Ahmet Yıldız
Ahmet Yıldız

Şehrimize hizmet edenleri analım! (1)

24 Şubat 2021
3 dk Okuma
1 yıl önce
Şehrimize hizmet edenleri analım! (1)

Hikmet Berberoğlu’nu rahmetle anıyoruz diye arkadaşımız Nazif Karagöz paylaşım yapmış. Allah razı olsun.  1977 Yılında yapılan Yerel Seçimlerde Çumra Belediye Başkanı seçilen Hikmet Berberoğlu’nu o yıllarda MHP İlçe Teşkilatında yönetim Kurulunda görevli olanlar, Belediye Meclis Üyesi seçilenler, İl Genel Meclisi Üyesi olarak seçilen ve o yıllarda şimdiki Ülkü Ocağının yerine Çumra Büyük Ülkü Derneği yönetiminden bugün sağ olanlara sağlık uzun ömür dilerken ahirete intikal edenleri rahmetle anıyoruz!

Evet, 1977 Yılında Türkiye’nin en genç (25 yaşında) Çumra Belediye Başkanı olan Hikmet Berberoğlu seçildi. Çumra Konya ve Türkiye genelinde MHP’nin dolayısıyla Ülkücülerin Kalesi olarak bilindi ve anıldı. Hikmet Berberoğlu Başkan zorluklar ve yokluklar içinde üç yıl görev yaptı. Bir yanda Belediye Başkanlığı yaparken özellikle o yılların kaotik ortamının gençleri olan bizleri gücü yettiğince korudu kolladı muhakkak okumamızı istiyordu. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Türk Milletinin Ülkücü Kadrolara ihtiyacı var diyordu. Bizleri gençlik heyecanı ile hem kendimize hem de ülkemize zarar verecek olayların içinde olmamızı önledi. O yıllarda genelde Kaymakam Vekilliği yapan ilk Öğretim Müdürü rahmetli Kamil Çoban’ın iyi niyet ile biz gençlere sahip çıktığına şahit oldum.

12 Eylül sonrasında ise Ulaştırma Bakanı rahmetli Veysel Atasoy ile birlikte çalıştı birçok Çumralı işsiz gencin işine vesile oldu. Dahası Ankara’da Çumra’nın eli oldu. Çumra'ya hizmet etmeye devam etti. 

Ankara'da iken felç geçirdi uzun sure rehabilitasyon ve fizik tedavisi gördü. Çumra’mıza geldiğinde Ülkücü arkadaşlarımız vefa gösterdi. 1994 Yerel Seçimlerinde MHP İlçe Başkanı olarak rahmetli ile Bardakçı Mahallesinde Sokak sokak ev ev gezerek çalışmıştım. MHP Çumra ilçe Başkanlığım sırasında yönetimimdeki arkadaşlarımız her gün bir arkadaşımız görev alır yönetim kurulu üyemiz berber Himmet Tömtöm’ün dükkânında sabah erken tıraşını yaptırdıktan sonra kendi isteği üzere gidilecek yerlere götürülürdü. Konya’da özellikle Mustafa Yaman Hocam çok ilgilenirdi. Bil vesile o 1977’li yıllardan fotoğrafla analım. Başta Hikmet Berberoğlu, Ali Rıza Ayyıldız ve Ali Osman Doğan'a Cenabı Allah'tan rahmet diliyorum, mekânları cennet olsun. Vefalı Gönültaşlarımıza selam olsun!

*

Rahmetli o yılların MHP yönetim Kurulu Üyesi Rahmetli Ali Osman Doğan’ın oğlunun 1977 yılına ait fotoğrafı paylaşınca ben de böyle yazı kaleme aldım.

Fotoğrafta o yılların MHP İlçe teşkilatından Elektrikçi Şemsettin Üzüm, 60’lı yıllardan 12 Eylül 1980 yılına kadar MHP Çumra İlçe Başkanlığı yapan Elektrik teknikeri Arıkörenli Niyazi Yılmaz, MHP Çumra İlçe teşkilatından Rahmetli Ali Rıza Ayyıldız, 25 yaşında Türkiye'nin en genç Belediye Başkanı Çumra Belediye Başkanı seçilen Evladı Fatihan Rahmetli Hikmet Berberoğlu, MHP İlçe Teşkilatından Rahmetli Sodurlu Esnaf Ali Osman Doğan.....

Yukarda da ifade ettiğim üzere sağ olanlara sağlıklı uzun ömür vefat eden büyüklerimizi rahmetle anıyoruz…

Yorum Yazın