Sinan Yiğit Samancı
Sinan Yiğit Samancı

SOSYAL MEDYA NE KADAR GÜÇLÜ?

11 Eylül 2017
3 dk Okuma
5 yıl önce
SOSYAL MEDYA NE KADAR GÜÇLÜ?

Hepimiz bir şekilde sosyal medyadaki mecralara bulaşmışızdır. Öncelikle sosyal medyanın nasıl geliştiğinden ve sosyal medyanın ne demek olduğundan bahsedelim…

Alışkanlıklarımızın değiştiği ve bilgi tüketiminin olanca hızla gerçekleştiği günümüzde en çok merak edilen sorulardan biri “Sosyal Medya Nedir?” sorusudur. Herkesin kendine göre yorumladığı ve bir anlam kattığı sosyal medya, genel anlamıyla hayatımızı kolaylaştıran ve hızlandıran öğelerden oluşan bilgi ve içerik platformu diyebiliriz.

Sosyal medya, web teknolojilerinin çok hızlı gelişmesiyle ortaya çıkan, herkesin anlık ve hızlı paylaşımlar yapabildiği bir platformdur.

Birçok insanın mobil ve çevrimiçi olduğu dijital çağda, paylaşım ve iletişim sınırı olmadan özgür ve özgün tartışma zemini yaratan Sosyal Medya, kişi ve birey iletişiminin yanında marka ve kurum konumlandırması açısından da son derece önemlidir. Sağladığı etkileşim açısından, eğitim, araştırma ve bilgi sağlama anlamında da kapılarını ardına kadar açmaktadır.

Kurumsal markalar ve firmalar için de sosyal medya, büyük bir tanıtım ve paylaşım aracıdır. Günümüzde kişilerin ve firmaların birçok sosyal medya ortamında hesapları bulunmaktadır. Dolayısıyla kurumsal firmalar ve kurumsallık yolunda olan firmalar için, reklamcılık dalında “Sosyal Medya Yönetimi“ isminde bir kol daha oluştu.

Sosyal Medya Yönetimi’nin birçok firma için olumlu yönde bir ivme sağladığı, bizim yaptığımız ve yapılan birçok çalışmada kanıtlanmıştır.

Transmedia dediğimiz dönüşüm, “Çağımız teknolojisi ile hayatımıza giren dijital mecranın, diğer geleneksel mecraların yerini alması” tahmin edilenden daha hızlı olacağa benziyor. Bu dönüşüme ayak uydurabilen kurum/markalar yakaladıkları ivme ile önümüzdeki 10 senenin yatırımını sağlamış olacaklar. Ta ki bu dönüşüm yerini yeni iletişim platformlarına bırakana kadar. Bu da kısa vadede biraz zaman alacağa benziyor…

Sosyal Medya, geleneksel mecralardan farklı olarak yaşayan bir platformdur. Diğer alışılmış medya mecralarından en büyük, farkı eş zamanlı bilgi paylaşımıdır. Çift yönlü iletişimin getirdiği etkileşim seviyesi geleneksel medyanın çok ilerisindedir. Bu yüzden günümüzde markalar tarafından sıkça tercih edilmektedir. Her geçen sene dijital kanallara ayrılan bütçe oranları yükselmektedir.

Sosyal Medya, kullanıcı odaklıdır ve bir sınırlama olmaksızın herkesin söz hakkı vardır. Doğru kullanıldığında gücü ve etkisi tartışılamaz. Özellikle markalar açısından çeşitli faydalar sağlayan Sosyal Medya’nın bireyler üzerinde de olumlu veya olumsuz etkileri mevcuttur. Ülkemizde yaşanan “Darbe Girişimi” gibi bazı olağan dışı olaylar, Türk halkına sosyal medyayla ilgili birçok şey öğretti.

Yine bazı durumlarda gelen yasaklar ve engellemeler, birçok yöntemle kırıldı ve sosyal medyanın engellenmesi zor bir güç olduğu bir daha ispatlandı. Bu durumuyla devletler içinde kontrolü güç ve yeni stratejiler üretmesi gereken bir platform haline geldi.

Yeni bir oluşum olarak düşündüğünde sosyal medyanın toplum üzerinde de etkisi büyüktür ve Ülkerler arası kültür ile yaşam şartlarına bağlı olarak kullanım oranlarında da farklılıklar gözlemlenir. Ülkemizde sosyal medya kullanım oranları yükselmeye devam etmektedir. Son istatistiklere göz attığımızda Türkiye sosyal medya kullanım oranlarında Avrupa sıralamasında yer almaktadır. Sosyal Medya’da bilgi paylaşımı hiçbir maliyet gerektirmeden gerçekleşir ve anında çok geniş kitlelere ulaşır. Sosyal medya için iletişimin gücü benzetmesini de yapabiliriz.

Siz de bu güçlü platformda firmanız için kurumsal hizmet almakta gecikmeyin. Sağlam ve işinde tecrübeli firmaları tercih edin. Unutmayın, reklam bir masraf değil kazancın kapısını açan bir anahtardır. Saygı ve sevgilerimle…

 

 

 

Yorum Yazın