Kerim Candan
Kerim Candan

Sana Güvenebilir miyiz?

15 Haziran 2020
3 dk Okuma
2 yıl önce
Sana Güvenebilir miyiz?

Daha 2.5 ay önce coronanın bütün herkesi tehdit ettiği zamanda, bu köşeden "vatandaşa değil devlete güveniyorum" derken insanlardaki bilinçsizliğe vurgu yapmış ve kişisel izolasyonun önemine dikkat çekmiştim.

Birkaç gündür artan corona vakaları da vatandaşın istenilen dikkati göstermediğine işaret ediyor. Ben de ilgili yazımda vatandaş ve devlet kıyaslaması yapıp devletin canhıraş çabasını övmüş dikkatsiz ve cahil insanların cehaletini eleştirmiştim. Bugün gördük ki vatandaşlarımız hala bilinçsizce hareket ediyor.

Şunu aklımıza kazıyalım. Bu corona ile mücadele sadece sağlık görevlilerin omuzlarında değildir. Sosyal mesafe ve izolasyona dikkat edip hastalanmayarak biz de destek olabiliriz. Bir şekilde corona olmuş ya da olmamışsak bile maske kullanarak diğer insanlara bulaştırmaktan şiddetle kaçınmalıyız. Bu şekilde hem insanları, hem devletimizi hem de kendimizi koruyarak corona ile mücadeleye destek olmalıyız. Mücadele her zaman dağda terörle, savaşta düşmanla olacak değil. Yeri gelir bu şekilde maske kullanıp izolasyona dikkat ederek de ülkemizin salgınla mücadelesine destek olabiliriz. Lafa geldi mi mangalda kül bırakmayanlar sokakta veya markette bir süre maske takmaya katlanamıyorlar. Katlanacaksınız kardeşim..

Geçtiğimiz hafta kılınmaya başlanan Cuma namazlarındaki hassasiyet takdirde şayandır. Her türlü tedbir alınarak namazlar eda edildi. Fakat asker uğurlama ve bazı eğlence ortamlarındaki ihlaller bize gösterdi ki sürekli duyarlılık kasan kesim özellikle eğlence ortamlarında ciddi ihlaller yaptılar. Arkadaşlar lütfen anlamamazlıktan gelmeyiniz. Evet, maskeyi takacaksın.. Sokakta da takacaksın, evet AVM'de dolmuşta ve otobüste de takacaksın. Tek tek sormayın kardeşim, evini evinin kapısından çıktın mı dışarı tak o maskeyi artık.. Bu işin şakası yok. İlla başa gelmeden anlamayız,  bin nasihat yerine bir musibetten mi anlarız diye düşünülüyor acaba..?

Bu geldiğimiz nokta gösterdi ki vatandaşa değil devlete güvenmeye devam etmeliyiz. Bu nedenle de sert ve caydırıcı cezalara şiddetle devam edilmelidir. Zira kendine yardımcı olmayana kimse yardımcı olamaz. Kurallara uymayanlar da kendine yardımcı olmamayı tercih ettiği için cezalar yazılmalıdır. Çünkü insanlar özellikle de cahil insanlar mutlaka dışarıdan otoriter bir figüre ihtiyaç duyarlar. Şunun da farkındayım ki devletş vaka artışından dolayı eleştirenler de en çok kurallara riayet etmeyenlerdir. Sert ve caydırıcı cezalara muhatap olacak olanlar da ve itiraz edecek olanlar da çoğunlukla aynı gruba dahil insanlardır.

Evet devlete güveniyoruz ama insanlara özellikle sana da güvenmek istiyorum. Selametle

Yorum Yazın