Sinan Yiğit Samancı
Sinan Yiğit Samancı

SOSYAL MEDYA NE KADAR FAYDALI?

13 Kasım 2017
3 dk Okuma
4 yıl önce
SOSYAL MEDYA NE KADAR FAYDALI?

SOSYAL MEDYA NE KADAR FAYDALI?

Sosyal medyayı kullanmayan neredeyse yoktur. Büyüklerimiz bile bir zamanlar tuşlu telefonu kullanamazken şimdi Instagram’da fotoğraf paylaşır, Twitter’da twit atar, Facebook’ta like atar hale geldiler.

Sosyal medyada farklı sitelerde hepimizin birçok hesabı bulunuyor. Ama genelde bunları sadece zaman geçirmek için kullanıyoruz.

Özellikle işletmesi olan kullanıcılar bu mecrayı iyi değerlendirmeliler. Bununla ilgili profesyonel çalışmalar yapan birçok reklam ajansı mevcut.

Geçenlerde biriyle tanıştım ve Çin’den tedarik ettiği ürünleri Amerika’nın belirli eyaletlerine sattığını öğrendim. Üstelik stok yapma zorunluluğu yok ve muhteşem bir satış potansiyeline ulaşmış. Alıcı ve satıcıları tanımasa da ciddi bir satış elde edebilmiş.

Bu işin püf noktalarını sorduğum zaman da “İnternet hepimizin elinin altında üstadım. İyi değerlendirmek lazım” cevabını aldım. O gün neredeyse gece uyuyana kadar bu adamın söyledikleri kulağımdan çıkmadı. Bizim kullanıp değerlendiremediğimiz şeyi hatırlatmıştı zira. İnternet hepimizin elinin altında ve doğru kullanamıyoruz.

Sosyal medya sadece zaman geçirmek için, birilerine laf sokmak için, birilerini takip etmek için yapılmış ve tasarlanmış bir mecra değil artık. İyi değerlendirmek lazım.

Kimseye gidin E-ticaret sitesi kurun birşeyler satın demiyorum tabii ki ama en azından sosyal medya hesaplarınızı iyi değerlendirin. Yediğiniz yemeği, gittiğiniz yerleri paylaşmayın sürekli mesela. Zaman zaman işinizi anlatan, yaptığınız işle ilgili paylaşımlar yapın. Zaman zaman sosyal medyaya yönelik kampanyalar yapın mesela. Özellikle şirketiniz varsa ve kurumsal sosyal medya hesaplarınız varsa, bunları bu işi yapan ciddi reklam ajanslarına bırakmalısınız.

Unutmayın, pazarlama maliyetlerini düşürmek, sizi kar ettirmez ve büyük kayıplar vermenize neden olur…

Saygı ve sevgilerimle. Kalın sağlıcakla…

Yorum Yazın