Mustafa KARGA

Son Haçlı Seferi

09 Aralık 2017
3 dk Okuma
4 yıl önce
Son Haçlı Seferi

Bir devlet adamı, siyasetçi veya başkandan çok; bir şovmene benzeyen ABD Başkanı Donald Trump, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdıklarını açıkladı. Bu kararın ‘aptallığı’ bir kenara, açıklanma tarihi önemli bir gerçeğe işaret ediyor. Kudüs’ün işgalinden 100 yıl sonra söz konusu karar alındı. 
100 yıl önceki işgali bir kez daha hatırlatalım:
11 Aralık 1917'de İngiliz General Edmund Allenby, Yafa Kapısı'ndan muzaffer bir edayla Kudüs'e girerek kenti işgal etti. Bu tarihi gelişme üzerine Allenby'nin "Haçlı Savaşları'nın artık nihayete erdiğini" söylediği rivayet edilir. Dönemin İngiltere Başbakanı David Lloyd George, Kudüs'ün ele geçirilmesini "İngiliz halkına verilmiş bir Noel hediyesi" olarak nitelendirdi. Zira Allenby'ye şehri, Noel tatilinden önce almasını tavsiye etmişti. Ve öyle de oldu…
100 yıl önceki Kudüs işgalinin ‘Haçlı’ işgali olduğu o dönemdeki batı basını ve kitaplarına bakılınca daha iyi anlaşılır. 
Berkeley Üniversitesi Yakın Doğu Araştırmaları ve Etnik Araştırmalar Bölümleri Kıdemli Öğretim Üyesi Dr. Hatem Bazian, bu konuda yazdığı makale her şeyi gözler önüne seriyor. Dr. Bazian, söz konusu yazısında şöyle diyor: “Allenby'nin Haçlılara yaptığı atıf, o dönemde İngiltere'de yayımlanan gazete ve kitaplardan da anlaşılacağı üzere, münferit bir örnek olarak kalmadı. Örneğin, Punch dergisinin 19 Aralık 1917 tarihli sayısında, "Son Haçlı Seferi" başlığıyla yayınlanan illüstrasyonda "Aslan Yürekli Richard, yukarıdan Kudüs'e doğru bakıp memnuniyetle başını sallayarak 'Hayalim gerçek oldu!' diyordu.”
Tarih tekerrürden ibarettir, derler…
Anlaşılan o ki Hıristiyan dünyası, 11. Yüzyılda başlatılan Haçlı Seferlerini bir türlü unutmuyor. Aslında mesele Haçlı Seferlerini unutmamaları değil, Selahaddin Eyyubi’nin Haçlı ordusuna indirdiği darbeyi, Batı devletleri hiçbir zaman unutmayacak…
Bu karşıtlık İslam dünyasından kaynaklanmıyor… Batı dünyasının bu yönde attığı her adım karşıtını doğuracak. Bu adımlar nedeniyle İslam dünyası da bir gün mutlaka Selahaddin Eyyubi’sini tarih sahnesine çıkaracaktır. 
O zamana kadar Trump ve benzerleri istedikleri gibi at koşturacak, ancak bir gün tarih tekerrür edecek.

Yorum Yazın