E. Reha KORKMAZ
E. Reha KORKMAZ

Sorun Çocuk Parkı Mı Sizce?

27 Eylül 2016
3 dk Okuma
6 yıl önce
Sorun Çocuk Parkı Mı Sizce?

Anıtkabir'in arka bahçesine konan çocuk parkı Atatürkçü kesimi fena kızdırdı. Anıtkabir'e bu güne kadar gitmedim, çocuğumu ve torunumu da götürmedim. Bugünden sonra da gitmeyi ya da torunumu götürmeyi de düşünmüyorum. Bu yüzden Anıtkabir'e çocuk parkı yapılaması ile ilgili olumlu ya da olumsuz herhangi bir görüşüm yok. Açıkçası umurumda da değil.
Burada sorun çocuk bahçesi değil de CHP gibi görünüyor sanki. Aslında CHP’nin yapılan her hizmete, atılan her adıma gösterdiği tepkiyi bir Nasreddin Hoca fıkrası çok güzel özetliyor:
Bir gün Nasreddin Hoca, oğlunu eşeğe bindirmiş kendisi arkasından ağır ağır yürüyerek köye gidiyorlarmış. Yolda bunları görenler :
- Dünya tersine döndü galiba! Baksana hâle ihtiyar adam yerde yürüyor da parmak kadar çocuk eşeğin üzerinde. Ne ayıp şey değil mi ? diye söylenmeye başlamışlar.
Bu sözleri duyan Nasreddin Hoca, merkepten oğlunu indirip kendisi binmiş. Biraz gidince bir kaç kişiye daha rastlamışlar. Onlar da:
- Şu hâle bakın siz! Koskoca adam binmiş eşeğe, parmak kadar çocuk arkasından yetişeyim diye ter döküyor, insanoğlu işte hep kendini düşünür, diye konuşmaya başlamışlar..
Bu sözleri duyan Hoca :
- Oğlum en iyisi gel beraber binelim. Bakalım ne diyecekler , demiş.
Hoca önde oğlu arkada giderken birkaç kişi daha görmüş onları. Onlar da :
- Şu insanoğlunda merhamet diye birşey kalmadı. Baksana eşeğin beli neredeyse yere değecek. Yerde yürüseler sanki ölecekler mi? diyerek uzaklaşmışlar.
Hoca bu sefer :
- Oğlum en iyisi mi, ikimizde yürüyelim, öyle ettik olmadı böyle ettik olmadı. Bir de bu şekil deneyelim demiş. Eşek önlerinde, onlar arkada yollarına devam ederlerken, birkaç kişi daha görmüş bunları. Onlar da:
- Şunların ki de akıl mı yani ? Eşek önlerinde bomboş gidiyor da her ikisi de şu sıcakta yerde yürüyorlar. İnsan boş eşek olur da binmez mi hiç ? Demişler. Bu sözleri duyan hoca :
- Gördün ya oğul, her kafadan bir ses çıkıyor. Ne yapsan beğenmiyorlar en iyisi bildiğinden şaşmayacaksın. Elin ağzı torba değil ki, büzesin demiş.
15 Temmuz'un ardından ülkemizin ve ümmetin sorunları ile ilgilenen hükümet ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da daha önemli gündemlerinin olduğu muhakkak. Ancak CHP bu gündemlerin hepsine yine kulp takmakla meşgul. İsterseniz kısaca bu gündemlere göz atalım:
ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ülkemize 15 Temmuz'un ardından yaptığı ziyarette yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanımıza "Darbe girişimi sırasında bir cep telefonundan halkınızı sokaklara çağırdınız. Bu teröristlerin demokrasinize almasını izin vermemesini istediniz. Bütün dünya sizi seyretti. Onlar sokağa çıktıktan sonra başka F16'ların gelip, gelmeyeceğini bilmiyorlardı. Bütün dünya Türk vatandaşlarının tankların önünde durduğuna şahit oldu. Hatta onlardan bazıları tanklar tarafından ezildi yanlış bilmiyorsam. Şahsen ve ABD halkı sizin cesaretinize hayran oldu" dedi.
G20 Liderler Zirvesi'ndeki aile fotoğrafı çekiminde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yer aldı. İki ülke arasındaki ilişkilerin düzelmeye başlamasının ardından G20 zirvesi kapsamında yeniden bir araya gelen Erdoğan ve Putin'in aile fotoğrafı çekimindeki samimi sohbetini ABD Başkanı Barack Obama meraklı gözlerle izledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Birleşmiş Milletler Liderler Zirvesi'nde mülteci çocukların hesabını sorarken, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'a “Dünya 5 ten büyüktür” mesajını yeniledi.
