Ümmühan YAĞMURKAYA
Ümmühan YAĞMURKAYA

SKOLYOZ OLMADIM DEME OLABİLİRSİN

23 Eylül 2017
3 dk Okuma
5 yıl önce
SKOLYOZ OLMADIM DEME OLABİLİRSİN

Omurgamıza arkadan ve yandan baktığımız zaman farklı görüntülerle karşılaşırız. Arkadan baktığımız da kemik çıkıntıların yukarıdan aşağıya aynı hizada olduğunu görürken yandan baktığımız zamanda ise boyun ve bel bölgesinde açıklığı arkaya bakan kıvrımlar olduğunu görmekteyiz. Bu şekil omurganın sağlıklı olduğunu göstermektedir.

Skolyozda arkadan baktığımızda düz olan omurganın sağa ya da sola doğru eğrildiği görülmektedir ve bu oluşabilecek eğrilikler ise skolyozun “C” ya da “S” tipte olduğunu gösterir. Bu tip iki skolyozda verilen egzersizler tamamen farklıdır. Onun için değerlendirilmesinin dikkatli yapılması gerekmektedir. Skolyozun bir taraftan derecelendirilmesi de önemlidir. 30 dereceye kadar olan skolyozlarda egzersiz ile düzelme sağlanılabilir. 30 dereceden 50 dereceye kadar olan skolyozlarda egzersize ortezde eşlik etmektedir. 50 dereceyi aşan skolyozlarda cerrahi müdahale gerekmektedir.

Eğer bu belirtilerden biri veya birkaçı hasta ya da hasta yakını tarafından fark edilirse mutlaka bir uzmana danışılmalıdır:

  • Omuz seviyeleri arasında eşitsizlik
  • Bel çukurlarındaki asimetri
  • Sırt ya da bel bölgesinde görülecek kemiksel çıkıntı ve bu çıkıntı göğüs tarafında da görülebilir
  • Kürek kemiğinde görülebilecek kemik kabarıklık
  • Vücut dengesinin sağa veya sola kayması

 

Skolyoz genelde büyüme çağındaki çocuklarda ani boy uzamasını karşılayamayan kas dengesizliğinden kaynaklanmaktadır. Okul çantasının tek kolda taşınması ya da masa başında otururken vücudun dengesiz kullanımı bu durumu etkilemektedir. Yaşlı bireylerde ise zayıflayan kas yapısı ve artık omurgaya yüklenilen stresin karşılanamaz olması onlarında skolyoza yatkın bireyler olduğunu göstermektedir.

Skolyoz görsel bozukluğun yanı sıra yürüme şekli ve hızını etkileyebilir, akciğer kapasitesinin azalmasına, solunum sorunlarına yol açabileceği gibi beraberinde farklı sistemlerdeki rahatsızlıklar da görülebilir.

Skolyoz için yapılacak spor aktivitelerinin tek taraflı olmamasına, yüzme gibi her kasın aktif olarak çalıştığı sporların yapılmasına dikkat edilmelidir. Skolyoz egzersizleri derece ve seviyeye göre farklılıklar gösterir. Bundan dolayı daha doğru egzersiz için fizyoterapistinize danışın.

 

 

Haftaya “SENDROMLARDAN KARPAL TÜNEL” başlıklı yazı ile aynı gün ve aynı köşede görüşmek dileğiyle...

SAĞLICAKLA KALIN...

Yorum Yazın