Mesut Ercüment
Mesut Ercüment

Sevgi mi Nefret mi?

21 Şubat 2017
3 dk Okuma
5 yıl önce
Sevgi mi Nefret mi?

Toplum olarak o kadar derin bir ayrılık içerisine düşmüşüz ki, bir ‘Biz’ var bir de ‘Onlar’ var artık.

‘Biz’den olmayanı dışlayan, küçümseyen, hor gören, saygı göstermeyen bir toplum haline geldik.

Toplum içinde bu ayrıştırmayı yapmak gerçekten marifet isterdi ve maalesef bunu başarmış haldeyiz.

Kimsenin kimseye ne bir tahammülü kaldı ne de toleransı… Hata yapanın vay haline…

Toplumda bu derin çatlağı kim yaptı? Binlerce yıldır bu topraklarda yaşayan bu milletin arasına bu ayrılık nifakını kim soktu?

Yüzde 99’u Müslüman olan bir ülkede bu kadar nefret, öfke, kavga, tahammülsüzlük nasıl oldu da bu kadar gelişti? İnanın durumumuz içler acısı. Ağlanacak halimize gülüyoruz.

İnsanın doğası gereği sevmeye ve sevilmeye ihtiyacı vardır. Tabi bunun inanç boyutu da önemli. İnancı sağlam olan ve Allah’a inan bir insan, mümkün değildir ki bu kadar kavgacı, anlayışsız, tahammülsüz, sevgisiz ve saygısız olsun. Dönelimde biraz kendimize bakalım ve buna bir son verelim.

En yakın arkadaşınız ‘Evet’ diyecek diye ya da ‘Hayır’ diyecek diye dışlamayın. Fikirlerinizi açık açık belirterek bunu tartışın ve bu fikirlerden nasıl faydalanabilirim diye düşünün biraz.

Kardeşi kardeşe, dostu dosta kırdırmayın. Yeter artık kendimize verdiğimiz bu kadar zarar.

Kavgacı, anlayışsız ve tahammülsüz oldukça ülkemiz kaybediyor, ekonomimiz kaybediyor, gelecek nesillerimiz kaybediyor, kaybediyor da kaybediyoruz…

Belli bir kesim daha iyi yaşasın daha çok sömürsün daha çok kazansın diye kendimize bunu yapmayalım. Herkes ekmeğinin ve ailesini geçindirmenin derdinde. Bırakın bu politik kavgaları ve daha iyi nasıl olabiliriz onu düşünün.

Birbirinizle kavga edince, tahammülsüz olunca, nefret edince kazandığımız tek şey nefret olur kindarlık olur.

Hayat sevince güzel diye bir tabir vardır. Bu tabire uygun yaşayalım. Birbirimizi sevelim, sayalım ve fikirlerimize karşı saygılı davranalım. Bırakalım bu Siz’li Biz’li konuşmaları da tek yürek olalım. 5 parmağımız bile farklıyken 80 milyon insanın tek fikirde olmasını bekleyemeyiz. Bu farklılıktan yararlanmayı bilelim.

Türk, Arap, Kürt, Çerkez, Laz, Süryani… ve daha sayamadığım onlarcası. Bu tür şeylere takılmayın diliniz, dininiz, ırkınız ne olursa olsun. Önce insan olun ve Allah rızası için birbirinizi sevin. O zaman Türkiye daha yaşanılır bir yer olacaktır emin olun.

Bizim bizden başka ne bir dostumuz ne de anlayanımız var. Bırakın başkasının ekmeğine yağ sürmeyi ve kendinize gelin. Kendinize gelin ki düşmanlarımız çatlasın, Türkiye’miz kazansın.

Ünlü filozof Bertrand Russell’ın dediği gibi: “Sevgi bilgeliktir, nefret aptallık. İnsanlara karşı daha toleranslı olmalıyız. Bu ahlaki açıdan çok önemli bir meseledir”

Şimdi gerisini siz sevgili okurlarım düşünsün. Sevgi mi nefret mi?

Yorum Yazın