mehmet Kanmaz

Söz’ün Bittiği Yerdeyim

22 Temmuz 2022
3 dk Okuma
2 ay önce
Söz’ün Bittiği Yerdeyim

Bazen yazmak sancılı olur, sanki yürekten dikenli teller çekilircesine çıkar kelimeler... Acı yürekte harlanıp, yoğrulup, önce kendini yakar, sonra kâğıda dökülen cümlelerle vicdanı olan yürekleri…

Keşke yeryüzünde kavrulmuş yürekler ve insafa gelmiş vicdanlar fazla olsaydı, belki de yazmaya gerek kalmazdı.

Bazen de bilemezsiniz ne yazacağınızı. Bir yanda zulmün pençesindeki insanlar, katledilen çocuklar ve kadınlar, diğer yanda ise sadece görüntüde insanlık.

Öyle çok sancılarımız var ki; işte Kudüs ve mahzun bekleyişinde Emeviye..!

Acıyı yazmak, en acı anlardır... Ya acıyı yaşayanların hali nicedir? Hangi yazılanlar zulmü bize tam olarak tarif edebilmiş ki? Bunları yazarken, zulmün göbeğinde olup da milletinin selameti için her acıya sabretmiş, çareler için mücadele vermiş Hz. Üstadımız aklıma geliyor...

Kendisi zindanlarda ama himmeti daima milleti için ayakta idi. “Kimin himmeti milleti ise, o kimse tek başıyla küçük bir millettir.” Ve sonra himmet yönünden fakir düşmüş; Arabistan ve Mısır yönetimi aklıma geliyor. İstişareden, Müslümanlar için konuşmaktan, tedbir almaktan kaçınan zavallılık…

Dessas ve zalim Amerika, Suriye’de tek bir çocuğun karnını doyurmamış, yüzünü güldürmemiştir.

Bir tek insana iyilik elini uzatmamıştır. Artistik görüntüler ya da propaganda maksatlı yapmacık bir-iki iyilik yapma görüntüsü vermişlerdir... Gerçekte ise Rusya ile beraber Esed’in zulmüne ortak oldular ve oluyorlar.

Yeryüzü Müslümanlara ve mazlumlara zindan edilirken, eldeki kalemden, tuşlardan alevler yükseliyor… Hangi tuşla başlamalı meramı anlatmaya? Hangi satırlar soğutur yüreği?

Bu durumlarda; ruhumun romanı yıldızları seyre dalmak, okumak istiyorum. Kirli şehirlerin, kirli seması buna da fırsat vermiyor. Hayaller imdada yetişiyor; yıldızları, gülen çocukları, adaletin gerçek temel olduğu yarınları getiriyor önümüze ve Kur’an hakikatlarının huzur veren limanına sığınış…

Biraz nefes almak, yepyeni umutlarla duaların kanadına tutunup yükselmek, bütün ahları işiten gerçek Bir’in-Allah’ın varlığını bilmek merhem oluyor…

Elbet bir gün hesap sorulacak tesellisi olmasa idi; ruhumuz çıldıracak, kafeslere konulacaktık...

Bir yerlerde buram buram ter dökülür; bir yerlerde ise kalpleri dağlayan hüzün...

Ter mi yakar, yoksa hüzün dolu ana yüreği mi? Arakan çok uzaklarda sahipsiz kavrulmakta… Filistin hep hüzünlü… İhtilafların, tezgâhların, taassupların kirli eli Müslümanları didik didik etmiş ve bölmüş.

Uzun engellerden dolayı bir araya gelmek, birlikte adım atmak, tek ses olmak, tek karar olmak elimizden alınmış. İhtilafın, siyasetin, meşrebin gözünü çıkarıp, İslam kardeşliği ruhunu iki milyara yakın bedene giydirmek lazım.

Çare bulmak için birlik olup, oturup birlikte tek ses konuşmak lazım. Geleceğe şuurlu istişareler ile adım atmak lazım.

Her yönden bu bize çok lazım! Meşveretin ruhu Allah için konuşmaktır, ben yerine biz olabilmektir. İşte bunu gerçekten tesis edebilsek Müslüman olarak, görüntüde değil, gerçek manada sık sık bir araya gelsek, ne küffarın eli, nede dili bu kadar uzardı..!

Aynı sesi haykırsaydık; dinlemek zorunda ve oturmak zorunda kalacaklardı...

Zulme, Haksızlığa ve Kötülüğe karşı kalben buğz etmekten dil cesaretine geçen ve inşallah eli de devreye sokacak olan İktidarımıza dualar ile destek veren samimi Müslümanlardan da Allah razı olsun.

Çare: Başta Hz. Kur’an ve Peygamber Efendimiz (sav)’in sesine kulak vermek ve itaat etmek. Hakikatleri haykıran İslam’ın şuurlu evlatlarını dinlemek ve yüz yıllık büyük çığlık olan Bediüzzaman’ın reçetelerini ciddiye almaktır...!

Üstad’ın bir asır önce, Şam’da emeviye camiin’de Âlemi İslam’a O muazzam haykırışı ve hakikatleri ortaya koyuşu eğer dinlenilseydi; Ortadoğu’ya ne siyonist İsrail girebilirdi, ne de haçlı alçakları… Geçte olsa Bediüzzaman’ın Şam’daki imanlı haykırışı şimdi yükselen bir sesmiş gibi dikkate alınmalı. Son olarak; Ayasofya topuz gibi zalim küffarın tepesine indirilmeli!

Selâm olsun; yüreğinde sevgi olanlara… Selam olsun; makalemi tefekkür ile okuyan kardeşlerime…

Selâm olsun; imanla dolu, geleceğe ümidini kaybetmemiş, İslam’ın zaferlerini dört gözle bekleyen şuurlu kardeşlerim ve dostlara.…

Yorum Yazın