Ahmet Balcıoğlu
Ahmet Balcıoğlu

Sosyal Medya Nereye Gidiyor?

08 Aralık 2016
3 dk Okuma
5 yıl önce
Sosyal Medya Nereye Gidiyor?
Bir sınır yoksa hiç sınır yoktur.
İnsanların istediğini yayınladığı ve hiçbir sorumluluk hissetmediği bir ortamı felaket olarak görüyorum.
Resim veya yazı bir şeyler paylaşıyorsunuz istediğiniz gibi sınırsızca ve sorumsuzca. Ve bunu yaşı, eğitim durumu ne olursa olsun herkes yapabiliyor. Ahlaki hiçbir sınırlama yok. Tamamen insafınıza kalmış. Bu dediğim alanın içine hakaret, sövgü, iftira, yalan, cinsellik vb. her şey giriyor.
Teşhircilik tüm boyutlarıyla almış başını gidiyor. İnsanlar, her yaptıklarını gösterme gayretinde. Kimisi yediği yemeği gösteriyor, kimisi biraraya geldiği ünlüyle çekildiği fotoyu paylaşıyor, kimisi hasta bir yakınının perişan halinin resmini çekip dua istiyor, kimisi yeni aldığı bir elbisesini gösteriyor, kimisi vücudunu gösteriyor, kimisi gittiği ve gezdiği yerden foto paylaşıyor, kimisi de konum bildiriyor. Yine kimisi de evinden canlı yayın yapıyor.

SOSYAL MEDYAYI KİM ÜRETTİ?
Öncelikle sosyal medyayı batılılar üretti biz üretmedik. Batı toplumunda bir ihtiyaçtan dolayı mı ortaya çıktı yoksa ticari bir kaygıyla mı icat edildi bilmiyorum.
Bizim açımızdan kontrol edilemeyen ama kontrolünün tamamen bu teknolojiyi üretenlerin elinde olan bir sistemden bahsediyoruz. Paylaştığınız tüm bilgiler, fotoğraflar ve veriler bu merkezlerde toplanıyor. Siz sayfanızda silseniz de o kayıtlar o merkezlerde tutulmaya devam ediyor. Bu merkezler de batılı istihbarat örgütlerine açık halde bulunuyor.

NEDEN PAYLAŞIYORUZ?
Başkalarına göstermek neden?
Sizin yediğiniz bir yiyeceği, bu yiyeceği kendileriyle paylaşamayacağınız ve kendilerine ikram edemeyeceğiniz kişilerle bu yiyeceğin ya da mükellef bir sofranın resmini neden paylaşırsınız? Bu Paylaşmak mıdır? Göstermek midir? O resmi görenler arasında çocuklar da var ve belki de o sizin resimde gösterdiklerinizi yiyemeyenler ve alamayanlar söz konusu. Onun hesabını nasıl vereceksiniz?
Biz çarşıdan aldığı bir yiyeceği görenlerin canı çekmesin diye içini göstermeyen çantalarla taşıyan bir millettik. Buna rağmen eve gidinceye kadar çocuklara o çantadakinden veren bir toplumduk. Biz bu hale nasıl geldik?
Tamam misafirimize ikram etmiş olabiliriz. Bir mekanda dostlarımızla bir yemek yemiş olabiliriz. Bunu 3. Şahıslara göstermek ihtiyacını neden hissediyoruz?
Şunu anlayabiliriz bir ziyaret gittiğinizi, bir dostunuzu gördüğünüzü, sizin yaptığınız bu güzellikten diğer arkadaşlarınızın da haberdar olmasını istemenizi hatta onları da bu güzelliğe imrendirip benzer ziyaretleşmeleri onların da yapmasına vesile olmak düşüncenizi de anlayabiliriz.
Bir programa katıldığınızı, o programdan faydalandığınızı, sizin gelişiminize katkı sunduğunu, yeni tanışmalara vesile olduğunu arkadaşlarınızın da katılmaları halinde faydalanacakları düşüncesini uyandırmak için paylaşımlar yapmanız da makuldür.

PAYLAŞMA NİYETİMİZ
Sosyal medyada paylaşımda bulunma niyetimiz hayır olmalı, faydalılık olmalı. Her birimiz bir paylaşımda bulunacağımızda kendimize sormalıyız: Bunu görenlere veya okuyanlara bu paylaşımın bir faydası var mıdır? Bilgilerine bilgi katacak mıdır? O resmi görmesinin o kişilere nasıl bir katkısı olacaktır? Yaptığımız yorum hayır mıdır şer midir? Her paylaşımda, her yorumda ve her beğenmede bir sorumluluğumuzun olacağının farkında mıyız? Kameraman meleklerin sosyal medya hesaplarımızı takip ettiğinin, kayıt altına aldığının bilincinde miyiz?

SOSYAL MEDYA AHLAKI
Bir sosyal medya ahlakı geliştirmeliyiz. Bu mecrada yaptığımız her eylemin hesabı yarın karşımıza çıkarılacaksa -ki çıkacak- o zaman burada yaptığımız eylemleri de ahlak ve sorumluluk çerçevesinde yapmamız gerekir.
Günlük hayatta nasıl birbirimizin yüzüne hakaret etmememiz gerekiyorsa sosyal medyada da aynı şekilde davranmalıyız. Yalan ve iftira günlük hayatta haramsa sosyal medyada da haramdır. Bir haberin doğruluğunu araştırmak ve ona göre başkalarıyla paylaşmak şartsa bu durum sosyal medyada da şarttır.
Zerre miktarı hayrın karşılığı görülecek ve zerre miktarı kötülüğün de karşılığı görülecekse sosyal medyada yaptığımız her şeyin karşılığını göreceğiz. Bu bilinç hepimizde uyanmalı ve ona göre davranmalıyız.
Hülasa hesabını veremeyeceğiniz bir beğeni bile yapmayınız sosyal medyada vesselam.
Bir dua ile bitirelim: “Allahım sosyal medyanın kötülüklerinden sana sığınırız.”
Muhabbetlerimle

PROF. DR. ERHAN ERKUT’TAN GÜZEL SÖZLER
-       “Fikir üretmek bir grup aktivitesidir!”
-       Hiçbir yere gitmiyorum. Bu ülkeyi elbirliği ile bir yerlere getireceğiz.
-       Hoşgörü seviyesi ülkede son derece düşük.
-       OzU'da (Özyeğin Üniversitesinde) masrafları kısarken ilk önce rektör aracını değiştirmiştim. Lider örnek olmalı...
-       Mutlaka...önce 2-3 staj, sonra birkaç yıl çalışma...sonra girişim.
-       Bu ülkede eğitimi gündeme sokamadığımız surece ekonomik kalkınma sürdürülebilir olmaz. Bunu anlayan politikacı gerekiyor.
-       Az et yiyenlerin protein açığı var. Beyin gelişimi için önemli.
-       Bir kurumu tek bir kişinin yönetmesi kötü. Kurumu yönetenlerin ekonomi bilmemesi de kötü. Çok konuşarak bilgisizliği teyit etmek de kötü.
-       Kopya bizim milli sporumuzdur.
-       Gençlere özgeleceğini yazdırıyoruz.
-       İlk Yapmamız gereken genci çalıştırmaktır.
-        
 

Yorum Yazın