Lütfi AYHAN
Lütfi AYHAN

“Senki Fransa Başkanı Macronsun” 

24 Eylül 2020
3 dk Okuma
2 yıl önce
“Senki Fransa Başkanı Macronsun” 

Macron ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında,  Doğu Akdeniz’deki gaz rezervleri yüzünden çıkan anlaşmazlıklar Türkiye ve Avrupa gündemini belirlemeye devam ediyor. Bir tarafta sözü edilen bölgeye (Doğu Akdeniz’e) en uzun kıyısı olan Türkiye, öbür tarafta bu bölge ile coğrafi olarak hiçbir ilgisi olmayan bir ülke, Fransa. Akla, mantığa sığmayan bir manzara var gibi karşımızda. Olaya sadece coğrafi bakarsak bu hüküm doğru,  yalnız devletlerin tarihine baktığımızda hadiseleri sadece coğrafya değil, ekonomi, din,  psikoloji belirler.

Bu son durumla ilgili Fransa devlet Başkanı Sayın Macrona bir mektup yazdım. Bu mektubu kamuoyu ile paylaşıyorum:

“Sayın Macron!  Mektubuma Türk-Fransız ilişkilerinin tarihçesine kısa bir göz atarak başlamak istiyorum. Çünkü ben bir tarih öğretmeniyim. Sayın başkan! Doğu Akdeniz’e tarihi yönden bakarsak, bu bölge için karşı karşıya gelen iki Milletin tarihte de birçok kez çatıştıkları görülür. Bizim ana yurdumuz Orta Asya idi. Değişik sebeplerle 1050’ lerden sonra yavaş yavaş Anadolu’ya girmeye başladık. Bu konuda 1071 ve 1096 tarihleri önemlidir. Fransızlar ise 300 lü yıllardan beri bu gün yaşadıkları topraklarda büyük maceralar yaşayarak bu günlere geldiler.

HAÇLI SEFRELERİ: UTANÇ SAVAŞLARI

Sayın Başkan! Anadolu bize geçtikten sonra burayı bizden almak için Hristiyan Dünya çok çalışmış bu amaçla onlarca Haçlı Seferi düzenlemişlerdir.( Haçlı seferleri: 1096 yılında başlamış,  1291’de sona ermiştir. Haçlı ordularının mühim bir kısmı Fransızlardan oluşmuştur.  ( Keşiş Pierre l’Ermite,   komutanlar Hugues de Vermandois,  Godefroi de Bouillon) .  Haçlı seferlerinin nasıl sonuçlandığı kitaplarda yazılıdır. Atalarınızın çoğunun kemikleri hala Müslümanların elinde olan topraklardadır.

BAZEN DOST BAZEN DÜŞMAN

Değerli Başkan!  Osmanlı Fransız ilişkileri de bazen dostluk, çoğu zaman düşmanlık üzerine bina edilmiştir. Bu da normaldir. Çünkü bir tarafta İslam’ın ve Türklüğün ve coğrafi olarak Doğunun sancaktarı olan Türkler,  öbür tarafta Batıyı, Hristiyanlığı ve  Haç’ı arkasına alan milletlerden bir olan Fransızlar.  Osmanlıların balkanlarda ve Avrupa’da ilerleyişlerine karşı sıkça toplanan haçlı birliklerinin içinde çoğu zaman Fransızlarda yer almıştır. Mesela Niğbolu.

Bu arada bazen de siyasi sebeplerle Fransızlar Osmanlılarla ittifak yapmışlar, dostluklar kurmuşlardır. Bunlardan bizim açımızdan en mühimi 1525 yılında hapse düşen oğlu I.François’n’un annesinin,  oğlunu kurtarması için Cihan Padişahı Kanuni dedemizden yardım istemesidir. Cihan İmparatorunun da buna olumlu cevap verip O’nu kurtarmasıdır. Daha sonraları 1853 yılında Osmanlılarla – Rusların yaptığı Kırım Savaşında,  Fransız ve İngilizlerin Osmanlılarla müttefik olması da önemli bir dostluktur. 

Kısaca Sayın Başkan, Türk - Fransız İlişkileri diğer devletlerarası ilişkiler gibi inişli çıkışlıdır. Türk - Fransız ilişkilerinde (Konya’daki 2- 0 lık Türkiye galibiyeti ve Kurtuluş Savaşındaki Antep Maraş Urfa halkının size karşı müthiş direnişlerini, sizin desteklediğiniz Yunanlıları denize dökmemizi unutmaksızın) son galip sizsiniz. I.Dünya savaşında Çanakkale’deki muazzam zaferlerimize rağmen biz yenildik ve topraklarımızın önemli bir kısmını (6 milyon km. kareden bir milyona düştük) kaybettik. Kaybettiğimiz toprakları,  savaşın galibi olan sizin dedelerinizle İngilizler, ellerine aldıkları cetvelle din, etnik yapı, mezhepsel durumları da göz önüne alarak, ömür boyu bir kargaşanın ve karışıklığın devam etmesi arzusu ile onlarca yeni devletçiğe ayırdınız. Bu ayırımın yaraları hala kanamaya devam ediyor.

ALLAH ADİL OLANALRA YARDIM EDER

Sayın Başkan!  Gelelim bu güne: Bu gün bir tarafta mazlumların, mağdurların, öksüz ve yetimlerin koruyucusu adil bir devlet, şefkatli bir millet (Türkiye), karşı tarafta ise elleri Afrika’nın mazlumları ve Kaddafi’nin kanları ile kirlenmiş bir Fransa.

Sayın başkan! Allah Teâlâ adil ve masumların hamisine yardım edecektir. Bu hakikati hatırlarsan iyi olur. Selamlar. 

Yorum Yazın