Adem BAŞ
Adem BAŞ

Sivil toplumun zenginliktir

27 Mayıs 2017
3 dk Okuma
5 yıl önce
Sivil toplumun zenginliktir

Konya, Türkiye’de sivil toplum bakımından en zengin şehirler arasında. Dernek, vakıf, hayır kurumu, iş dünyası örgütleri ile büyük bir zenginlik yaratan sivil toplum örgütleri, özellikle üyelerinin ve bir anlamda toplumun genel refahı, zenginliği, iyi ahlakı üzerinde güzel çalışmalar yapıyor.

Bu bağlamda Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, öncü rol oynuyor. Sadece Konya için de değil üstelik… Yıllar önce kurulan Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, birçok şehre de örnek olmuş durumda. Artık bugün hangi şehre giderseniz gidin sivil toplum kuruluşları tarafından oluşturulmuş bir platform görürsünüz.

Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu da bu başarının, öncülüğün ve yol göstericiliğin haklı gururunu yaşıyor. Zorlu bir mücadelenin içerisinde çıkan sivil toplum kuruluşlarının oluşturduğu platform, artık bugün kurumsallaşma yolunda önemli adımlar atıyor.

Muhsin Görgülügil’in başkanlığında icra heyetinin yol göstericiliği ve desteğiyle yeni ufuklara yelken açan Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, şehrin önemli değerlerinden biridir. Bu bağlamda platformun desteklenmesi ve yaptığı uyarıların dikkate alınması gerekiyor.

Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu da eksikliklerini bir an önce giderip, toplumun sağduyusu, aklı selimi, vicdanı olmalı… Nerede toplumun fay hatlarıyla oynayan, aşırılığa kaçan, haksızlığı körükleyen bir olay veya olgu olursa, platformun bunun karşısında durmasını gerekiyor. Nerede hak varsa, adalet varsa, eşitlik, kardeşlik, sağduyu varsa platformun orada olması gerekiyor. Belli siyasi doğmalara, ideolojik takıntılara aldırmadan, mağdurun kimliğine bakmadan yanında durmalı, zalimin karşısında olmalı…

Hayır, Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformuna gereğinden fazla anlam yüklemiyorum. Gerçekten yapabileceğine inandığım şeyleri söylüyorum. Çünkü Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, kalitesizliğin arttığı, toplumsal kalitenin yerlerde süründüğü bir dönemde ülkemiz için bir şanstır. Bu şansı heba etmemeliyiz…

 

İŞ ADAMLARI DERNEKLERİ

Sivil toplum demişken, iş dünyasını temsil eden örgütleri de es geçmemek gerekiyor. Düne kadar bir iki tane sivil toplum örgütü Anadolu’daki iş dünyasını temsil ederken, bugün artık, işdünyamız, sektörel anlamda bile örgütlenebiliyor. MÜSİAD ve ASKON gibi önemli mücadeleleri temsil eden sivil toplum örgütlerimiz bir yana, bugün artık Konyamızda KONTİMDER, KONSİAD, SELSİAD, İPEKYOLU, DERSİAD, KOMÜT ve daha niceleri faaliyet gösteriyor. İşte zenginlik budur, sivil toplumun gücüne inanmak budur… Bir de iş kadınlarının kurduğu dernekler var tabiki… Ekonomiyi değerlendiriyor, eksikleri tespit ediyor ve öneride bulunuyor bu derneklerimiz…

Çok önemli bir görevi yerine getiren bu sivil toplum kuruluşları, sektörel bazda da önemli raporlar hazırlayıp topluma sunuyor.

Bütün bu derneklere, vakıflara yani sivil toplum örgütlerine baktığımızda Konya’nın ne kadar büyük zenginliğe sahip olduğunu gösteriyor. Örgütlü bir toplum oluşturan sivil toplum örgütleri seslerini daha gür bir şekilde etkili makamlara, yetkili adamlara ulaştırabiliyor. Tabii ulaşılamayan, sivil toplumun derdiyle dertlenmeyen makamlar, yetkililer de yok değil… Onların da üzerlerine düşeni yapıp, sivil topluma kulak vermesi gerekiyor…

 

SİVİL TOPLUMUN HATASI

Konya gibi bir şehirde sivil toplum dahi olsanız, farklı bir ses çıkarmanız, itiraz etmeniz çok zor. Hele hele eleştirmek derneğiniz, vakfınız açısından intihar etmekle eş değer… Konya’daki sivil toplumun en büyük eksikliği neredeyse bütün konularda tek ses olmaları… Yanlış anlaşılmasın, ortak akıldan şikayet etmiyorum, tek sesten şikayet ediyorum… Hepimiz aynı şeyleri düşünüp, aynı şeyleri onaylayacaksak bu kadar derneğe de sivil topluma da gerek yok… Bir kişiye yetki verilirsin ve o herkes adına tek ve bağlayıcı bir açıklama yapsın… Bu da mümkün değil elbette.. O nedenle sivil toplum daha çok konuşmalı, etkili ve yetkililerimiz de yanlış da olsa sivil toplumun eleştirilerine göğüs germeli, ciddiye almalı…. Hayırlı Ramazanlar….

Yorum Yazın