Mustafa ÇAMLI

Seçime Giderken

25 Nisan 2015
3 dk Okuma
7 yıl önce
Seçime Giderken

Efendim malum seçim dönemindeyiz.Eskilerin deyimiyle seçim sath-ı mailine girdik.Siyasi partilerin adayları belirlendi ve artık sahaya indiler.
Görünen o ki bu seçimde de sıralama çok değişmeyecek ve küçük oynamalarla bir öncekine benzer bir meclis tablosu ortaya çıkacak.Bu denklemde şimdilik bilinmeyen tek şey HDP’nin performansı.
Siyasi partiler bir yandan seçim beyannamelerini açıklayıp iktidar olduklarında neler yapacaklarını anlatırken öte yandan da birbirlerinin söz ve vaadlerini eleştirmekteler.
Partiler ya da liderler için önemli olanın tayin edicilik yani gündem belirleyicilik olduğu sanırım herkesin ortak kabulüdür. İşte tam da bu noktada CHP’nin tabir yerinde ise bir gol attığını ya da iktidarın bir gol yediğini düşünüyorum.
Neden mi böyle düşünüyorum? İzah edeyim. CHP bir takım ekonomik vaadlerde bulundu , bunların bazıları tamamen imkansız ,mümkün olanlar ise kaynak gerektiren hususlar.Bunların kaynağı da “…Saraya gelince var da emekliye gelince yok mu?” ile bulunacak türden değil, kabul. Burada kalsa,”iktidar olma şansı olmayanın bol keseden vaadleri” denir ve çok da kulak asılmazdı muhtemelen.
Ne var ki önce Maliye Bakanı Sayın Şimşek ,” kaynağını açıklarsa CHP’ye oy vereceğim “ diyerek bu vaadleri bir kere daha duyurmuş ve daha da görünür olmasına istemeden yardım etmiş oldu.Bu ilgi sebebiyledir ki CHP’nin vaadleri gazete köşelerinde daha çok yer bulur ve tartışılır hale geldi.Şimdi mantıklı bulan da saçma bulan da bunu konuşuyor .Bunu CHP’nin golü olarak düşünmemizin sebebi bu. Gündem belirlemekte insiyatif aldı CHP, sizce bu az şey mi?
Sayın Şimşek ayrıca bu konuyu isterse Sayın Kılıçdaroğlu ile her platformda tartışmaya hazır olduğunu ilan etti.Bir bakanın kendi alanı ile ilgili bir konuda Ana muhalefet liderini tartışmaya çağırması bir özgüvenin ifadesidir.Ancak bize göre Sayın Şimşek ,bu meydan okumayla bile Sayın Kılıçdaroğlu’nun amacına hizmet ediyor. Bu teklif kabul görür mü bilmem ancak bu haliyle bile Sayın Kılıçdaroğlu vaadlerini konuşulur hale getirtmiştir,ve kabul etmek gerekir ki bu bir başarıdır.
Bu arada Sayın Bakana, Kılıçdaroğlu ile ekrana çıkmanın hiç iyi bir fikir olmadığını hatırlatmak isteriz. Zira Sayın Kılıçdaroğlu “şu konuyu tartışalım” diyerek ekrana çıkıp sonra da o konuyu bir kenara bırakarak hiç alakasız konuları gündeme getirmekte ve muhatabını o konuda belge gösterememekle itham etmekte mahirdir. Sayın Bakan iyi niyetle vaadleri tartışmak istemektedir ama böyle bir tartışma olursa emin olunuz ki sürenin sadece onda birinde bu konu tartışılacaktır.
Bu konuda bir başka yanlış da 23 Nisan da temsili Başbakan’a muhalefetin ekonomik vaadleri konusunda sorulan soruya Başbakan Sayın Davutoğlu’nun “bol keseden” diyerek sufle vermesi olmuştur.Bu da konunun daha fazla ilgi uyandırmasına ve gündemde kalmasına yardım etmiştir diye düşünüyoruz.
Seçimlere henüz bir aydan daha fazla zaman var , atılan bir gol maç kazanmanın garantisi olmadığı gibi yenilen golün de telafisi mümkün şüphesiz. Ne var ki bir gol bir goldür,her gol önemlidir ve maç kazanılmak isteniyorsa ,yeni goller yememek gerekir diye düşünüyoruz.
Bu yazı ile ben de mi konunun gündemde kalmasına yardımcı oluyorum ne!

Yorum Yazın