Ahmet KUŞ
Ahmet KUŞ

SEDEP VE “DEĞERLER TAKIMI” ÇİZGİ FİLMİ

12 Şubat 2018
3 dk Okuma
4 yıl önce
SEDEP VE “DEĞERLER TAKIMI” ÇİZGİ FİLMİ

Geçtiğimiz haftaki yazımızda animasyon sektörü ve “Emiray” çizgi filmi hakkında bir yazı yazmıştık. Okuyucularımızdan yazıyla ilgili çok güzel tepkiler aldık. Konunun önemine binaen bu hafta şehrimizde genç bir ekip tarafından tasarlanan ve gösterime giren bir başka çizgi filmden daha bahsedeceğiz. Öncelikle değerler eğitimi konusunda ülkemizde belediyeler tarafından yürütülen ilk değerler eğitimi projesi olan SEDEP yani Selçuklu Değerler Eğitimi Programı’ndan birazcık bahsedelim. Selçuklu Belediyesi’nin proje sahipliğinde yürütülen SEDEP projesinin diğer program ortakları Selçuklu İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü ve Necmettin Erbakan Üniversitesi. SEDEP ilk kez 2011-2012 eğitim öğretim yılında uygulanmaya başladı. SEDEP’in amacı Selçuklu ilçe sınırları içerisinde yer alan okul öncesi, ilkokul ve ortaokullarda öğrenimlerine devam eden öğrencilere temel insanî değerlerin kazandırılması. Proje hem devlet okullarını hem de özel okulları kapsıyor. Ana konu başlıkları “sorumluluk”, “yardımseverlik”, “adalet”, “dostluk”, “doğruluk”, “sabır”, “saygı” ve “öz denetim” olan program başladığı ilk yıldan bu yana başarıyla uygulanıyor. 
Televizyon, internet ve diğer medya kanalları tarafından sürekli bir imaj ve bilgi bombardımanına tutulan çocuklarımızın doğru ve faydalı bilgiyi seçebilmeleri için bizlerin de yapması gereken sorumluluklar var. Özellikle çağımızın en önemli kitle iletişim vasıtaları olan internet ve televizyonu gerektiğinden daha da fazla önemsemeliyiz. Çocukların davranış kalıpları üzerinde son derece etkili olan bu iki mecrayı “yok saymak” ya da “zamanla düzelirler” deyip geçmek bizlerin bu konudaki sorumluluğunu ortadan kaldırmaz. “Yok saymak” yerine bilakis bu konu üzerine daha fazla gidip neler yapabileceğimizi düşünmemiz gerekir. Sürekli yeni şeyler üretilen dünyamızda artık suç çeşitleri ve su işleme oranları o kadar arttı ki klasik eğitim yöntemleri ve araçlarıyla bu suçlarla baş etmemiz mümkün değil… Teknolojiden kaynaklanan problemleri yine teknolojinin bizlere sağladığı imkânlarla bertaraf edebiliriz. Gençlerin ve çocukların en fazla vakit geçirdikleri internet ve televizyona yönelik içerik üretme konusunda kat ettiğimiz her mesafe sorunların çözümünde işimizi biraz daha kolaylaştıracak.
İşte “Değerler Takımı” çizgi filmi de bu niyetler sonucunda ortaya çıkan bir çalışma. 5 Şubat 2018 tarihinden itibaren internet ortamında gösterilmeye başlanan çizgi film SEDEP projesinde yer alan değerleri konu ediniyor. Çizgi filmde bir uzay üssünü andıran “SEDEP Merkezi” bulunuyor. Merkezde görevli olan sekiz çocuğun her biri SEDEP değerlerinden birini temsil ediyor ve çocuklar temsil ettikleri değerin adıyla anılıyor. Yani çizgi filmde “sorumlu”, “sevgi”, “adalet”, “yardımsever”, “dürüst”, “sabırlı”, “saygılı” ve “özden” adlı sekiz ana kahraman yer alıyor. “SEDEP Merkezi”nde yer alan bu kahramanlar merkeze başvuran ve yaşadığı problemin çözümünü isteyen çocuklara yardımcı oluyorlar. Bu kahramanları sadece destek isteyen çocuklar görebiliyor. SEDEP’in sosyal medya hesapları üzerinden şu anda 3 bölümü yayınlanan “Değerler Takımı” çizgi filmi şimdilik 8 bölümden oluşuyor. Çocukların ilgisine göre gelecekte yeni bölümlerin de hazırlanacağını tahmin ediyoruz.
Çocuklara yönelik bu tür çalışmaların sayısını arttırmak gerek, zira sorunlarımızı en temelinden çözmenin yolu eğitimden geçiyor. Günümüzde çocuk eğitiminde etkili olan araçlardan birisi de çizgi film sektörü. Bu meseleye çokça kafa yorup, kendi kültürümüzü, kendi tarihimizi çizgi filmlere aktarmalıyız. Hatta bu alanda yapılan çalışmalar devlet tarafından da desteklenmeli. İşin en güzel yönlerinden birisi de “Değerler Takımı”nın şehrimizde yaşayan genç bir ekip tarafından yapılmış olması. Öncelikle “değerler eğitimi” gibi son derece önemli bir konuyu daha hiçbir yerel yönetim gündemine almamışken bu işe öncülük eden Selçuklu Belediyesi’ni tebrik ediyoruz. Değerler eğitimi konusuna güzel bir çizgi filmle katkıda bulunan Erka Medya ve bu işin fikir babası Mehmet Balaban kardeşimize de çocuklara yönelik bu kayda değer çalışma sebebiyle teşekkür ediyoruz. Hepinizin evinde, işyerinde, mobil telefonunda mutlaka internet vardır. Çocuklarınıza “Değerler Takımı”nı izletin, hatta birlikte izleyin… Bu yazıyı kaleme alabilmek için ilk üç bölümünü izlediğim “Değerler Takımı”nı ben de küçük kızım Elif’le birlikte yeniden izleyeceğim.        
                          

Yorum Yazın