Adem BAŞ
Adem BAŞ

Sicil Affı Ne Zaman Gelecek?

15 Ocak 2017
3 dk Okuma
5 yıl önce
Sicil Affı Ne Zaman Gelecek?

Çeşitli nedenlerle bankalara olan borcunu ödeyemeyen ya da geciktiren vatandaşları ve esnafı kapsayan sicil affı Gümrük Bakanı Bülent Tüfençi’nin açıklamalarıyla son günlerin önemli gündem maddelerinden biri oldu.
Sicil affına ilişkin yasa tasarısı hakkında da değerlendirmelerde bulunan Tüfenkci, tasarının yaklaşık 12 milyon 500 bin kişiyi ilgilendirdiğini belirtti. Tüfenkci, “Bunu sadece işletmeler, sanayicilerimize yönelik diye düşünmememiz lazım. Özellikle kredi kartı kullanıcıları, bireysel kredi kullananlar da dahil olmak üzere kredilerde sorun yaşayanlar, 6 ay içinde ya borcunun tamamını ya da çeklerini, senetlerini ödedikleri halde 5 yıldan önce kara listeden çıkamıyorlardı. Bu durumda olanlar veya borcunu yeniden yapılandıranlar bu haktan faydalanacaklar.”diyor.
İşletme sahiplerinin beyaz bir sayfa açarak, yeni kredi imkanlarıyla beraber, işlerine ivme kazandırma veya yeni iş yeri açma fırsatını yakalayacaklarını dile getiren Tüfenkci, "Sicil affından yaklaşık 1 milyon 500 ile 1 milyon 600 bin arasında esnafımızın yararlanacağını düşünüyoruz." diye konuştu.
***
Sicil affının meclisten geçmesiyle birlikte 2017 yılından itibaren ekonomi anlamında ciddi bir rahatlama olacak. Yasa yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı (6) ay içinde borcunun 'tamamını' ödeyen, aftan yaralanabilecek. Borçlarını, yasa yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde 'yeniden yapılandıranlar' yaralanabilecek. Sicil affı ile ilgili düzenleme çıktığında borçlu olanların bu konuya mutlaka duyarlı olması gerekiyor. Herkes yeni bir sayfa açması gerekiyor. Devlet borcu olan vatandaşlarımıza çok önemli bir fırsat sunmuş olacak. Vatandaşlarımız da bu düzenlemeden yararlanarak beyaz bir sayfa açması gerekiyor.

Gündeme gelen ve torba yasayla beraber yürürlüğe girmesi beklenen sicil affıyla birlikte küçük esnaflar rahatlayacak. Sicil affıyla esnaf ve sanatkar da rahat bir nefes alacak.
Birçok esnaf ve sanatkarımız rahat bir nefes alacak.
Selçuklu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatif Başkanı Mehmet Baybağan’ın bu noktada söylediği şu sözler, esnafın içerisinde bulunduğu durumu gözler önüne seriyor: Birçok küçük esnafımız sicili temiz olmadığı için bizden kredi alamıyordu. Başkasına kefil olmuş ya da bir şeyden dolayı sicili bozularak mağdur olmuş esnaflarımızı bu dertten kurtaracak. Bizim kooperatife 20 esnaf başvurduğu zaman yapılan sorgulamada hemen hemen 7-8 tane esnafı elemek zorunda kalıyoruz. Sebep olarak da, kredi kart borcu olan, protesto senedinden kırmızı kalemi yemiş ve sicili bozulmuş esnaflar oluyor. Ne kadar çabalasak da banka onayına gelince onaylanmıyor. Sicil affı getirilse ve Türkiye geneline yayılırsa birçok esnaf ve sanatkara rahat nefes aldıracak.

***
Gelelim asıl önemli konuya. Sicil affı ne zaman çıkacak? Herkesin ortak görüşü, sicil affının ‘kesinlikle çıkacağı’ yönünde. Ancak herkes bir tarih açıklamaktan uzak duruyor. 19 Aralık 2016’da gelen torba yasanın içerisinde sicil affı düzenlemesi bulunuyordu. Ancak malumunuz ülkemize yönelik gerçekleştirilen bombalı saldırılar, terör olayları nedeniyle gündemin içerisinde yaklaşık 13 milyon kişiyi ilgilendiren bu düzenleme boğuldu. Geçtiğimiz hafta içi Bakan Bülent Tüfenkçi’nin tekrar konuyu gündeme getirmesi ile esnaf-sanatkarımız ve borcu olan vatandaşlarımız tekrar umutlandı. Ancak Bakan Tüfenkçi de açıklamasında herhangi bir tarihe yer vermedi.
Bunun nedeni de meclisteki Cumhurbaşkanlığı sistemi ve yeni anayasa görüşmeleri. Yoğun bir gündem içerisine yer alan Türkiye’de 13 milyon kişiyi ilgilendiren bu düzenleme meclisten bir türlü çıkamadı. Bir an önce Türkiye’nin gerçek gündemine ve gerçek sorunlarına dönmesi gerekiyor. Sokakta herkes farketmiştir; Cumhurbaşkanlığı düzenlemesi veya yeni anayasayı sokakta konuşan kimse yok. Yeni anayasanın ne getirdiğini sorduğunuz insanların hiçbirinin maddelerden haberi bile yok. İnsanların derdi şu anda ekonomi.
Devletimizden ve hükümetimizden beklentimiz, Cumhurbaşkanlığı ile ilgili ne düzenleme yapılacaksa, yapılsın. Artık vatandaşın gerçek gündemine dönelim.

 

Yorum Yazın