Ahmet ÖZER
Ahmet ÖZER

Şiddet sadece yasa ile önlenmez

21 Mart 2022
3 dk Okuma
6 ay önce
Şiddet sadece yasa ile önlenmez

Ülkemizde uzunca bir süredir gündemde olan sağlıkçılara yönelik şiddet konusunda Sağlık Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı bir yasa üzerinde çalışma yaptıklarını biliyoruz.

Bu çıkacak yasa ile sağlıkçıların şiddetten korunacağı düşünülüyor.

Belki bu yasa bir miktar sağlık çalışanlarını korur ama bu tek başına yeterli değildir.

Bunun için bir kısım sağlıkçıların da kendilerine müracaat eden insanları müşteri olarak değil hasta ve insan olarak görmelerinden geçer.

Geçen hafta Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'nde görevli Dr. Tahir Tarimer, 32 yaşında Uzman Çavuş A.A'nın kendisini darp ettiğini iddia ederek şikâyette bulunmuş ve uzman çavuş görevinden uzaklaştırılmıştı.

Güvenlik kamerası kayıtlarında ise uzman çavuşun doktora değil, doktorun uzman çavuşa saldırdığı ortaya çıkmıştı.

Aynı doktorun bir başka kadın hastaya kızıp duvarı yumrukladığı görüntüler de tepkilere sebep oldu.

Yine birkaç gün öce Küçükçekmece'deki bir doktorun yaşlı vatandaşı bağırıp odasından kovduğu görüntüler de kamuoyunun tepkisini çekmişti.

Daha buna benzer birçok olayın hastanelerde yaşanmasına rağmen sadece birkaç vakayı göz önüne alarak bu tip doktorları da dokunulmazlık zırhına sokmak ilerde daha büyük hatalara sebep olacaktır.

Zira bu son yaşanan olayda güvenlik kamerasına yansıyan şeklidir zira daha vatandaşa yapılan muameleleri görmezden gelip bir kesime dokunulmazlık verilmemesi son derece yanlıştır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 14 Mart Tıp bayramında yaptığı açıklamada sağlıkçılar ile ilgili yapılacak düzenlemeler hakkında bilgi verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görevleri sırasında işlenen kasten yaralama suçu, CMK kapsamında kataloğa dâhil ediliyor.

Böylece bu tür suçlar konusunda izlenecek yol, hâkim ve savcılar bakımından görünür hale geliyor. Bu suça verilen ceza sağlık hizmetleri söz konusu olduğunda artırılıyor.

Tıbbi işlem ve uygulamalar nedeniyle ceza soruşturması açılması bu kurulun iznine bağlı olacak.

Kamu kurum ve kuruluşları ile devlet üniversitelerinde görev yapan personele idare tarafından ödenen tazminatın rücu edip etmeyeceğine bu kurul karar verecek. Rücu ise kasıt durumunda yapılacak.

Bu yapılacak düzenlemeler ile bir doktorun yapacağı yanlış teşhis ve tedavide hastaya karşı bir sorumluluğu olmadığı gibi yaşanacak tazminatı devletin sırtına yüklenecek ve doktorun hatasının bedelini millet olarak hepimiz ödemek zorunda kalacağız.

Bu ülkede şiddet sadece sağlıkçılara yönelik değildir.

Bu ülkede kadına, erkeğe, çocuğa ve hayvana yönelik şiddet vardır.

Kadına yönelik şiddet yasası çıkartıldı peki bu şiddeti önledi mi?

Elbette önlemedi zira bu tür şiddeti önlemek için elbette yasalar olması lazım ama o yasalar sadece bir tarafı korumak yerine herkesi korumalı.

Hastanede sağlıkçı vatandaşa şiddet uygularsa o vatandaşı kim koruyacak?

Zira bir süre sonra görülecek ki bunu fırsat bilen bir kesim kendisini güvende hissedip vatandaşı şiddete teşvik edecek bu vakalar daha da artacaktır.

Ayrıca doktorlara yönelik şiddet yasasını çıkartılması için bunu körükleyen çatı örgütü TTB özel gayret göstermektedir.

Yorum Yazın