Ahmet ÖZER
Ahmet ÖZER

Sokak planları

10 Ocak 2022
3 dk Okuma
8 ay önce
Sokak planları

2022 yılının ilk günlerinde LPG’ye yapılan zammı protesto etme bahanesi ile Kazakistan’da başlayan olaylar sebebi ile göstermelik hükümet istifa etti. Hükümetin istifası ile yetinmeyen göstericiler hala gösterilerine devam ediyor.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Rusya ve beş eski Sovyet ülkesinin üye olduğu Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü'nün (CSTO) devlet başkanlarına, "terör tehdidine karşı yardım çağrısı yaptı. Üstelik daha ilk günden...

Kazakistan’ın bu davetine Rusya’nın şartları Kazakistan’ın ayı ile nikahından beter.

İşte Kazakistan'ın sözde yardım çağrısına Rusya'nın 4 şartı:

- Kırım’ın ilhakının tanınması,

- Rusça'nın yeniden ikinci resmî dil olarak kabul edilmesi,

- Rusya’nın ülkede yeni askerî üsler açmasının önünün açılması,

- Rus azınlıklara özerklik verilmesi.

Şartlar kabul edildi mi bilinmez ama bu 5 ülke Kazakistan’a asker gönderdi.

Tüm bu yaşananların zamanlama olarak 12 Kasım 2021 tarihinde toplanmasının ardından gelmesi dikkat çekicidir.

Çıkartılan bu sokak olaylarının Kazakistan’a bir gözdağı olarak nitelendirilmektedir.

Rusya’nın Kazakistan’a yardım için koştuğu şartlar inanılır gibi değil! Rusya, çok aşağılık bir oyun oynuyor Ortaasya'da! Yani Türkiye'nin Türk dünyasını toparlama girişimine indirilen bir darbe bu! Kazakistan ise buna dünden teşne imiş.

Rusya’nın Kazakistan’a girmesi ve burada ne kadar kalacağını zaman gösterecektir. Ancak Kazakistan’da yaşanan olayların bir benzerini Türkiye’de denemek isteyebilirler. Tıpkı 2013’de Mısırla eş zamanlı olarak Gezi kalkışması yapılması gibi.

Bu konuda terör örgütü PKK'nın elebaşlarından Mustafa Karasu, CHP - İYİ Parti ve HDP'ye çağrıda bulundu. Cumhur İttifakını hedef gösteren Karasu, "Bunlar yeni bir Türkiye yaratmak istiyorlar. Türk İslam sentezi diyorlar. Halk ayağa kalkmalı sokaklara çıkmalı. CHP, İYİ Parti, HDP bunların harekete geçmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nunyanıtı her zaman olduğu gibi çağrıyı yapan ortağı HDPKK’ya değil Cumhurbaşkanı Erdoğan’a vermiştir.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Beyefendi bizim sokağa çıkmamızı istiyor anlaşılan. Çıkmayacağız. Zorlayacak çıkmayacağız, baskı kuracak çıkmayacağız, ama gereğini sandıkta yapacağız" yanıtını verdi.

İP Genel Başkanı Meral Akşener ise"Bir Cumhurbaşkanı, bir partinin genel başkanı çıkıp diyor ki, 'Sokağa döküleceklermiş, inin de görelim' Nereden bakarsanız acayip ve saçmalık" dedi.

Aslında cevap verecekleri kişi Erdoğan değil ittifak ortaklarıdır ama bunlar yine hedef şaşırtmak için Erdoğan’a saldırmaktadırlar.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ınbu sokağa çağırma eylemlerine karşı yaptığı açıklamada Utanmadan sıkılmadan sokaklara döküleceklermiş ya siz 15 Temmuz'u görmediniz mi? 15 Temmuz'da sokağa dökülenlere bu millet nasıl dersini verdiyse siz de dökülün aynı dersi evelallah alırsınız. Bizler Cumhur İttifakı olarak hepinizi önümüze katarız ve gideceğiniz yere kadar kovalarız.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeliise bu çağrıyı yapanlara karşı Kılıçdaroğlu sokağa dökülmeyeceğiz diyor. Bırak bu beylik lafları. Sokağa dökülseniz ne yazar dökülmeseniz ne yazar. Seçim bekliyorsanız 2023'ü bekleyeceksiniz. Sokakta gelecek planlayanlar buna pişman olacaklar. Siyaset kültürümüzü provoke etmeye çalışanlara feda edilecek bir vatanımız, israf edilecek tek bir insanımız olmadığını herkes kafasına sokmalıdır diyerek tepki göstermiştir.

Son olarak akıllarından böyle bir şey geçirenler bunu 2013’te gezi bahanesi ile denediniz olmadı 15 Temmuz’da Darbe girişimi ile denediniz yine olmadı her seferinde karşınızda hem Devlet’i hem Milleti gördünüz zira şimdi yine denemek isterseniz bu sefer ödeyeceğini bedel daha ağır olacaktır bunu bilmenizde fayda vardır.

Bu ülke sokakta kazanılmadı ki üç beş çapulcuya sokakta teslim edilsin.

Sokakta iktidar aramak yerine zamanı gelince iktidarı verirse milletten alırsınız.

Yorum Yazın