New York'ta Türken Vakfı tarafından düzenlenen toplantıda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Kobani'ye yine uçak dolusu silah indirdi Amerika. Kusura bakmasınlar, dün de Sayın Biden'a söyledim, 'Bundan haberin var mı?' dedim. 'Haberim yok' dedi. 'Benim haberim var' dedim” şeklinde konuşarak ABD Başkan Yardımcısı'na “Bölgede yaptığınız hamleleri an be an takip ediyoruz” mesajını verdi.
Başbakan Binali Yıldırım, Moody's'in, Türkiye'nin kredi notuna ilişkin kararıyla ilgili, "Türk ekonomisi 3-5 tane değerlendirme kuruluşunun raporlarına göre hizaya geçecek bir ekonomi değildir. Bu değerlendirmelerin çok da açıkçası tarafsız olduğunu düşünmüyoruz. Burada birtakım yönlendirmelerin Türk ekonomisi hakkında algı oluşturma gayretlerinin olduğunu açıkça görüyoruz" diyerek artık derecelendirme kuruluşları vasıtası ile ülkemizin terbiye edildiği günlerin geride kaldığı mesajını verdi.
İşte hükümetin ve Cumhurbaşkanımızın gündemleri bunlar. İçeride Vatan hainlerini temizlemeye çalışırken, dışarıda ise ümmetin derdi ile uğraşıyor. Başbakan Binali Yıldırım en sonunda dayanamayarak “Sayın Kılıçdaroğlu dış politikada da eleştiriyor, ilişkiler düzelip işleri yoluna koyunca yine memnun olmuyor. Nasıl yapacağız. İkisini de eleştiriyorsunuz. Niye anlaştınız Rusya ile, İsrail ile; anlaşmayınca da niye düşmansınız diyor. Biz milletimize bir şey söyledik, hem içeride hem dışarıda dostlukları artıracağız, düşmanlıkları azaltacağız. Biz atışarak değil, el sıkışarak, konuşarak sorunların çözülmesinden yanayız. Tribünlere, meydanlara söz söylemek seçim meydanlarında olabilir” diyerek Kılıçdaroğlu'nun, dolayısıyla CHP'lilerin bir türlü memnun olmadığı mesajını verdi. Sonuç?
Gündemi dikkatle takip edin. CHP'liler ne zaman gündem oluyor? Kılıçdaroğlu genelde yapılan hizmetleri Anayasa Mahkemesi'ne taşırken gündem olur. CHP'li Milletvekilleri ise HDP'lilere ya da FETÖ'cülere sahip çıkarak, geleneklerimize dil uzatarak gündem olurlar. CHP'li bayanlar kapalı bayanların kılık kıyafetine dil uzatarak, CHP sempatizanı sivil toplum kuruluşları ise ülkemiz için yapılan hizmetlerin önüne geçmeye çalışarak gündeme gelirler. CHP'li gençler nasıl gündem olurlar peki? Ya gezici olarak, ya kapalı alanda sigara içip Cumhurbaşkanına saygısızlık yaparak, üniversitelerde başkalarının kılık kıyafet ve inanç özgürlüğüne kast ederek gündem olurlar. Bugünlerde yine gündem olmuşlar. Anıtkabir'e yapılan çocuk oyun alanına önünde toplanan bir grup CHP'li genç, “Anıtkabir'de park istemiyoruz” diyerek parkın salıncaklarını sökmüş. Söktükleri salıncakları ellerine alarak zafer işareti ile sosyal medyada paylaşarak “günün alay konusu!” olmayı başaran CHP'li gençler yine kendilerinden beklenen performans ile gündem olmayı başardılar.
Ülkemizde Ertuğrul Özkök gibi bir yazarın Anıtkabir'in yanına yerleştirilen çocuk parkının, yoğun tepkiler nedeniyle kaldırılmasını eleştirdiğini göz önünde bulundurursak, durumun hangi boyutlara ulaştığını siz hesap edin.
Hintli bir adam suda bata çıka ilerlemeye çalışırken yanına bir akrep gelir. Onu kurtarmaya karar verir ve parmağını akrebe uzatır ama akrep onu sokar. Hintli tekrar akrebi sudan kurtarmaya çalışır ama akrep onu tekrar sokar.
Yakınlarındaki başka biri ona, sürekli onu sokmaya çalışan akrebi kurtarmaya çalışmaktan vazgeçmesini söyler. Ama Hintli adam şöyle der:
Sokmak akrebin doğasında vardır. Benim doğamda ise sevmek var. Neden sokmak akrebin doğasında var diye kendi doğamda olan sevmekten vazgeçeyim?
Memnun olmamak ve eleştirmek CHP'nin doğasında var.
 

Yorum Yazın