Mustafa ÇAMLI

Sevgili öğretmenlerimize…

09 Mart 2012
3 dk Okuma
10 yıl önce
Sevgili öğretmenlerimize…

Bugünkü yazımızda okurlarımızın affına sığınarak ekonominin dışına çıkıp bir baba ve bir öğrenci velisi olarak bir ızdırabı paylaşmak istedik. Konumuz sigara yasağı ve okullarımız…

Bilindiği üzere tütün ürünleri en yaygın kullanıma sahip zararlı alışkanlıklarımızın başında gelmektedir. Toplumumuzun üçte birinin sigara tiryakisi olması meselenin ciddiyetini ortaya koyması açısından önemlidir. Yine hepimizin bildiği gibi sigaraya genellikle ergenliğe geçişle birlikte özenti ve çoğunlukla birinin örnek alınması ile başlanmakta, daha sonra ise bağımlılık haline dönüşmektedir.

Bu yazıda sigaradan kaynaklanan sebeplerle her yıl ne kadar insanın öldüğünü, ne kadarının sigaraya bağlı hastalıklar sebebiyle sakat kaldığını vs. anlatacak değiliz. Bunlar hepimizin yakın ya da uzak çevremizden örneklerle bizzat müşahede ettiği ve artık hiç kimsenin itiraz edemeyeceği kesinlikte ortaya konmuş gerçekler. Biz meselenin biraz okul ve öğretmenler boyutuna bakalım istedik.

Sigara kullanımı bu kadar ciddi zararlara yol açıyor ve her geçen gün sigaraya başlama yaşı biraz daha düşüyorsa ana babalar ve öğrenci velileri olarak durup bir değil birkaç kere düşünmemiz gerekiyor.

Meselenin yasaklarla çözülemeyeceği, başka bir ifade ile bunun çözümünün tek başına yasaklar olmadığı aşikar. Nitekim ülkemizde de bu konuyu düzenleyen bir mevzuat yürürlüktedir. Ama çözümün hala çok uzağında olduğumuz da ortadadır.4207 sayılı Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanunla ikamete mahsus alanlar hariç olmak üzere kapalı alanlarda sigara içilmesi yasaklanmış durumdadır. Bu düzenleme ile en azından kapalı alanlarda sigara dumanına maruz kalanların etkilenmelerinin önüne geçilmiştir ve çok önemli bir adımdır.  Ne var ki mesele sadece bununla çözülemeyecek kadar ciddidir. Kök problem yerinde durmaktadır. Bizim bu konuda çözmemiz gereken, gençlerimizin-aslında “çocuklarımızın” demeliyim- sigaraya başlamalarına yol açan sebep, ortam ve örnekleri olabildiğince azaltmaktır.

Kuşkusuz mesele çok boyutludur ve ancak her boyutu önemsenerek topyekün bir seferberlikle çözülebilir. Bu konuda en büyük görev hiç şüphesiz ana baba olarak bizlere düşmektedir. Çocuğumuza yapabileceğimiz en büyük iyilik onu bu tür örnek ve ortamlardan uzak tutmak olacaktır.

İkinci sırada okul ve öğretmen gelmekte hatta bazen birinci sıra aileden okula geçmektedir. Öyle olunca da öğretmenlerimizin sigara kullanımı konusunda iyi örnek oluşturmaları hayati önem arz etmektedir. Kanuni düzenlemelerde okul konusu da ayrıca yer bulmuş ve;

 Özel eğitim ve öğretim kurumları dahil olmak üzere ilk ve orta öğrenim kurumları ile okul öncesi eğitim kurumlarının, dershanelerin, kültür ve sosyal hizmet binalarının kapalı alanları ile birlikte açık alanlarında da tütün ürünleri tüketilmeyeceği hüküm altına alınmıştır. İşte bizi bu yazıyı yazmaya sevk eden problem tam da burada başlamaktadır. Kanun, okulların kapalı alanları ile birlikte açık alanlarında da tütün mamullerinin kullanımını yasaklamakta ancak okul kapısının dışına karışamamaktadır. Öğretmenlerimiz de -erkek ve kadın-   kapının dışında bir araya gelerek sigaralarını içmektedirler. Sabahları çocuğumu okula götürdüğümde gördüğüm bu manzara beni olduğu kadar diğer velileri de rahatsız etmektedir. Öğretmenlerimiz daha önce öğretmenler odasında sigara içtikleri için öğrencilerin görmediğini ama şimdi mecburen dışarıya çıktıklarını söylemektedirler. Yani” aslında kabahat bizde değil bize odada sigara içmeyi yasaklayanda” !

 O zaman meselenin çözümü de öğretmenlere yeniden öğretmenler odasında sigara içme izninin verilmesinde –mi acaba?-Gerçekten bu kadar basit mi?

Sevgili öğretmenlerimiz, ilk bakışta makul gibi görülen bu cümlenin özellikle sizin üzerinizde ne kadar sakil durduğunun farkındasınız değil mi? Siz ki çocuklarımıza toplumsal yaşamı düzenleyen kurallara uyulması konusunu da öğretmek durumunda olan insanlarsınız. Siz ki bu konuda öğretmenin ötesine geçip bizzat yaşayarak örnek olmak sorumluluğunda olan insanlarsınız. Siz ki ana babanın bu konuda eksik bıraktığı bir şey varsa onları da doğru ve güzelle doldurmak makamındaki insanlarsınız. Siz ki çocuk gözünde çoğu kere ana babadan daha çok örnek alınmaya değer insanlarsınız.

Okul önünde sigara içerek çocuklara verdiğiniz görüntü sizin gerçekten vermek istediğiniz bir görüntü mü? Sizi örnek alan çocukların zihinlerine nasıl bir mesaj verdiğinizin farkında mısınız? Siz benden daha iyi bilirsiniz ki aileden birinin örnekliğinden daha etkilidir sizin örnekliğiniz.

Onun için bir veli olarak sizlerden ricam, bu konuyu bir kere daha düşünmeniz ve çocuklarımıza kötü örneklikten kurtulmanız. İnanın yasak koyanlara kızmak yerine bu yasak vesilesi ile bu alışkanlığı terk ederseniz hem siz hem öğrencileriniz,  hepimiz bundan kazançlı çıkacağız. Siz terk edemeseniz bile bir çocuğun sigaraya özenmesine sebep olmamış olursunuz. Beni anlayacağınızı umuyorum zira siz de bir ana-baba ve öğrenci velisisiniz aynı zamanda.

Geleceğin mimarı öğretmenlerimize en derin saygılarımla…

 

 

 

 

 

 

Yorum Yazın