Erol Kutlu
Erol Kutlu

Şekerin Zararı Saymakla Bitmiyor

12 Ocak 2019
3 dk Okuma
3 yıl önce
Şekerin Zararı Saymakla Bitmiyor

Şeker biz insanlar için oldukça önemli ve vazgeçilmez bir besindir. Şekeri günlük hayattımızda oldukça fazla kullanırız. Kahvaltıda yediğimiz balda, reçelde ve bazı gevreklerde şeker yeteri kadar bulunmaktadır. Bazen düşünmeden fazlaya kaçacak bir şekilde kullanıyoruz. Hiç düşünmüyoruz sağlığımıza vereceği zarardan, fazla şeker diyabetten erken yaşlanmaya kadar pek çok olumsuz hastalığa neden olabiliyor. Bir balı veya herhangi bir şekerli besini tüketirken kendinize hakim olmalısınız. Önce sağlığınızı düşünerek hareket etmelisiniz. Şeker sadece balda, reçelde değil bütün gün boyunca tüketmiş olduğumuz süt, yoğurt, ekmek, bisküvi gibi birçok besinde fazla miktarda bulunmaktadır.
Eğer şekerli bir ürün tüketilmek isteniyorsa, yemekten sonra yeteri kadar az bir şekilde tüketmeye özen göstermelisiniz. Bu arada “şeker” dendiğinde benim aklıma önce çay geliyor çünkü bizler çayı çok seven bir milletiz. Fakat çayı şekersiz içemiyoruz bazılarımız var mutlaka denk gelmişsinizdir çaya 4 – 5 küp şeker atarlar. Hatta abartmadan söylüyorum 6 küp şeker atanı bile gördüm. İşte bu yapılan çok büyük bir hata çünkü bir çay bardağına 1 küp şeker ya da 2 küp şeker atmak yeterlidir. 4 – 5 küp şeker atan kişiler en kıza zamanda şeker kullanımını azaltmalısınız. Çünkü sağlığınıza gerçekten çok zarar vermiş oluyorsunuz. Bir insanın normal şeker ihtiyacı erkekler için 36 gram, kadınlar için ise 24 gramdır.
Şeker kullanımını azaltmak için 5 neden;
* Şekerin fazlası direkt olarak kana karışır ve yağa çevrilmiş olur ve bu çevrilen yağ vücudun belli organlarında birikerek karaciğer yağlanmasına sebep olur.
* Fazladan tüketilen şeker ilerleyen zamanlarda kalp hastalıklarına yol açabilir.
* Aşırı şeker tüketen birisi obezite hastalığına yakalanabilir.
* Fazla şeker kullanan bir insanın kansere yakalanma riski oldukça yüksektir.
* Cildin daha hızlı bir şekilde yaşlanmasına sebep olur.
 

Yorum Yazın