Ümmühan YAĞMURKAYA
Ümmühan YAĞMURKAYA

SENDROMLARDAN KARPAL TÜNEL

07 Ekim 2017
3 dk Okuma
4 yıl önce
SENDROMLARDAN KARPAL TÜNEL

En kaba işlerden en ince işlere kadar ellerimiz bizim başyardımcılarımızdır. Travmaya ve aşınmaya en müsait olan uzvumuz yine ellerimizdir. 40-50 yaş arası hanımlarda daha sık görüldüğü söylenen “karpal tünel sendromu” aslında  günümüz iş yaşantısından kaynaklı her bireyde kolaylıkla karşımıza çıkabilir, hele ki el ve bileklerimizi çok sık kullanıyorsak.

Karpal tünel sendromu; median sinir dediğimiz bir sinirin el bileğinden geçerken oradaki kanalda sıkışması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Median sinir elimizin iç bölgesindeki kaslarla baş,işaret,orta ve yüzük parmağının bunlara bakan tarafındaki kasları uyardığı için bu sinirin sıkışması sonucunda buralarda karıncalanma, uyuşma ve ağrı görülür. Genelde bu şikayetler gece daha fazla görülmekte hatta kişileri uykusundan uyandıracak derecede rahatsız edici olabilmektedir. Ellerini sallayarak, sıkıştırıp ovalayarak rahatladıklarını ifade eden hastalar yine elin zorlandığı işlerde ağrı ve uyuşukluğun arttığını söylerler. Ağrı ve uyuşukluk bazen kola, omuza ve boyuna kadar yayıldığı için boyun fıtığı ile karıştırılabilir. Tedaviye alınmayan karpal tünel sendromu olan hastalarda ilerleyen zamanlarda başparmak kaslarında erime, güçsüzlük ile tutma ve kavrama hareketlerinde zorlanmalar görülebilir.

Hamilelikte vücudun fazla su tutması sonucu karpal kanal etkilenebilir ve median sinir aşırı sıvı nedeni ile baskı altında kalabilir. Aynı şekilde görülen şikayetler doğumdan sonra çoğunlukla kendiliğinden düzelmektedir.

Bu hastalıktan korunmak, tedaviden daha önemlidir. Öncelikle el ve el bileğini zorlayan işlerden kaçınılmalı, aşırı zorlayıcı hareketler yapılmamalıdır. Mesleki neden ile el ve parmaklarını kullanan kişiler, eli en rahat pozisyonda tutmalıdırlar. Mesela bilgisayar başındaki biri uygun bir mouse kullanmalı, bileğe yük bindirecek şekilde masaya dayamamalı ve el hareketlerini belli bir aralıklarla yapıp eli rahatlatmalıdır.

Eğer karpal tünel sendromu teşhisi konduysa cerrahiye gitmeden önce mutlaka bir fizyoterapistten uygun egzersizler alınmalıdır.

El sağlığı için yapılmasında faydası olan birkaç egzersiz ise şunlardır:

  • Bileklerinizi düz tutup, parmaklarınızı kendinize çekip bu şekilde 5 saniye tutun ve sonra gevşetin
  • Her iki elinizle 10 saniye boyunca yumruklarınızı sıkın ve bırakın arka arkaya bunu 10 kez yapın
  • Her iki bileğinizi saat yönünde 10 kez çevirin, daha sonra başparmaklarınızı saat yönünde çevirin
  • İki elinizi birbirine yerleştirerek karşılıklı baskı oluşturun daha sonra yavaş yavaş parmaklarınız birbirine basılı iken avuç içlerinizi birbirinden kademeli olarak ayırın 10 saniye tutun ve tekrar avuç içlerinizi birleştirin

 

Haftaya “KIRIK OLSA DURUR MUSUN?”  başlıklı yazı ile aynı gün ve aynı köşede görüşmek dileğiyle...

SAĞLICAKLA KALIN...

 

Yorum Yazın