Mehmet Kaçar
Mehmet Kaçar

Selçuklu’dan söğüte uzanan yol!

31 Ağustos 2022
3 dk Okuma
3 ay önce
Selçuklu’dan söğüte uzanan yol!

 Konya Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı’ya buradan geçmiş kültürümüze yapmış olduğu katkıya canlı bir şahit olarak teşekkür ederim.

Selçuklu Belediyesi Başkanı ile kan bağım yok, akrabalığım yok, kendisinin yakından elini sıkmışlığım yok. Resmi Ak Parti üyeliğim yok. Sayın Pekyatırmecı’yı Billboard’lardan,  TV’lerden, Selçuklu İlçesinde Parklarda yapmış olduğu programlarda yaptığı konuşmalardan tanırım. Yani anlayacağınız Bilecik kültür turuna katılma formunu tamamen tevafuk olarak, İnternetten gördüm. Eşime burada Selçuk Belediyesinin, Bilecik’e “Selçuklu’dan Söğüt”e günü birlik bir gezi programı var. Bşze çıkmaz amma dolduralım mı? dedim. O da neden olmasın dedi ve bu şekilde başvuru işlemini yaptık. Daha sonra kurada seçildiğimizi ve bu tura katılacağımızı, biletlerimizin alınacağını vaz geçip geçmeyeceğimizi, telefonla sordular. Bizde teşekkür ederek Allah nasip ederse katılacağımızı bildirdi. 19 Ağustos 20220 tarihinde; Selçuklu Hızlı Tren Garında saat 05.20’de bizi Belediye yetkilileri karşıladı. Atkılarımızı ve kimliklerimiz verdiler. Turu seçtiğimiz için teşekkür ettiler ve Belediye tarafından ayırtılan biletlerimizi onaylatırken yardımcı oldular. 06.00 da Trenimiz Bilecik’e doğru hareket ettiğinde, Belediye yetkilileri Kumanyamızı ikram ederken tekrar çok kibar bir şekilde tekrar teşekkür ederken, hayırlı yolculuklar dilediler ve her hangi bir aksilik durumunda bizzat kendilerinin aranmasını istediler.

Selçuklu Tren Gar’ında boynumuza taktığımız kimliklerimizde, Selçuklu Belediye’si “Geçmişten Geleceğe, Selçuklu dan Söğüt’e” ve Sayın Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı “Kahraman ecdadımızı daha iyi anlamamıza vesile olacağına inandığımız “Geçmişten Geleceğe Selçuklu’dan Söğüt’e” tarih ve kültür turlarımıza katılmanızdan dolayı teşekkür eder, gezimizin hayırlara vesile olmasını temenni ederim.” Burada birlikteliğimiz anıların hayatımıza ışık tutması dileğiyle… Allah’a emanet olun.

Burada hemen şunu belirtelim ki her Belediyenin kültür için bir bütçesi vardır. Kimisi festival düzenler, kimsi sanatsal faaliyet diye konser verir. Selçuk Belediye’sinin bana göre bu şekilde tarihe hizmeti ayrıca tarihe şayan bir hizmet anlayışı olmuştur.

Bilecik de, Trenden indik, rehberler ve belediye görevlileri hemen bizi yine Belediyenin hazır beklettiği otobüse aldılar. Söğüt’e ilk girdiğimiz yerde Şeyh Edebali’yi ziyaret ettik: Şeyhimiz hakkında bilgilendirildik ve Osmanlının manevi kurucusu olduğunu, Osman Gazi Ve Dursun Fakı atalarımızın  hocası ve kayın pederi olduğunu öğrendik. Sonra Belediyenin yaptırdığı Osmanlı Padişahlarını tanıtan parka geçtik ve orada Padişahlar hakkında bilgilendirildik ve atalarımızla bir gönül bağı kurduk. Etnoğrafya Müzesi ve Söğüt Müzesi gezilerimizde hem atalarımızla ilgili ve hem de Bizans kalıntılarından oluşan kalıntıları gezerken bilgilendirildik.

Belediyemizin bizler için hazırladığı, ve Söğüt Belediyesinin sınırları içerisinde bulunan yapay göle gittik ve orada mükellef bir sofrada öğle yemeğimizi yedik ve Müftülüğün gönderdiği hoca eşliğinde Cuma namazlarımız eda ettik.

Sonra yola koyulduk ve yolda Dursun Fakı rahmetlinin Mezarına uzaktan olsa da Fatiha ve ihlas gönderdik. Çünkü Dursun Fakı programa alınmamıştı. Ertuğrul Gazi atamızı ziyarete gittik. Başucunda Kur’an-ı Kerim okunuyor, bizde atamıza dualarımızı gönderdik. Atamızın Türbesinin metal pencerelerinde hala Yunan askerlerinin kurşunlarının izlerini gösterdiler ve Yunan subayının Anadolu’yu işgallerinde Sandukayı tekmelediklerini, “ayağa kalk ve kurtar bakalım kendi halkını” diyerek hakaret ettiklerini anlattılar. Üzücü bir durum daha var ki buraya ziyarete gelmiş bir bayan ve kızları giyim kuşam yönünden uygun değildi. Rehberinde arzusu ile tebliğ edeyim dedim amma çok ciddi tepkiler aldım. Buradan Nallı hanı ziyaret ettik, sonra Hamidiye Camisi(Kabe ölçülerinde Abdülhamid Han tarafından yaptırılmıştır), ve oradaki idadiyeyi ziyaret ettik. Ulu camiye geçtik. Oranında mimarisi hakkında bilgi aldık ve Cami yanındaki dört köşe su çeşmesinin üç kurnası olduğunu, kıble tarafında kurna olmadığını ve o tarafa kıbleye sırtımız dönmesin diye kurna konmadığını öğrendik.

Ulu Camide namazımızı eda edip atalarımıza, dualarımızı gönderdikten sonra, Kuyulu Mescidi ziyaret ettik. Buradaki kuyuyu bizzat Ertuğrul Gazi elleri ile Bizanslıların yaşadığı yerde kazmış olup, 30-35 metre derinliğinde suyu bulmuştur ve bu sudan bizzat Bizanslılarında faydalanmasını asla rahatsız edilmemesini, elleri ile o ailelere su götürdüğü rivayet edilir. Sonra buraya bir mescit yapılmış ve bu mescit restorasyonlarla dış duvarları sıva ile kaplanmış ve orjinalitesine gölge düşürülmüştür.  Burada dua ve Kur’an’larımızı atalarımıza gönderdikten sonra, Belediyemizin hazır tuttuğu ve mükemmel olan otobüsümüze binip akşam yemeğine gittik. Bilecik Tren Garında saat 20.45 te ayrıldık. 23.00 te Konya tren garında, Belediyenin görevlileri ellerimize Resim hediyelerini verdiler ve bir başka turda görüşmek dileğiyle teşekkürler eşliğinde helallik alınarak ayrıldık. Burada Sayın Başkana burada özetini sunduğumuz bu güzel programı yaşamamıza vesile olduğu için teşekkür ederiz. Fi Emanillah!  

Yorum Yazın