Güngör Gökdağ
Güngör Gökdağ

Selçuk Üniversitesi'nin Başarı Yolculuğu

17 Nisan 2018
3 dk Okuma
4 yıl önce
Selçuk Üniversitesi'nin Başarı Yolculuğu

Yakın zamanda Selçuk Üniversitesi'nin "43’üncü Kuruluş Yıl Dönümü", Selçuklu Devlet Adamı "Nizamülmülk” temasıyla düzenlenen bir törenle kutlandı. Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen törene Konya Valisi Yakup Canbolat, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez, TSE Başkanı Sebahittin Korkmaz, siyaset ve iş dünyasının renkli isimleri, üniversitenin büyümesine katkı sağlayan seçkin akademisyenleri, basın mensupları ve davetliler katıldı.

 

İlginin yüksek olduğu gözlemlenen törende Selçuk Üniversitesi'ne yaptığı hayır işlerinden dolayı Ercan Şirketler Topluluğu ve Bien Seramik Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Ercan'a, Selçuk Üniversitesi tarafından “Yılın Hayırsever İş Adamı Onur Ödülü” verildi. Selçuk Üniversitesi'ne, Rıza Ercan Meslek Yüksekokulu ve Meliha Ercan Hasta Konuk Evi'ni kazandıran hayırsever işadamı Nurullah Ercan yaptığı konuşma esnasında hem kendisi çok duygulandı, hemde bütün katılımcıları duygulandırdı.

 

Ardından, yaptıkları bilimsel çalışma ve icatlarıyla Selçuk Üniversitesi'nin ve ülkemizin başarı çıtasını yükselten seçkin akademisyenlere ödüller verildi.

Hele bunların arasında, "Konuşan Eller Projesi" ile Dr. Öğretim Üyesi Humar Kahramanlı ve projeekibinin geliştirdikleri bir çalışma vardı ki gerçekten görülmeye değerdi.Göğüs kabartan çalışmaları "Bilim Onur Ödülü'ne" layık görüldü.

Program akışı içinde Selçuk Üniversitesi’nde profesör ve doçent ünvanı almaya hak kazanan tüm öğretim üyelerine de protokol üyelerince takdir belgeleri verilerek her biri tebrik edildi.

 

Fakat ödüllerin en güzeli yine Selçuk Üniversitesi'ne verildi...

Sadece kalite odaklı çalışmalar yürüten ve stratejik üniversite olma yolunda her zaman hedeflediğini yakalayan Selçuk Üniversitesi, gayretli çabaların sonucu olarak 22 Meslek Yüksekokulu'nun tamamı ve Rektörlüğe bağlı 22 birimi, TS EN ISO 9001-2015 Kalite Yönetim Belgesi’ni almaya hak kazandı.

TSE belgesini de, TSE Başkanı Sebahittin Korkmaz, Selçuk ÜniversitesiRektörü ProfDr Mustafa Şahin'e takdim etti.

 

Elbette tüm bu başarıların arka planında, ülkemizin yetiştirdiği güzide bilim insanlarının çalışmalarının yanısıra gece gündüz demeden koşturan, kendilerine ve ailelerine bile yeterince zaman ayıramayan ÜniversiteRektörü ProfDr Mustafa Şahin ve müstesna yardımcılarını da takdir etmek gerekiyor.

Çünkü Rektör Şahin'in oluşturduğu güzide ekibi yürüttükleri idari işlerle bir yandan üniversiteyi kalkındırırken, diğer yandan verdikleri konferans, panel ve kamu yararına koşuşturmalarıyla toplumu aydınlatıyor.

 

İşte RektörŞahin'in yönetiminde Selçuk Üniversitesi; 97 bin öğrencisi ile Türkiye'nin en kalabalık ikinci, 185 üniversite arasından 14'üncü, dünyadaki 28 binden fazla üniversite içinde ise 980’inci sırada yerini almıştır. Bu zamana kadar ihtiyaç duyulan her alanda milli ve manevi değerlerine bağlı 600 binden fazla öğrenci mezun ederek, geleceğin aydın ve zinde kadrolarını yetiştirmiştir. Şimdi de lisans, yüksek lisans ve doktora programlarıyla yetiştirmeye de devam etmektedir.

 

Dolayısıyla Selçuk Üniversitesi, Türkiye ve dünyada gereken saygınlığını her türlü kazanmış, yapılan her ciddi sıralamada kendine yer bulmuş, her zaman tercih edilen yükseköğretim kurumları arasına girmiştir. Daha iyi olabilmek ve bu başarıyı daha üst sıralamalara taşıyabilmek için de durmadan çalışmakta, çabalamaktadır.

 

Ancak dikkate alınması gereken önemli bir husus ise; Rektör Şahin ve yardımcıları, Selçuk Üniversitesi'ni uluslararası bir dünya markası, ülke kalkınmasına bir lokomotif yapmaya uğraşırlarken, öte yandan iflah olmaz FETÖ ve âvânesi, her türden farklı şer odakları, holigan ve militanlar, çıkarcı madrabazlarla da ayrı mücadele vermek durumunda kalıyor olmalarıdır.

Ahlaksızlığın nirvanasına ulaşmış, insanlıktan asgari düzeyde dahi nasiplenmemiş bu gürûhun akla hayale gelmeyecek engelleme, kumpas ve tehditlerine maruz kalmaları, karalama, yaftalama ve iftiralarıyla mücadele etmek durumunda olmaları üniversitenin büyümesine ve kalitenin artmasına hiç şüphesiz engel teşkil edecektir.

Dolayısıyla Rektör Şahin'in kaptan koltuğunda oturması, üniversitenin yönetimini kontrol altına alması, şirazeden çıkmış kumpasçılara, kendi menfaatlerini üniversitenin menfaatleri üstünde gören embesil ve parazitlere her bakımdan rahatsızlık verdiği kamuoyu tarafından da bilinmektedir.

 

15 Temmuz gecesi örnek bir duruş sergileyen üniversite yönetimi ve Rektör Şahin, bu durumları yakîn bilmesinden mütevellid üniversitede yaptığı konuşmasında hem Selçuk Üniversitesi'nin hem de ülkenin başına bela olan bu muzır yapılara özellikle dikkat celbederek değinmiştir;

"Milletimiz kurulan bütün tuzak ve ihanetlerin üstesinden elbette gelecektir. Millet olarak böylesi sıkıntılı ve zor günlerde, her zamankinden daha fazla birbirimize kenetlenmeli, birlik ve beraberliği tesis etmeliyiz. En başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere devlet büyüklerimiz, ülkemizin bir beka sorunu ile karşı karşıya olduğunu ifade etmektedirler. Yurtdışındaki düşmanlarımızın bize karşı nasıl bir tavır sergiledikleri, bizimle ilgili niyet ve emelleri herkesin malumudur. Bunlara, içimizdeki işbirlikçi hainlerin de taşeronluk yaparak yardım ettikleri ayan beyan ortadadır.

 

40 yılı aşkın bir süredir, bölücü ve yıkıcı terör örgütlerinin ülkemizi türlü türlü sıkıntılara maruz bıraktığı, FETÖ gibi hain ihanet şebekelerinin kimin yararına çalıştığı, güzelim Anadolu insanımızın dini hassasiyetlerini nasıl suistimal edip birlik ve beraberliğimize kastettiği de ortadadır. 15 Temmuz ihanet ve işgal kalkışmasının bize yeniden hatırlattığı en önemli hakikat, devlet ve millet bütünlüğümüzü korumak ve kollamak olduğudur." şeklinde konuşarak tehlikeli yapıların varlığına, birlik ve beraberliğin ehemmiyetine atıf yapmıştır.

 

Bilim yuvalarının hain yuvaları olmaması yönünde hassasiyetliklerini sürekli vurgulayan, milli ve manevi değerlerine bağlı kalarak bilimi ve fenni esas alan, düşünce, icat ve çalışma üreten, topluma doğru yönde kılavuzluk yapmaya gayret eden Selçuk Üniversitesi ve yönetimini 43. Kuruluş Yıldönümü münasebetiylekutluyor, başarılarının her daim artarak devam etmesini diliyorum.

 

Yorum Yazın